عوارض بوتاکس صورت

عوارض بوتاکس صورت

عوارض بوتاکس صورت موضوعی است که این روزها با توجه به افزایش استفاده از آن باید مورد توجه قرار بگیرد. بوتاکس یک روش تزریقی است که برای صاف کردن چین و چروک صورت استفاده می شود. البته از بوتاکس در موارد دیگری از جمله کاهش تعریق، درمان سردرد میگرنی، درمان تنبلی چشم و سایر موارد نیز استفاده می شود. شایع ترین عارضه جانبی بوتاکس، درد یا تحریک در محل تزریق است، اما عوارض جانبی نادر دیگری نیز وجود دارند که لازم است قبل از اقدام به تزریق با آن ها آشنا شوید.

عوارض بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک معمولا عوارض جانبی جدی ندارد و اکثر افراد بعد از تزریق به سرعت درمان می شوند. به طور کلی عوارض جانبی که تجربه می کنید به مقدار تزریق، مناطقی از صورت که بوتاکس شده و همچنین مهارت فردی که آن را انجام می دهد بستگی دارد.

مهم ترین عوارضی که احتمالا در انتظار شما هستند عبارتند از:

۱. واکنش پذیری در محل تزریق

درد، کبودی و تغییر رنگ پوست در اطراف محل تزریق، شایع ترین عوارض جانبی بوتاکس صورت هستند. این واکنش ها معمولا زمانی اتفاق می افتند که یک رگ خونی به طور موقت به واسطه تزریق آسیب دیده باشد. واکنش های محل تزریق در مدت کوتاهی خود به خود از بین می رود.

عفونت باکتریایی موضعی نیز یک عارضه جانبی مرتبط با تزریق است که معمولا به ندرت ایجاد می شود. هنگام تزریق به عضله ممکن است باکتری ها وارد سطح پوست شده و باعث ایجاد عفونت شوند. بهترین راه برای جلوگیری از این موضوع این است که اطمینان حاصل کنید که منطقه تزریق قبل از تزریق کاملا تمیز باشد. فردی که تزریق بوتاکس را انجام می دهد باید به این مسئله توجه کرده و اقدامات بهداشتی لازم را به کار بگیرد.

۲. سردرد

سردرد یکی دیگر از عوارض جانبی بوتاکس صورت است. دلیل آن هم می تواند به خاطر سم مورد استفاده در بوتاکس باشد، اما علت این موضوع کاملا مشخص نیست. خبر خوب این است که سردرد ناشی از بوتاکس معمولا جدی نیست و پس از چند روز کاملا درمان می شود. استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه می تواند به بهبود درد کمک کند.

۳. افتادگی پلک

استفاده از بوتاکس در ناحیه پیشانی می تواند باعث ایجاد افتادگی پلک شود. این عارضه بسیار شایع است و تقریبا 20٪ از افرادی که درمان های زیبایی با بوتاکس را تجربه کرده اند، به آن دچار شده اند. افتادگی پلک معمولا بین 3 تا 6 هفته از بین می رود. یکی دیگر از عوارض جانبی بوتاکس پیشانی، علامت مفیستو است. این مسئله باعث شود که انتهای ابرو کمی بالاتر از حد معمول قرار بگیرد و فرد کمی شکاک و مضطرب به نظر برسد. البته این اثر موقت است و بعد از 3 ماه از بین می رود.

۴. خشک شدن پوست

معمولا در اطراف محل تزیرق پوست خشک شده و پوسته پوسته می شود و علت این مسئله نیز کاملا مشخص نیست.

۵. مشکل در بلع یا تنفس

بوتاکس می تواند عضلاتی مرتبط با کنترل بلع و تنفس را تضعیف کند. این عارضه می تواند کمی خطرناک باشد و از علائم غیر معمول به حساب می آید. اگر پس از دریافت تزریق متوجه مشکل در بلع یا تنفس شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. این عارضه معمولا از چند ساعت تا چند روز بعد از تزریق اتفاق می افتد.

۶. مشکلات چشمی

بوتاکس در اطراف چشم می تواند باعث خشکی چشم، تحریک چشم و آسیب های چشمی شود. همچنین می تواند بر عضلاتی که حرکات چشم را کنترل می کنند نیز تاثیر گذاشته و باعث دوبینی یا مشکل بینایی شود. برای جلوگیری از جدی تر شدن علائم، به چشم پزشک مراجعه کنید.

۷. مشکلات قلبی

این عارضه به ندرت پیش می آید، اما انجام بوتاکس این پتانسیل را دارد که باعث مشکلاتی در ریتم قلب یا حتی حملات قلبی شود. اگر در حال حاضر مشکل قلبی دارید قبل از اقدام به بوتاکس با متخصص خود مشورت کنید و این عمل را با احتیاط انجام دهید.

۸. مشکلات عصبی یا عضلانی

از آنجا که بوتاکس روی عضلات اثر می گذارد، ممکن است باعث آسیب عصبی یا عضلانی شود.

سایر عوارض بوتاکس صورت

  • کبودی
  • کچ شدن لب یا صورت
  • درد
  • احتمال مسمومیت
  • واکنش آلرژیک

برای کنترل عوارض بوتاکس صورت چکار کنیم؟

در مرحله اول حتما توجه داشته باشید که تزریق را در جای مطمئن و توسط یک متخصص انجام دهید.

  • برای بهبود اثر کبودی می توانید از کیسه یخ استفاده کنید.
  • اگر درد دارید، از یک مسکن ساده استفاده کنید.
  • در صورت ایجاد خشکی چشم از قطره های چشمی استفاده کنید.
  • به توصیه های متخصص خود دقت کنید.
  • ترجیحا تا 24 ساعت بعد از تزریق فعالیت فیزیکی انجام ندهید و استراحت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، در صورتی که در بلع یا تنفس دچار مشکل شده اید لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشاهده علائم حساسیت، آنفولانزا، مشکلات چشمی یا گوارشی نیز لازم است به مراکز درمانی مراجعه کرده و از پزشک کمک بگیرید.

یادداشتی از گومگ

معمولا بعد از انجام بوتاکس 1 الی 3 روز طول می کشد تا تغییرات مورد نظر ایجاد شوند. گاهی ممکن است چند ماه زمان لازم باشد تا شما شاهد درمان خود باشید. همچنین ممکن است شما به چند مرحله متوالی تزریق نیاز داشته باشید.

منبع این مقاله goodrx می باشد.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.