راه‌های موثر برای درمان وزوز گوش

راه‌های موثر برای درمان وزوز گوش

وزوز گوش یا زنگ گوش، یکی از آزاردهنده‌ترین مسائلی است که در طول زندگی خود ممکن است تجربه کنید. با این حال لازم است بدانید که وزوز گوش به تنهایی یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ایاز بروز کم شنوایی و یا اختلال عصبی به شمار می‌رود. در این مطلب به معرفی علائم وزوز گوش، روش‌های تشخیص و درمان این اختلال پرداخته خواهد شد.

آیا وزوز گوش زندگی روزمره شما را تحت تاثیر خود قرار داده است؟ در چنین صورتی توصیه می‌شود هرچه سریع‌تر به یک مرکز درمانی و شنوایی سنجی مراجعه نمایید. کلینیک سمعک آلفا جهت انجام کلیه آزمایش‌های ادیولوژی، تشخیص و درمان وزوز گوش، با دسترسی راحت از هر نقطه تهران یکی از بهترین مراکز درمان انواع بیماری‌ها و اختلالات شنوایی به شمار می‌رود؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02188674886 تماس بگیرید.  

آیا وزوز گوش خطر دارد؟

اگر اخیرا خود یا اطرافیانتان با مشکلی مانند وزوز گوش رو به رو شده‌اید، باید بدانید وزوز گوشی که تنها چند ثانیه طول بکشد، غیرعادی نیست و الزامی به ویزیت پزشک نیست. اما در شرایطی که وزوز گوش به دفعات تکرار شد، این مسئله می‌تواند علت بیماری‌های جدی‌تر باشد. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • کم شنوایی ناشی از سطح سر و صدا
 • عفونت گوش
 • عفونت‌های سینوسی
 • بیماری قلبی
 • تومور مغزی
 • تغییرات هورمونی
 • بیماری منیر
 • ابتلا به تیروئید

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد، اما استفاده از دارو و تغییر سبک زندگی میتواند تا حد زیادی در کاهش شدت وزوز گوش موثر باشد.

وزوز گوش چگونه تشخیص داده می‌شود؟

وزوز گوش میتواند یکی از سخت‌ترین تجربه‌های فردی باشد. پیشنهاد می‌شود در صورتی که تعداد دفعات وزوز گوش در چندروز متوالی تکرار شد، توصیه می‌شود برای معاینه به یک کلینیک شنوایی سنجی مراجعه نمایید. کلینیک سمعک آلفا یکی از بهترین مراکز جهت انجام کلیه تست‌های شنوایی سنجی و تشخیص کم شنوایی و وزوز گوش در تهران است که شما میتوانید برای دریافت خدمات کمک درمانی به آن مراجعه نمایید.

وزوز گوش می‌تواند به طور مستقیم با کاری که روزمره انجام می‌دهید، در ارتباط باشد. بنابراین اگر در معرض صداهای بلند هستید یا آسیبی در ناحیه گوش متحمل شده‌اید، توصیه می‌شود در زمان ویزیت پزشک به این موارد اشاره کنید.

وزوز گوش چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای تشخیص وزوز گوش به انجام کلیه تست‌های شنوایی سنجی، همچنین مطالعات تصویربرداری مانند CT یا MRI و در برخی موارد به بررسی آزمایش خون و عملکرد تیروئید، پرداخته خواهد شد.

تشخیص درست به پزشک کمک می‌کند تا فرد مبتلا به وزوز گوش را راهنمایی کرده و در صورت نیاز به روش‌های درمانی مانند استفاده از سمعک، تجویز سمعک انجام شود.

چه زمانی وزوز گوش یک مشکل پزشکی و اورژانسی است؟

با اینکه وزوز گوش نشانه‌ایاز کم شنوایی تلقی می‌شود و با کمک سمعک می‌توان تا حد زیادی از آن جلوگیری کرد، اما به ندرت می‌تواند نشانه وضعیت پزشکی جدی‌تر باشد. با این حال اگر شاهد علائم زیر هستید، توصیه می‌شود هرچه سریعتر خود را به اورژانس برسانید:

 • فلج صورت
 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • ترشحات بدبو از گوش
 • یک صدای نبض دار هماهنگ با ضربان قلب

روش‌های پیشگیری و درمان وزوز گوش

با اینکه درمان قطعی و همیشگی برای وزوز گوش وجود ندارد، در ادامه به معرفی روش‌هایی که به طور موثر در پیشگیری و به حداقل رساندن وزوز گوش اثرگذار است، پرداخته شده است:

 • قرار گرفتن در معرض صدای بسیار بلند را کاهش دهید.
 • سکوت کامل باعث شنیده شدن بیشتر وزوز گوش می‌شود.
 • عادت غذایی شخصی خود را بررسی کنید، مصرف نمک، کافئین و همچنین مصرف نیکوتین میتواند در ابتلا به وزوز گوش موثر باشد.
 • در طول روز زمانی را برای ورزش و رفع خستگی در نظر بگیرید.
 • میزان استرس خود را مدیریت کنید.

همانطور که اشاره شد هیچ درمان شناخته شده ای برای درمان وزوز گوش به طور موثر وجود ندارد. با این حال درجات مختلفی از وزوز گوش با استفاده از داروها و یا عادات رفتاری بهبود می‌یابد. در ادامه به معرفی این روش‌ها پرداخته خواهد شد.

 • مصرف دارو

متاسفانه هیچ دارویی تا کنون با هدف مشخص درمان وزوز گوش که بر روی تمامی بیماران موثر باشد، تولید نشده است. با این حال برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب در کاهش وزوز گوش مفید است.

 • آکوستیک‌ تراپی

استفاده از صداهای تولید شده خارجی برای پوشش صداهای ناشی از وزوز گوش یکی دیگر از روش‌های موثر در درمان این مشکل است. در این روش می‌توان از یک وسیله الکترونیکی در سطح گوش مانند سمعک یا هدست استفاده کرد و موسیقی‌های ملایم و موثر در درمان وزوز گوش، شنید.

 • موسیقی درمانی

یکی از راهکارهای موثر در شنیده نشدن وزوز گوش، شنیدن قطعات موسیقی کلاسیک است که در طول قطعه دارای تغییرات گسترده در بلندی نیستند. گوش سپردن به این نوع موسیقی می‌تواند به طور مستقیم بر سیستم لیمبیک (پردازنده عاطفی در مغز که معمولا به طور منفی با واکنش بیمار در هنگام وزوز گوش در ارتباط است) تاثیر گذاشته و آن را تسکین دهد.

 • استفاده از سمعک

در بسیاری از افراد، وزوز گوش یکی از علائم بیماری کم شنوایی است و با کمک سمعک می‌توان این مشکل را به حداقل رساند. با اینکه مشخص نیست استفاده از سمعک با تقویت صداهای پس زمینه‌ای به طور مستقیم در پنهان کردن وزوز گوش موثر است یا به مرور زمان در کاهش تولید وزوز گوش کمک می‌کند، با این حال اکثر کسانی که از سمعک استفاده می‌کنند، تا حدی کاهش وزوز گوش را گزارش داده‌اند. البته این موضوع می‌تواند به دلیل کاهش تضاد وزوز گوش و سکوت، یا به دلیل تحریک کردن مغز نیز اتفاق بیافتد.

 • مدیریت استرس

حفظ خونسردی و کاهش میزان استرس به طور مستقیم در کاهش اختلال وزوز گوش موثر است. حفظ آرامش، مدیتیشن و هیپنوتیزم روش‌هایی از خودیاری هستند که می‌تواند به کاهش سطح استرس، اضطراب و اختلالات خواب کمک کند.

درمان وزوز گوش در کلینیک سمعک آلفا

برای تشخیص و درمان وزوز گوش به کجا مراجعه کنیم؟

تشخیص و درمان وزوز گوش باید توسط پزشک متخصص در این زمینه انجام شود. در این مرحله یافتن و مراجعه به یک مرکز درمانی که تست شنوایی سنجی توسط افراد متخصص در این زمینه ارائه می‌دهد، از اولین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. کلینیک سمعک آلفا به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه‌های درمانی در تهران است که در زمینه تشخیص و درمان وزوز گوش فعالیت می‌کند. شما می‌توانید به منظور انجام کلیه تست‌های شنوایی سنجی و یا خرید سمعک در تهران به کلینیک سمعک آلفا به صورت حضوری مراجعه نمایید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.