بیش از ۴۰ میلیون بزرگسال آمریکایی علائم اضطراب دارند که این موضوع می تواند بر زندگی روزمره آن ها تاثیر بگذارد. روان درمانگران اغلب با تجویز دارو یا روان درمانی یا ترکیبی از این دو به درمان این اختلال می پردازند.

طب سوزنی یک عمل باستانی است که شامل قرار دادن سوزن هایی در نقاط فشار در بدن شما می شود و می تواند یک روش جایگزین مناسب برای کنترل اضطراب باشد. شواهد علمی وجود دارند که نشان می دهند طب سوزنی می تواند به درمان علائم خاصی از اضطراب کمک نماید. با این حال، محققان هنوز در تلاش برای تعییر اثر طب سوزنی بر انواع اختلالات اضطراب مانند حملات حراس، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال وسواس اجباری هستند.

فواید طب سوزنی برای کاهش اضطراب

مطالعات زیادی در مورد تاثیر طب سوزنی بر اضطراب انجام شده است. این مطالعات بیشتر به اختلال اضطراب عمومی اختصاص داشته و نشان می دهند که طب سوزنی در درمان اضطراب عمومی مفید است.

به عنوان مثال، یک مطالعه امیدوار کننده در سال ۲۰۱۵ نشان داد که طب سوزنی علائم را در افراد دارای اضطراب بهبود بخشیده است. این افراد به سایر درمان ها، ازجمله روان درمانی و دارو پاسخ ندادند. شرکت کنندگان در طول ۱۲ هفته، ۱۰ جلسه ۳۰ دقیقه ای طب سوزنی دریافت کردند. آن ها پس از ۱۰ هفته کاهش قابل توجه اضطراب را تجربه کردند.

یک مطالعه جدید در سال ۲۰۱۶ بر روی موش ها نشان داد که طب سوزنی برای کاهش اضطراب موثر است.

طب سوزنی بر روی اضطراب، حملات هراس و فوبیا تاثیر می گذارد و تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی به عنوان گزینه ای مناسب و مطمئن برای درمان این اختلالات است. اگر اضطراب دارید و به سایر روش های درمانی پاسخی نشان نداده اید، می توانید به سادگی از طب سوزنی استفاده کنید. توجه داشته باشید که طب سوزنی نباید علائم شما را بدتر کند.

آیا طب سوزنی خطرناک است؟

در حالی که طب سوزنی نباید اضطراب شما را بدتر کند، اما ممکن است برخی از عوارض جانبی یا خطرات را به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای انجام این عمل از مراکز مطمئن که مجوز انجام طب سوزنی را دارند استفاده کنید.

مهم ترین عارضه ای که افراد با طب سوزنی تجربه می کنند، درد در جلسه اول است. این اتفاق معمولا طی چند ساعت بعد از بین می رود اما ممکن است در برخی موارد محل سوزن ها کمی کبود شود. همچنین برخی افراد طی جلسه اول احساس درد و اضطراب می کنند.

متخصصان طب سوزنی می بایست از سوزن های استریل و یک بار مصرف استفاده کنند. اگر پزشک شما از سوزن های استریل شده استفاده نکند، می تواند منجر به ابتلا به عفونت شود.

افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند نباید از طب سوزنی استفاده کنند. این افراد عبارتند از بیماران هموفیلی و بیمارانی که دچار بیماری های قلبی هستند.

توجه داشته باشید که ضمن انجام طب سوزنی، داروهای تجویز شده توسط دکتر را قطع نکنید و برای انجام این عمل حتما با پزشک مشورت کنید.


منبع: healthline