خواص سویا آجیلی برای زنان

خواص سویا آجیلی برای زنان

سویا آجیلی، یکی از دانه‌های خوشمزه و پرطرفداری است، که اغلب به صورت بو داده و نمکی مصرف می‌شود. خواص سویا آجیلی برای زنان، چنان زیاد است که اغلب بانوان، آن را به عنوان میان وعده در رژیم غذایی خود می‌گنجانند. از مهم‌ترین خواص آجیل سویا برای زنان، می‌توان به بهبود سلامت پوست و مو، کاهش عوارض بارداری، پیشگیری از بروز سرطان پستان، کمک به لاغری، افزایش استحکام ناخن‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان، اشاره کرد.

بارزترین ریز مغذی‌هایی که در سویا آجیلی وجود دارند، شامل پروتئین، فیبر، اسیدهای چرب امگا ۳ و انواع چربی‌های غیر اشباع، کلسترول‌های خوب، انواع آنتی اکسیدان و اسید فیتیک هستند. تنوع ریز مغذی‌ها باعث می‌شود تا سلامت جسمانی زنان، از هر نظر تضمین شده و از بروز بیماری‌های خطرناک مانند سرطان، پیشگیری به عمل آورد.

خواص سویا آجیلی برای زنان

خواص آجیل سویا برای لاغری

هر ماده غذایی که فیبر فراوان داشته باشد، می‌تواند به لاغری کمک کند. یکی از خواص آجیل سویا برای زنان نیز همین فیبر فراوان است، که به کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل در بانوان کمک می‌کند. البته این ماده غذایی، باید به اندازه مصرف شود و بهتر است قبل از آنکه در برنامه غذایی شما قرار گیرد، درباره آن با یک پزشک متخصص تغذیه صحبت کنید.

تاثیر آجیل سویا بر زیبایی بانوان

خواص آجیل سویا برای بانوان، شامل افزایش سلامت پوست مو و ناخن نیز می‌شود. در واقع، در این آجیل محبوب، حجم بالایی از پروتئین‌ها، کلسیم، اسیدهای چرب و ویتامین‌ها وجود دارند، که مصرف آن‌ها باعث موارد زیر می‌شود:

 • شفافیت پوست
 • کاهش خشکی پوست
 • نرم شدن موها
 • پر شدن صورت
 • تقویت ناخن‌ها
خواص سویا آجیلی برای زنان

مصرف آجیل سویا برای بانوان ورزشکار

یکی از خواص سویا آجیلی برای زنان، افزایش سطح پروتئین دریافتی در رژیم غذایی است. بانوان ورزشکار، برای عضله‌سازی از این پروتئین استفاده می‌کنند. از طرفی، تامین انرژی برای انجام ورزش‌های پرتحرک یا سنگین، اهمیت دارد؛ از طریق مصرف آجیل سویا، می‌توان مقدار فراوانی چربی‌های غیر اشباع و اسیدهای چرب دریافت نمود، که به تامین انرژی مورد نیاز بانوان ورزشکار کمک می‌کند.

خواص آجیل سویا در بارداری

مصرف مواد غذایی مغذی برای بانوان باردار، هم سلامت مادر را تضمین می‌کند و هم در رشد جنین تاثیر بسزایی دارد. از مهم‌ترین خواص آجیل سویا برای زنان باردار، می‌توان به تامین مواد ضروری زیر اشاره کرد:

 • کلسیم
 • منگنز
 • فسفر
 • منیزیم
 • مس
 • آهن
 • ویتامین‌های گروه B
 • اسید فولیک
 • ویتامین‌های C و E و K

مواد مغذی مانند اسید فولیک و ویتامین‌های گروه B، برای رشد سیستم عصبی جنین، بسیار ضروری هستند. بنابراین بانوان باردار می‌توانند با مصرف کافی سویای آجیلی، مقدار مورد نیاز از این مواد را دریافت نمایند.

خواص سویا آجیلی برای زنان شیرده

یکی دیگر از مهم‌ترین خواص سویا آجیلی برای زنان، تامین کلسیم مورد نیاز در دوران شیردهی است. بانوانی که به کودک خود شیر می‌دهند، معمولا دچار کمبود کلسیم می‌شوند؛ اما در سویای آجیلی، مقدار فراوانی از این ماده معدنی وجود دارد، که خوردن آن به پیشگیری از پوکی استخوان در دوران بعد از شیردهی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید از خواص این دانه خوشمزه برای این دوران بهره‌مند شوید، همین الان می‌توانید برای خرید آجیل سویا و یا حتی خرید آجیل اقدام کنید.

خواص سویا آجیلی برای زنان

تاثیر مصرف آجیل سویا بر سلامت جنین

تشکیل اندام حیاتی بدن جنین، به انواع مواد معدنی و ریز مغذی‌ها نیاز دارد، که از طریق تغذیه مادر فراهم می‌شود. آجیل سویا، به واسطه بهره‌مندی از انواع ویتامین‌ها، پروتئین، انواع آنتی اکسیدان، مواد معدنی شامل کلسیم، منیزیم، مس و آهن، می‌تواند نیاز بدن جنین را فراهم سازد. حتی وجود اسید فولیک و انواع ویتامین B در این ماده غذایی، برای تشکیل سیستم عصبی جنین مفید خواهد بود.

خواص سویا آجیلی برای زنان یائسه

بانوانی که در دوران یائسگی به سر می‌برند، ممکن است دچار نوسانات خلقی، گرسنگی و‌گر گرفتگی غیر عادی باشند. علت این مساله، به کاهش سطح استروژن موجود در بدن بانوان، در سنین یائسگی، مربوط می‌شود! یکی از خواص سویا آجیلی برای زنان یائسه، برخورداری از مقدار فراوانی از ایزوفلوون‌ها است. این ترکیب می‌تواند به گیرنده‌های استروژن متصل شده، و از بروز اثرات خلقی ناشی از یائسگی پیشگیری کند.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم، که بانوان در سنین یائسگی با مشکل پوکی استخوان نیز مواجه می‌شوند. با توجه به اینکه کلسیم موجود در آجیل سویا، می‌تواند نیاز بدن را به طور کامل برطرف نماید، بنابراین یکی دیگر از خواص آجیل سویا در یائسگی، پیشگیری از پوکی استخوان است.

پیشگیری از سرطان پستان

سویا آجیلی از چند جهت می‌تواند در پیشگیری از سرطان مفید باشد؛ برای مثال، در این ماده غذایی مقدار قابل توجهی اسید فیتیک وجود دارد. این ماده می‌تواند در مقابله با انواع بیماری‌ها از جمله سرطان و تومورهای بدخیم، بسیار قوی عمل کند. از طرفی، مقادیر فراوانی فیبر و آنتی اکسیدان در سویا آجیلی وجود دارند، که از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری خواهند کرد. همین مساله، در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان در زنان اهمیت فراوانی دارد.

ناگفته نماند که ویتامین E، یکی از مهم‌ترین خواص سویا آجیلی برای زنان است، که به تنظیم هورمون‌ها و پیشگیری از سرطان پستان در بانوان کمک می‌کند.

خواص سویا آجیلی برای زنان

نتیجه گیری

خواص سویا آجیلی برای بانوان از هر نظر، قابل توجه است. عضله‌سازی، سلامت پوست و مو و تقویت استخوان‌ها، از خواص آجیل سویا برای بانوان به حساب می‌آیند؛ البته کیفیت دانه‌ها و سلامت آن‌ها نیز مهم است. اصل تبریز بهترین آجیل سویا را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که مصرف سویا به مقدار زیاد، ممکن است نتایج معکوس داشته باشد! به طوری که حتی گاهی اختلالات هورمونی به همراه دارد. بر همین اساس، توصیه می‌کنیم برای مصرف این نوع آجیل، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. چنانچه در دوران بارداری به سر می‌برید، و یا شرایط پزشکی خاصی دارید نیز، حتما درباره مصرف سویا آجیلی با پزشک خود صحبت کنید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.