درمان گوش درد کودکان در خانه

درمان گوش درد کودکان در خانه

تقریبا تمام موارد گوش درد کودکان مربوط به عفونت گوش در آن ها می باشد و برای درمان آن باید روش هایی را در پیش بگیریم که بتوانند با عفونت مقابله کنند. حدود بیش از ۸۰ درصد از کودکان تا ۳ سالگی حداقل یک بار دچار عفونت گوش می شوند. بنابراین شناخت روش های درمان گوش درد کودکان در خانه می تواند بسیار کاربردی باشد.

تسکین گوش درد می تواند آرامش کودک را افزایش داده و اضطراب والدین را کاهش دهد. با سابقه ترین روش درمان گوش درد کودکان استفاده از آنتی بیوتیک می باشد، اما به دلیل ایجاد نگرانی هایی مانند افزایش مقاومت به آنتی‌بیوتیک ها، پزشکان تجویز این داروها به بعد از انجام روش های دیگر موکول می کنند. حتی در برخی موارد ممکن است پزشک ۱۰ روز به کودک فرصت دهد تا عفونت گوش او خود به خود برطرف شود و اگر این اتفاق رخ نداد، مبادرت به تجویز آنتی بیوتیک می کند.

در این مقاله شما را با ۷ روز درمان گوش درد کودکان در خانه آشنا می کنیم که بسیاری از آن ها واقعا ساده هستند و انجامشان برای هر کسی ممکن است. با گومگ همراه باشید.

درمان گوش درد کودکان در خانه

روغن زیتون

معمولا از روغن زیتون به عنوان روان کننده مجرای گوش استفاده می شود که می تواند جرم های مزاحم گوش را نرم کند و باعث تسکین شود. برای استفاده از آن باید روغن زیتون را تا رسیدن به دمای ولرم گرم کنید. می توانید روغن زیتون را در یک بطری کوچک و در بسته بریزید و را زیر شیر آب گرم نگه دارید و به آرامی تکان دهید تا به خوبی گرم شود. قبل از ریختن روغن زیتون در گوش کودک، یک قطره از را روی نوک انگشت خود تست کنید. روغن باید نزدیک به دمای بدن باشد. مایعات خیلی گرم یا خیلی سرد می توانند باعث سرگیجه شوند.

سر فرزندتان را به پهلو خم کنید و با قطره چکان ۳ تا ۵ قطره در گوشی که درد می کند بریزید. ممکن است لازم باشد یک تکه پنبه را در گوش او قرار دهید تا روغن به بیرون نریزد. اگر احتمال می دهید که پرده گوش کودک پاره شده است یا به هر دلیل دیگری ممکن است روغن برای آن ضرر داشته باشد، به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.

جالب است بدانید که روغن زیتون برای درمان گوش درد عملکرد مناسبی دارد اما برای نرم کردن اجرام درون گوش، آب مقطر عملکرد بهتری دارد. بنابراین اگر فکر می کنید مشکل از جرم های درون گوش کودک است، می توانید از آب مقطر استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که آب مقطر را هم باید دقیقا همانند روغن زیتون به دمای ولرم برسانید.

درمان گوش درد کودکان در خانه

نحوه خوابیدن

گاهی اوقات صاف دراز کشیدن می تواند احساس فشار و درد در پرده گوش دچار عفونت را بدتر کند. برای کاهش تجمع مایعات در پرده گوش، بهترین حالت خواب را در نظر بگیرید. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است که بتواند از بالش استفاده کند (یک سالگی و بالاتر)، قرار دادن یک بالش اضافه زیر سرش می تواند به تسکین گوش درد او کمک کند. اگرچه نوزادان خردسال باید همیشه به پشت خوابانده شوند، اما کودکان بزرگتر را می توان به پهلو خواباند. همچنین می توانید یک گلوله پنبه ای آغشته به روغن یا قطره های گیاهی را در زمانی که کودک به پهلو خوابیده است، در گوش او قرار دهید.

درمان گوش درد کودکان در خانه

استفاده از بخار گرم برای درمان گوش درد کودکان

اگر گوش درد کودک شما به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شده باشد، تنفس در هوای مرطوب می تواند با کاهش تورم دستگاه تنفسی فوقانی و کاهش فشار روی پرده گوش، به کاهش درد کمک کند. دوش آب گرم را باز کنید و با کودک خود در حمام پر از بخار بنشینید. از کتاب ها یا اسباب بازی ها برای حواس پرتی استفاده کنید. درب حمام را محکم بسته نگه دارید تا بخار از آن خارج نشود.

برای کودکان بزرگتر می توانید از سینک یا کاسه بزرگ پر از آب گرم برای این منظور استفاده کنید. سر کودک را طوری قرار دهید که مجرای بینی او روی بخار قرار گیرد. در صورت امکان، از او بخواهید به جلو خم شود و یک حوله را روی سرش بکشید تا حداکثر بخار را دریافت کند.

گوش درد کودک باید در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از قرار گرفتن در شرایط بالا، کمی تسکین یابد، اگرچه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می تواند نتایج بهتری را به همراه داشته باشد. شما می توانید در صورت نیاز این کار را تکرار کنید. اگر خم شدن به جلو باعث ایجاد فشار ناخوشایند در گوش کودک می شود، از روش بخار در حمام استفاده کنید.

درمان گوش درد کودکان در خانه

گرم کردن گوش

قرار دادن یک بطری آب گرم در یک حوله مرطوب و نگه داشتن آن روی گوش برای چند دقیقه می تواند درد را تسکین دهد. اگر به بطری آب گرم دسترسی ندارید، می‌توانید در یک جوراب مقداری برنج بریزید و آن را برای مدت کوتاهی در مایکروویو گرم کنید. راه دیگر استفاده از حوله گرم و مرطوب است. البته در صورت استفاده از حوله مرطوب، حتما آب آن را کاملا بگیرید تا از ورود آب به درون گوش جلوگیری کنید.

درمان گوش درد کودکان در خانه

درمان گوش درد کودک با قطره های گیاهی

قطره های گیاهی می توانند تا حدودی درد کودکان مبتلا به عفونت گوش را تسکین دهند. قطره های گیاهی گوش مانند آلیوم ساتیوم، ورباسکوم تاپسوس، گل همیشه بهار، هیپریکوم پرفولیاتوم، اسطوخودوس و ویتامین E ممکن است به کاهش درد کمک کنند. در یک تحقیق از این قطره ها ۳ بار در روز و هر بار ۵ قطره در گوش کودکان استفاده شد و نتایج مثبتی به دست آمد. همیشه روی بسته بندی این قطره ها را مطالعه کنید و دستورالعمل های آن ها را انجام دهید. بسیاری از انواع قطره های گیاهی گوش بدون نیاز به نسخه قابل تهیه هستند اما بهتر است پیش از استفاده از آن ها با پزشک مشورت کنید.

درمان گوش درد کودکان در خانه

سشوار

بعد از حمام کردن کودک، از یک سشوار با دمای پایین برای خشک کردن گوشش استفاده کنید. حتما دستگاه را با فاصله مناسب از گوش نگه دارید و هر بار بیش از یک یا دو دقیقه این کار را ادامه ندهید. گرما می تواند تسکین دهنده باشد و خشک کردن گوش ها از ته نشین شدن آب در گوش جلوگیری می کند. آب انباشته شده در گوش می تواند رشد میکروب ها و قارچ ها را آسان تر کند.

درمان گوش درد کودکان در خانه

مسکن درد

اگر عفونت گوش کودک شما باعث درد شدید یا مداوم در او می شود، به پزشک مراجعه کنید. اگر درد خفیف تا متوسط باشد، ممکن است پزشک استفاده از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را پیشنهاد کند. ذکر چند نکته در اینجا ضروری است:

  • هرگز بدون نظارت پزشک به نوزاد کمتر از ۳ ماه مسکن ندهید.
  • از وزن کودک برای تعیین دوز صحیح استفاده کنید و مقدار دقیق آن را از پزشک بپرسید.
  • فقط از ابزار اندازه گیری موجود در بسته بندی استفاده کنید (مثلا از قاشق چایخوری آشپزخانه استفاده نکنید).
  • تا حد امکان کمتر از مسکن ها استفاده کنید، زیرا مطالعات نشان می دهند که احتمالا بین استفاده مداوم از مسکن های بدون نسخه و ابتلا به آسم ارتباطی وجود دارد.
درمان گوش درد کودکان در خانه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

صرف نظر از مدت زمانی که گوش کودک درد می کند، اگر او دچار کم شنوایی ناگهانی، درد شدید، سرگیجه، تب بالا، سفتی گردن یا قرمزی، تورم یا درد در ناحیه اطراف گوش شد، فورا به پزشک اطفال مراجعه کنید. همچنین اگر کودک دارای علائم عفونت می باشد، درد آن کاهش نمی یابد یا درد آن شدید است، خارج شدن مایعی شبیه چرک یا خون از گوش یا ادامه یافتن علائم تا ۴۸ ساعت، باید به پزشک مراجعه کنید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.