درصد ارزش روزانه به چه معناست؟

درصد ارزش روزانه به چه معناست؟

درصد ارزش روزانه یا Daily Value (یا به اختصار DV) در جدول ارزش غذایی مواد مختلف برای راهنمایی مصرف کننده تهیه شده است. این ستون از جداول، به صورت درصدی میزان مواد غذایی دریافتی در طول روز را برای شما مشخص می کند.

طبق قراردادی از پیش تعیین شده، میزان دریافت ۲۰۰۰ کالری در روز برای هر فرد، به عنوان معیار اندازه گیری مشخص شده است. در واقع این بخش از جدول ارزش غذایی برای افرادی دقیق عمل می کند که میخواهند روزانه ۲۰۰۰ کالری دریافت کنند و افرادی که بیشتر یا کمتر از میزان را در رژیم خود داشته باشند، باید خودشان میزان کالری دریافتی را محاسبه کنند. به این صورت که دیگر توجهی به درصد ارزش روزانه نداشته و بر اساس میزان کالری مشخص شده برای هر مواد، برنامه ریزی کنند.

البته درصد ارزش روزانه در مقابل پارامترهای مفید و مضر جدول ارزش غذایی نوشته شده است و با تعیین نوع پیمانه (واحد اندازه گیری مواد)، این درصد ها کم و زیاد می شوند. همچنین موادی مانند چربی های ترانس حاوی درصد ارزش روزانه نیستند زیرا متخصصان نتوانسته اند برای آن ها میزان مشخصی پیدا کنند و آنقدر مضر هستند که توصیه می شود تا حد امکان مصرف آن ها را پایین بیاورید.

همچنین ستون درصد ارزش روزانه، شامل قندها نیز نمی شود.

شاید بپرسید وقتی که میزان دریافت کالری افراد بسته به نوع زندگی و شرایط آن ها متغیر است، چه نیازی به درصد ارزش روزانه وجود دارد؟ در واقع این بخش از جدول ارزش غذایی جهت سرعت بخشیدن به مقایسه میزان ارزش غذایی مواد مختلف با یکدیگر تهیه شده است. درصد ارزش روزانه به شما کمک می کند که دو یا چند ماده غذایی مختلف را در کنار یکدیگر قرار داده و به سرعت مفید ترین و مضر ترین را تشخیص دهید و در نهایت یک تغذیه سالم داشته باشید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.