دمای طبیعی بدن چقدر است؟

دمای طبیعی بدن چقدر است؟

بررسی و تحلیل دمای طبیعی بدن یکی از نکاتی است که مورد توجه بسیاری از پزشکان است. تحقیقات نشان می دهد که میانگین دمای بدن انسان از قرن ۱۹ میلادی به دلیل برخی تغییرات فیزیولوژیکی کاهش یافته است.

اکثر ما فقط وقتی که نگران داشتن تب هستیم (به علت ابتلا به عفونت یا سرماخوردگی) دمای بدن خود را اندازه گیری می کنیم. اما درجه حرارت بدن ما می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. سبک زندگی، سن و دمای محیط بر دمای طبیعی بدن ما تاثیر می گذارند.

دمای بدن نشانگر سلامتی متابولیک بدن است. به طور خلاصه، نویسندگان مطالعات جدید توضیح می دهند که دمای بدن، میزان سوخت و ساز بدن را نشان می دهد که با طول عمر در ارتباط است.

دمای طبیعی بدن چقدر است؟

در سال ۱۸۵۱ میلادی، یک پزشک آلمانی به نام کارل راینولدآگوست ووندرلیچ، ۲۵۰۰ فرد را در یک شهر بررسی کرد و دمای ۳۷ درجه سانتی گراد را یک دمای استاندارد برای بدن انسان به ثبت رساند. با این حال، تجزیه و تحلیل های اخیر نشان می دهند که اکنون میانگین دمای بدن پایین تر از این مقدار است.

به عنوان مثال، یک مطالعه که بر روی بیش از ۳۵ هزار نفر در انگلستان انجام شد نشان داد که میانگین دمای بدن ۳۶.۶ درجه سانتی گراد می باشد.

شاید این سوال پیش بیاید که آیا این اختلاف دما می تواند نتیجه تغییر در ابزارهای اندازه گیری باشد یا خیر؟ آیا یافته های جدید نشان دهنده امید به زندگی بیشتر و سلامتی کلی بدن هستند؟

میروسلاوا پروتسیو در بخش بیماری های عفونی در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا و همکارانش تحقیقاتی انجام دادند که نتایج آن بیان می کند: اختلاف مشاهده شده بین دمای بدن در قرن نوزدهم و امروز، واقعی است و تغییرات در طول زمان سرنخ های مهمی درباره فیزیولوژیک بدن، تغییرات در سلامتی کلی و طول عمر به محققان می دهد.

بررسی روند تاریخی تغییر دمای طبیعی بدن

محققان برای آزمایش فرضیه های خود، اطلاعاتی را از سه مجموعه داده تجزیه و تحلیل کردند.

داده های اول شامل اطلاعات مربوط به ۱۸۶۲-۱۹۳۰ میلادی از جانبازان ارتش اتحادیه جنگ داخلی (آمریکا) بود. مجموعه دوم، بررسی تحقیقات ملی بهداشتی و تغذیه ای آمریکا از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ بود. مجموعه سوم ، داده های مربوط به پایگاه تحقیقاتی استنفورد بود که شامل داده های افرادی بود که بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ از طریق استنفورد، مراقبت های بهداشتی دریافت کرده بودند.

به طور کلی دانشمندان ۶۷۷۴۲۳ نفر را مورد بررسی قرار دادند و یک الگوی تغییر دمای طبیعی بدن در طول زمان را تشکیل دادند.

دمای بدن خنک تر شده است

برخی از یافته ها عبارتند از:

  • در اوایل قرن ۱۹ در مقایسه با امروز، دمای بدن مردان به طور متوسط ۰.۵۹ درجه سانتی گراد کاهش یافته است.
  • به طور مشابه، دمای بدن زنان از دهه ۱۸۹۰ تا به امروز ۰.۳۲ درجه سانتی گراد کاهش یافته است.
  • به طور کلی، تجزیه و تحلیل ها نشان داده است که با گذشت هر دهه ۰.۰۳ درجه سانتی گراد کاهش دمای متوسط بدن اتفاق افتاده است.

دکتر جولی پارسوننت می گوید:

آنچه در این یافته های عظیم مهم است، این است که دمای طبیعی بدن ما ۳۷ درجه سانتی گراد نیست.

با این حال، جنسیت، سن و زمان های مختلف روز می توانند بر روی دمای بدن ما تاثیر بگذارند. به همین دلیل همچنان محققان توصیه نمی کنند که دمای استاندارد بدن برای بزرگسالان آمریکایی به روز شود و همان دمای ۳۷ درجه در نظر گرفته می شود.

چه عواملی باعث کاهش دمای طبیعی بدن شده اند؟

دکتر پارسوننت در پاسخ به این سوال می گوید که بدن ما از نظر فیزیولوژیکی نسبت به گذشته تغییر کرده است. همچنین محیطی که ما در آن زندگی می کنیم نیز دستخوش تغییر شده است. دمای خانه های ما، تماس ما با میکروارگانیسم ها و مواد غذایی مصرفی تغییر یافته و تمام این ها بدان معناست که اگرچه ما فکر می کنیم در طول زمان دچار تغییر نمی شویم، اما این اشتباه است و تکامل بشر ادامه دارد و ما در واقع از نظر فیزیولوژیکی در حال تغییر هستیم.

علاوه بر این، دکتر پارسوننت معتقد است که میانگین میزان متابولیسم ما نشان می دهد که ما چقدر انرژی مصرف می کنیم و این کاهش دما می تواند به دلیل کاهش التهاب نیز باشد. وی می گوید التهاب باعث تولید انواع پروتئین ها و سیتوکین ها می شود که باعث افزایش سوخت و ساز و دمای بدن می شوند.

همچنین تهویه مطبوع منجر به سازگار تر شدن دمای محیط با ما شده است.


منبع: medicalnewstoday

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.