ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

پس از کاشت مو باید چند تغییر موقتی را در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید. یکی از این تغییرها ورزش نکردن است. چند دلیل برای خودداری از ورزش کردن پس از کاشت مو وجود دارد. ورزش پس از کاشت مو این قابلیت را دارد که آسیبی دائمی را به موهای پیوندی کاشته‌شده در سرتان بزند و دوران بهبود را طولانی‌تر کند. اگر این توصیه را رعایت نکنید، ممکن است در نهایت عوارض جدی پس از کاشت مو گریبانتان را بگیرد.

پس از کاشت مو می‌توانم ورزش کنم؟ 

فردای روز کاشت مو به حالت عادی برمی‌گردید، به عبارت دیگر یک روز پس از جراحی از نظر ذهنی در حالت مناسب قرار می‌گیرید. جراحان متخصص کاشت مو به اکثر بیماران توصیه می‌کنند که تا دو هفته پس از کاشت مو ورزش نکنند.

شاید ورزش نکردن پس از کاشت مو احمقانه به نظر برسد، اما فراموش نکنید که به تازگی عمل جراحی انجام داده‌اید. بنابراین ضروری است که به پوست سرتان فرصت استراحت کردن و بهبود یافتن را بدهید. اگر برای ورزش پس از کاشت مو دو هفته صبر نکنید، این عجله فرایند بهبود را آهسته می‌کند و به نتایج ضعیف یا حتی عدم موفقیت کاشت مو دامن می‌زند.  

آیا با انتخاب روش‌های جدیدتر و گران‌تر کاشت مو می‌توانم زودتر ورزش را شروع کنم؟

ممکن است برخی تصور کنند که پزشکان در روش‌های کاشت مو قدیمی‌تر (مثل FUT) به دلیل برش‌های که در پس سر داشتند، ورزش را برای متقاضیان منع نمودند. اما واقعیت این است که ورزش و فعالیت شدید، علاوه بر تاثیر بر بانک مو، بر وضیت فولیکول‌ها هم تاثیر خواهد داشت. بنابراین ارتباطی میان تکنولوژی کاشت مو، هزینه آن و فعالیت‌های ورزشی بعد از آن وجود ندارد. البته که روش‌های جدیدتر، دوران نقاهت کوتاه‌تری دارند، اما این مورد تاثیری بر دستورالعمل‌های مراقبتی ندارد.

چه مدت پس از کاشت مو می‌توانم ورزش کنم؟

انجام دادن ورزش و هر گونه فعالیت بدنی، از جمله تمرین و پیاده‌روی غیرضروری، بلافاصله پس از جراحی کاشت مو ممنوع است. چون گرفت‌های موهای جدید در وضعیت حساس و آسیب‌پذیری هستند، نمی‌توانید به آن‌ها دست بزنید. توصیه می‌کنیم برای کمتر شدن ورم در مرحلۀ اولیۀ بعد از جراحی رو به جلو خم نشوید و سعی کنید سر را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. با در نظر گرفتن این توصیه‌ها باشگاه رفتن پس از کاشت مو غیرممکن می‌شود.

چهار تا نه روز پس از کاشت مو: چند ورزش سبک که به تقلای جسمی نیاز ندارند، مانند یوگا و پیاده‌روی آرام، معمولاً در این مدت مجازاند، البته نباید بدوید یا ورزش‌های هوازی یا کاردیو انجام بدهید. این ورزش‌ها باعث تعریق یا افزایش شدید فشار خون می‌شوند.

اگر متوجه بیشتر شدن ورم یا تحریک و سوزش در این مدت شدید، به مدت چند روز کمتر ورزش کنید یا اصلاً ورزش نکنید.

توصیه می‌کنیم دربارۀ انجام ورزش‌های هوازی، باشگاهی و وزنه‌برداری پس از کاشت مو با پزشک مشورت کنید. پوست سرتان در این مرحله باید بدون‌ ورم و رویۀ زخم باشد و پوسته‌پوسته نباشد. اگر پزشک شرایطتان را مناسب تشخیص بدهد، می‌توانید بعضی ورزش‌های هوازی و وزنه‌برداری را نیز انجام بدهید.

شروع ورزش‌های سنگین مانند وزنه‌برداری پس از گذشت چهار هفته از کاشت مو در اکثر موارد ایرادی ندارد.

چه ورزش‌هایی را می‌توانم پس از کاشت مو انجام بدهم؟

ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

در چند هفتۀ نخست پس از کاشت مو می‌توانید ورزش‌های سبک مانند دوی آهسته و پیاده‌روی نوردیک (راه رفتن با چوب) را انجام بدهید. البته نباید کلاه یا پوشش دیگری روی سرتان بگذارید.

فوتبال بازی کردن برای برخی بیماران خطرناک است. برای مثال اگر پیراهن فوتبال به سرعت روی سرتان کشیده شود، ممکن است ریشه‌های مو کنده و از ناحیۀ دریافت جدا شود. به‌علاوه برخورد محکم توپ به سر به موهای پیوندی آسیب می‌زند. گرفت‌ها در صورت کبود شدن به سرعت خواهند مرد.

شنا کردن و گرفتن حمام آفتاب نیز تا چهار ماه پس از کاشت مو ممنوع است. فولیکول‌های مو به شدت به اشعۀ UV نور خورشید حساس‌اند. با به سر گذاشتن کلاه پهن ماهیگیری می‌توانید از موهای پیوندی در برابر آسیب ناشی از نور ماوراءبنفش محافظت کنید.

آب شور دریا یا آب کلردار استخر می‌تواند باعث مرگ فولیکول‌های مو شود. به‌علاوه آب طبیعی حاوی میکروب‌هایی است که خطر عفونت را افزایش می‌دهند.

وقتی در باشگاه هستید، مراقب باشید که سرتان را به هیچ وسیله‌ای تکیه ندهید. فشار ناشی از تکیه دادن به موهای پیوندی آسیب می‌زند. به همین دلیل ورزش روی دستگاه‌هایی مانند نیمکت وزنه‌برداری یا پرس پا بسیار خطرناک است. پیلاتس و یوگا نیز ممکن است به دلیل اعمال فشار به ریشۀ موهای تازه کاشته‌شده آسیب بزنند.

ورزش دو هفته پس از کاشت مو

چند ورزش سبک را می‌توانید دو هفته پس از کاشت مو شروع کنید. ورزش‌های سبک زیر در این مرحله مجازاند:

 • دوچرخه‌سواری؛
 • یوگا؛
 • پیلاتس؛
 • گلف؛
 • اسکیت‌سواری: مراقب باشید که آسیب نبینید؛
 • تای‌چی؛
 • قایق‌رانی روئینگ و
 • اسکی فضایی.

تعریق پس از گذشت دو هفته از کاشت مو مسئلۀ نگران‌کننده‌ای نیست. چون زخم‌های پوست سر در این مرحله بسته شده‌اند. با این حال هنوز در مراحل اولیۀ دوران نقاهت هستید و پوستتان حساس است. به همین دلیل بهتر است تا یک ماه همچنان فقط ورزش‌های سبک انجام بدهید. ضمناً باید مراقب باشید که پوست سرتان آسیب نبیند.

اگر کاشت مو به روش FUT (کاشت واحد فولیکولی) انجام شده باشد، باید هنگام انجام ورزش‌هایی که مستلزم کشش است، بیشتر احتیاط کنید. چون هر ورزشی که باعث کشیده شدن پوست گردن شود، ممکن است موجب باز شدن زخم در حال ‌التیام شود. پزشکان توصیه می‌کنند که برای شروع ورزش‌های سبک کمی بیش از دو هفته صبر کنید.

ورزش پس از یک ماه 

ورزش‌های سبک را یک ماه پس از کاشت مو می‌توان با احتیاط شروع کرد. ورزش‌هایی مانند وزنه‌برداری و تناسب اندام را نیز می‌توان در این مرحله شروع کرد. اما برای بلند کردن وزنه‌هایی که فشار بیشتری به بدن وارد می‌کنند یا شروع ورزش‌های سنگین و با ضرب‌آهنگ سریع باید صبر کنید دو تا سه ماه از جراحی کاشت مو بگذرد.

با این توصیف می‌توانید به باشگاه برگردید و ورزش‌های زیر را انجام بدهید:

 • پرس شانه؛
 • ددلیفت؛
 • پرس سینه؛
 • دراز نشست؛
 • اسکات و لانژ؛
 • تمرین‌های تناوبی با شدت بالا (HIIT)؛
 • طناب زدن و
 • بالا رفتن از پله یا استپ‌آپ.

البته فهرست فوق کامل نیست. شنا یک ماه پس از کاشت مو ایرادی ندارد. اگر در هر مرحله‌ای پس از کاشت مو به مناسب بودن انجام یک ورزش شک کردید، حتماً با پزشک مشورت کنید.

 ورزش پس از دو تا سه ماه  

اگر ورزش‌های تماسی انجام می‌دهید، برای شروع ورزش باید حداقل دو تا سه ماه صبر کنید. چرا که انجام این نوع ورزش‌ها پس از کاشت مو با خطر بالای آسیب‌دیدگی همراه است. اگر پوست سرتان قبل از گذشت سه ماه آسیب ببیند، آسیب‌دیدگی پوست به آسیب دائمی گرفت‌های مو منجر خواهد شد. قبل از انجام ورزش‌های زیر حتماً با متخصص کاشت مو مشورت کنید:

 • کشتی؛
 • فوتبال؛
 • بسکتبال؛
 • کاراته؛
 • لاکراس؛
 • هاکی؛
 • راگبی و
 • هندبال.

خطرهای ورزش پس از کاشت مو 

دلیل توصیه‌های اکید پزشکان مبنی بر ورزش نکردن بلافاصله پس از جراحی کاشت مو این است که از گرفت‌های جدید مو محافظت شود و خطر عفونت کمتر شود تا به رشد موهای سالم کمک شود. مسائلی که باعث می‌شود ورزش پس از کاشت مو مناسب نباشد، عبارت است از: 

 • تعریق: بعید است که عرق کردن نتایج کاشت مو را پس از جراحی مخدوش کند، اما پوست سر پس از جراحی بسیار حساس است و تعریق باعث تحریک پوست می‌شود. به‌علاوه تعریق ممکن است به عفونت دور محل جراحی دامن بزند؛
 • کشش: بعضی ورزش‌ها مانند درازنشست، کشش و تنش قابل‌توجهی را به پشت گردن وارد می‌کنند. اگر جراحی کاشت مو به روش FUT انجام شده باشد، انجام چنین ورزش‌هایی خطرناک‌تر خواهد شد، چون جای زخم محل اهدا هنوز در حال بهبود است. به‌علاوه احتمال باز شدن بخیه‌ها و خونریزی نیز وجود دارد؛
 • فشار خون: ورزش‌های سنگین ضربان قلب را افزایش می‌دهد که به نوبۀ خود موجب بالا رفتن فشار خون می‌شود. افزایش جریان خون در سر ورم و احتمالاً خونریزی را به دنبال دارد و
 • آسیب دیدن سر: ورزش‌های تماسی مانند راگبی یا بوکس بیماران را بیشتر در معرض خطر آسیب‌دیدگی سر قرار می‌دهد. آسیب‌دیدگی سر صدمه دیدن فولیکول‌های مو را به دنبال دارد و اثر نامطلوبی بر نتیجۀ کاشت مو می‌گذارد.

اگر توصیه‌ها و الزامات پس از جراحی را رعایت نکنید، خود را با خطر از بین رفتن نتایج کاشت مو مواجه می‌کنید. بنابراین این توصیه‌ها را جدی بگیرید تا نتیجۀ عمل به باد نرود.

ملاحظات تکمیلی دربارۀ کاشت مو

در این بخش نکته‌های دیگری را بیان می‌کنیم که در دوران بهبود پس از کاشت مو بر نتیجۀ نهایی اثر می‌گذارند.

نور مستقیم خورشید

فولیکول‌های مو پس از عمل به آفتاب حساس‌اند. پوست سر در اثر قرار گرفتن زیر نور خورشید خشک می‌شود و اشعۀ UV به فولیکول‌های پیوندی آسیب می‌زند. بنا به این دلیل باید تا چند روز پس از عمل با به سر گذاشتن کلاه گشاد یا پوشیدن هودی از پوست سرتان در برابر نور خورشید محافظت کنید.

دستورهای پزشک راموبه‌مو رعایت کنید

جراح اطلاعات لازم دربارۀ مراقبت‌های پس از کاشت مو را قبل از عمل در اختیارتان می‌گذارد. پوست سر برای تقویت گردش خون در فولیکول‌های مو به لوسیون‌ها و اسپری‌های مرطوب‌کنندۀ خاص نیاز دارد. پاکسازی منظم پوست سر با لوسیون پاک‌کنندۀ ملایم به رشد سریع‌تر فولیکول‌های مو کمک خواهد کرد.

برای برگشت به محل کار عجله نکنید

شاید یک روز پس از کاشت مو احساس کنید که حالتان خوب است و می‌توانید در محل کارتان حاضر شوید. اما فراموش نکنید که تازه جراحی انجام داده‌اید و باید استراحت کنید. اکثر جراحان توصیه می‌کنند که یک یا دو روز مرخصی بگیرید و استراحت کنید تا حالتان کاملاً مساعد شود.

پس از بازگشت به محل کار نباید به خودتان فشار بیاورید، آرام پیش بروید و کارهای بدنی سنگین را انجام ندهید تا موهای کاشته‌شده آسیب نبیند.

سیگار کشیدن تا 30 روز ممنوع!

بهترین کار این است که حداقل تا سی روز پس از جراحی سیگار نکشید. چون استعمال دخانیات جریان خون را در فولیکول‌های مو آهسته می‌کند و فرایند التیام را طولانی‌تر می‌کند. به‌علاوه سیگار کشیدن فرایند رشد موهای جدید را مختل می‌کند و در نهایت به شکست عمل کاشت مو دامن می‌زند.

سخن پایانی

شکی نیست که ورزش در بلندمدت فواید بسیاری برای سلامت عمومی و سلامت فولیکول‌های موی پیوندی دارد. اما در کوتاه‌مدت لازم است که برنامۀ ورزشی روزانه و باشگاه رفتن را کمی به تأخیر بیندازید.

بسیار مهم است که در بازه‌های زمانی تعیین‌شده پس از کاشت مو، فقط ورزش‌های توصیه‌شده را انجام بدهید. در غیر این صورت خطر آسیب دیدن نتایج کاشت مو را به جان می‌خرید و در نهایت مجبور به انجام جراحی مجدد می‌شوید. اگر در هر مرحله‌ای از دوران بهبود به مناسب بودن یک ورزش یا فعالیت شک کردید، حتماً با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.