نتایج یک مطالعه: ورزش شدید می تواند مغز را خسته کند

نتایج یک مطالعه: ورزش شدید می تواند مغز را خسته کند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که ورزش بیش از حد می تواند مغز شما را خسته کرده و شما در برخورد با تصمیم گیری ها با مشکل مواجه نماید.

محققان فرانسوی دریافتند که با وجود مزایای فراوانی که ورزش های استقامتی دارند، اما انجام تمرینات بیش از حد می تواند اثرات بدی را بر روی مغز شما بگذارند.

ماتیاس پسیگلیون، نویسنده این مطالعه می گوید: «وقتی مغز شما احساس خستگی می کند، نمی تواند به درستی تصمیم بگیرد.»

برای این مطالعه، محققان ۳۷ ورزشکار استقامتی که به تمرینات عادی ادامه می دادند را زیر نظر گرفته و طی سه هفته، تمرینات آن ها را ۴۰٪ افزایش دادند. ام آر آی (MRI) نشان داد که عملکرد مغزی این وزرشکاران در قشر جلویی مغز آهسته تر شده است.


همچنین بخوانید:


ورزشکارانی که تمرینات بسیار سنگینی انجام می دهند و در ورزش، خود را بسیار خسته می کنند، فعالیت در ناحیه ای از مغز آن ها که به تصمیم گیری های مهم مرتبط است کاهش می‌یابد.

محققان در ادامه اضافه کرده اند که این گروه از ورزشکاران در تست هایی که برای ارزیابی آن ها انجام شد، در تصمیم گیری های مالی احساسی تر برخورد کرده و نتوانستند تصمیمات درست و بجایی بگیرند.

پسیگلیون در خبر منتشر شده گفت: «قشر پیشانی مغز که در این مطالعه به واسطه انجام ورزش بیش از حد آسیب دید، دقیقا همان قسمتی از مغز است که در مطالعات قبلی نیز به علت انجام فعالیت های شناختی بیش از حد دچار آسیب شده است و این بخش از مغز نقطه ضعیفی بوده و توانایی پردازش اطلاعات و کنترل رفتار را بر عهده دارد».

محققان بیان می کنند که نظارت بر میزان خستگی می تواند در جلوگیری از تصمیمات غلط در امور مالی و مسائل مهم زندگی تاثیر داشته باشد.


منبع: webmd

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.