آیا می توان با ماسک ورزش کرد؟ تحقیقات چه می گویند؟

آیا می توان با ماسک ورزش کرد؟ تحقیقات چه می گویند؟

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، ویروس کرونا COVID-19 عمدتا توسط قطرات تنفسی منتقل می شود که در حال حاضر بهترین روش برای كنترل این قطرات، استفاده از ماسک های صورت، مانند ماسك های پارچه ای است. البته هنوز هم در مورد میزان تاثیر استفاده ماسک در کنترل این بیماری بحث هایی وجود دارد.

اما آنچه که در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم، این است که آیا ماسک ها می توانند در هنگام ورزش باعث ایجاد مشکلاتی برای ایمنی یا عملکرد ما شوند یا خیر؟

جالب است بدنید که یک مطالعه جدید در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی نشان داده است که به نظر می رسد استفاده از ماسک در هنگام ورزش شدید هیچ اثرات مخربی به همراه ندارد.

در این مطالعه چه یافت شد؟

محققان در این مطالعه، تاثیر استفاده از ماسک های جراحی و پارچه ای و همچنین عدم استفاده از ماسک در حین ورزش کردن را ارزیابی کردند، زیرا این نوع از ماسک ها معمولاً در دسترس عموم قرار دارند.

چهارده فرد بزرگسال جوان و سالم (هفت مرد و هفت زن) در این مطالعه شرکت کردند.

هر شرکت کننده در مطالعه، در سه حالت استفاده از ماسک جراحی، استفاده از ماسک پارچه ای و بدون استفاده از ماسک، تست دوچرخه ثابت را تا سر حد خستگی به پایان رساند.

همچنین محققان توالی استفاده از نوع ماسک ها را برای هر شرکت کننده به طور تصادفی مشخص کردند.

در طول آزمایش، سطح اکسیژن خون شرکت کنندگان از طریق پالس اکسیمتری اندازه گیری شد.

شاخص اکسیژن بافتی آن ها نیز با استفاده از ابزاری به نام طیف سنج مادون قرمز نزدیک به عضله ران اندازه گیری شد.

وقتی محققان داده های این آزمایش را بررسی کردند، دریافتند که استفاده از ماسک تاثیری در عملکرد (زمان خستگی) یا اوج قدرت افراد ندارد.

همچنین سطح اکسیژن خون، شاخص اکسیژن رسانی بافت و ضربان قلب در افرادی که ماسک می زدند با افرادی که نمی زدند نداشت و هیچ اثر منفی قابل تشخیصی روی اکسیژن رسانی خون یا عضله یا عملکرد ورزشی مشاهده نشد.

نتایج این مطالعه به ما چه می گوید؟

نتایج این مطالعه به ما می گوید که عملکرد ورزشی با استفاده از ماسک تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

جالب است بدانید که نتایج این مطالعه با سایر مطالعات انجام شده در این زمینه همسو است. البته شواهد محدودی وجود دارند که نشان می دهند ممکن است استفاده از ماسک در حین ورزش برای افراد مبتلا به آسم یا مشکلات تنفسی مناسب نباشد. از این رو به تحقیقات بیشتر در این زمینه نیاز است.

آیا می توان با ماسک ورزش کرد؟ تحقیقات چه می گویند؟

آنچه باید در مورد ماسک زدن هنگام ورزش بدانید

سه عامل اصلی وجود دارد که باید در زمان تمرین کردن با ماسک، آن ها را در نظر بگیرید: نوع ورزش (ورزش های هوازی یا قدرتی)، شدت تمرین (پایین یا بالا) و نوع ماسکی که استفاده می کنید.

ورزش های هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری، بیشتر تحت تأثیر ماسک قرار می گیرند. اگرچه ماسک زدن نمی تواند میزان اکسیژن مصرفی را به مقدار قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد، اما بر توانایی بسیاری از افراد برای تنفس راحت تأثیر می گذارد.

افرادی که این نوع ورزش ها را انجام می دهند، احتمالاً باید شدت تمرینات خود را کاهش داده و استراحت های طولانی تری داشته باشند.

البته پس از چند هفته ماسک زدن در حین انجام ورزش های هوازی، افراد عادت می کنند و می توانند تمرینات خود را با همان شدت قبلی و عملکرد، ادامه دهند.

همچنین لازم به ذکر است، افرادی که ورزش های شدید انجام می دهند، بیش از دیگران تحت تاثیر قرار می گیرند.

اگر شما ورزش هایی با شدت پایین، مانند تمرینات مقدماتی بدنسازی یا پیاده روی آرام انجام می دهید، احتمالا اثرات استفاده از ماسک را احساس نخواهید کرد.

با این حال باید در نظر بگیرید که اگر در حین تمرین احساس سرگیجه داشتید، باید سریعاً ورزش را متوقف کرده و به جایی دور از افراد دیگر بروید تا بتوانید ماسک خود را برداشته و نفس بکشید.

ماسک های یک بار مصرف و سه لایه برای استفاده در حین ورزش توصیه می شوند. این ماسک ها امکان تنفس بهتری دارند. البته پس از یک بار استفاده و یا مرطوب شدن آن ها، لازم است تعویض شوند.

همچنین اطمینان حاصل کنید که ماسک‌تان، بینی و دهان شما را به خوبی می پوشاند.


منبع: healthline

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.