درمان دیسک کمر با لیزر، بدون جراحی در کلینیک درد

درمان دیسک کمر با لیزر، بدون جراحی در کلینیک درد

در گذشته اغلب افرادی که فتق دیسک کمر داشتند و با راهکارهای غیر جراحی بهبود پیدا نمی‌کردند، در نهایت ناچار به انجام عمل جراحی بودند. از آن گذشته امکان درمان قطعی پس از عمل نیز وجود نداشت.

امروزه متخصصین درد با تکنیک‌های پیشرفته‌ای که برای بیماران در نظر گرفته‌اند، سعی بر این دارند با موثرترین راهکارها، درمانی برای بیماران در نظر بگیرند تا بدون نیاز به اقدامات تهاجمی و همراه با کمترین عوارض، درمان شوند.

امروزه درمان دیسک کمر با لیزر در کلینیک درد یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی است؛ چرا که طی این روش می‌توانند با روشی کاملا بسته و حداقل تهاجمی دیسک کمر را درمان کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص این روش درمانی که توسط پزشک متخصص درد دکتر محمد حسین دلشاد ارائه می‌شود، در اختیار شما قرار دهیم.

درمان دیسک کمر با لیزر، بدون جراحی در کلینیک درد

در چه مواقعی می‌توان از لیزر دیسک به جای عمل باز کمک گرفت؟

با وجود اینکه لیزر دیسک توسط متخصص درد نتایج موثر و عوارض کمتری نسبت به عمل جراحی باز دارد؛ اما همیشه این روش درمانی را نمی‌توان برای افراد مبتلا به کمردرد در نظر گرفت.

برای مثال بیماری‌هایی از جمله دژنراتیو ستون فقرات باید تحت عمل جراحی باز درمان شود؛ اما بیماری‌هایی مانند فتق دیسک کمر با لیزر دیسک قابل درمان است و به جراحی باز نیز ترجیح داده می‌شود.

مزیت لیزر دیسک نسبت به جراحی باز کمر

از مزایای این روش درمانی نسبت به روش درمانی باز می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

  • از آنجایی که عمل به صورت بسته انجام می‌گیرد و برشی روی پوست زده نمی‌شود، خونریزی به اندازه جراحی باز، بروز نخواهد کرد.
  • روند بهبودی به دلیل بسته بودن عمل، نسبت به جراحی باز سریع‌تر است.
  • همانطور که گفتیم به ساختار ستون فقرات و بافت بدن دست زده نمی‌شود، در نتیجه آسیبی به بافت‌های دیگر نیز وارد نخواهد شد.
  • لیزر دیسک نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، با تزریق داروی بی حسی، کاملا بدون درد پروسه درمان انجام خواهد گرفت.
  • نسبت به روش‌های درمانی دیگر از جمله عمل جراحی باز، هزینه کمتری می‌پردازید.
  • به دلیل خوب بودن حال عمومی بیمار نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.
  • هیچ برشی در ناحیه تحت درمان زده نمی‌شود و طبیعتا اسکاری نیز ایجاد نخواهد شد.
  • پروسه درمان به صورت سرپایی توسط متخصص درد دکتر محمد حسین دلشاد انجام می‌گیرد.

پروسه لیزر دیسک چگونه انجام می‌شود

با انجام لیزر دیسک بخشی از دیسک که بیرون زده بدون هیچ برشی تبخیر می‌شود. لیزر دیسک، پروب لیزری است که در فضای بین مهره قرار داده می‌شود.

این روش درمانی در کلینیک درد بیمارستان مریم، بدون دریافت داروی بیهوشی، تحت بی حسی موضعی و تزریق آرامبخش برای بیمار انجام می‌شود. سپس با کمک فلوروسکوپی یک سوزن به قسمت میانی دیسک با دقت بالا وارد می‌شود و فیبر نوری از طریق سوزن وارد خواهد شد.

انرژی لیزر به واسطه فیبر نوری برای تبخیر بخشی از دیسک بیرون زده وارد خواهد شد. از دیگر نکات مثبتی که این جراحی دارد این است که امکان عود مجدد بیماری وجود ندارد.

از آنجایی که هیچ اقدام تهاجمی وجود ندارد، امکان آسیب به بافت‌های سالم اطراف تحت درمان نیز وجود نخواهد داشت.

درمان دیسک کمر با لیزر، بدون جراحی در کلینیک درد

آیا لیزر دیسک، عمل دردناکی است؟

با وجود اینکه در حین عمل بیهوش نمی‌شوید؛ اما با دریافت داروی بی حسی، دردی در حین درمان احساس نخواهید کرد.

بخشی دیگر مرتبط به پس از عمل است، معمولا افرادی که جراحی باز انجام می‌دهند، به دلیل برش‌هایی که زده می‌شود و همچنین احتمال آسیب به بافت‌های دیگر، گاهی درد احساس می‌کنند.

اما در لیزر دیسک به دلیل عدم وجود اقدام تهاجمی و عدم آسیب به دیگر بافت‌ها، درد به مراتب کمتری نسبت به جراحی باز احساس می‌شود.

مدت زمان بهبودی پس از انجام لیزر دیسک

روند بهبودی پس از این روش درمانی بسته به خود بیمار و پروسه‌ای که طی عمل برای بیمار انجام گرفته، متفاوت است. بسیاری از افراد می‌توانند پس از اتمام درمان به فعالیت‌های روزانه سبک خود بپردازند، در حالی که برخی دیگر به استراحت بیشتری نیاز دارند.

مواقعی که بیماران به روش‌های باز و قدیمی جراحی انجام می‌دهند، باید در بیمارستان بستری شوند و ممکن است به چند هفته استراحت برای بهبودی نیاز داشته باشند.

در واقع افرادی که به روش قدیمی درمان می‌شوند، ممکن است مجبور شوند 8 تا 12 هفته هیچ فعالیتی انجام ندهند تا بهبود پیدا کنند. طی هر عمل نیمه تهاجمی دیگری نیز ممکن است تا حدود 6 هفته نیاز به استراحت برای بهبودی داشته باشد.

خوشبختانه روش دیگری یعنی لیزر دیسک کمر نسبت به سایر روش‌ها روند بهبودی سریع‌تری دارد و بیمار دچار عوارضی نخواهد شد. در نهایت این روش درمانی می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی که شاغل هستند، باشد.

درمان دیسک کمر با لیزر، بدون جراحی در کلینیک درد

چرا باید برای درمان کمردرد به متخصص درد مراجعه کنیم

قطعا تجربه کرده‌اید زمانی که درد دارید بسیاری از فعالیت‌های روزانه دشوار می‌شود و در پی آن اختلال ایجاد خواهد شد. در نهایت درمان به موقع درد توسط متخصص مربوطه بسیار مهم است تا به زندگی روزمره خود برگردید.

اگر در صورت تجربه درد خود سردرگم هستید که به چه پزشکی باید مراجعه کنید، بررسی درمان مشکل خود را باید به متخصص درد بسپارید.

در کلینیک درد بیمارستان مریم، دکتر محمد حسین دلشاد از به‌روزترین تکنیک‌ها و پیشرفته‌ترین راهکارهای درمانی غیر تهاجمی یا حداقل تهاجمی برای درمان تخصصی درد بیماران استفاده می‌کند.

در صورت تجربه درد از جمله کمردرد پیشنهاد ما این است که تشخیص و درمان مشکل خود را به متخصص درد بسپارید؛ چرا که علم کافی در این زمینه دارند و تشخیص درست و کم عارضه‌ترین درمان برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

منبع: https://maryamhospital.ir/pain-clinic/

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.