اسانس روغن یا روغن های سبک یا روغن های گیاهی، روغن هایی هستند که برای سلامت قلب بسیار مفید می باشند. این روغن ها را از گل، ریشه و پوست گیاهان تهیه می کنند. تحقیقات نشان می دهند که مصرف طولانی مدت این نوع روغن ها تاثیر مثبتی بر سلامت قلب و عروق دارند. طی تحقیقاتی که در دانشگاه تایپه انجام شد، ثابت شد که روغن گیاهان معروفی مانند اسطوخودوس، اکالیپتوس، بابونه و… اگر در دراز مدت مصرف شوند می توانند برای سلامت قلب و عروق مفید باشند.

 

۱- روغن اسطوخودوس (لوندر)

روغن اسطوخودوس را می توانید به صورت بخور استفاده کنید تا احساس آرامش بیشتر داشته باشید. استنشاق بخار روغن اسطوخودوس علاوه بر کمک به آرامش و کاهش استرس می تواند سرفه را هم درمان کند. برای آنکه بخار بهتری دریافت کنید بهتر است این روغن را با مقدار کمی آب مخلوط کنید.

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند

 

۲- روغن بابونه

روغن بابونه نیروبخش، بهبود عملکرد گوارش، آرام بخش، ضد حساسیت و ضد عفونی کننده می باشد. بله! تمام این ها از ویژگی ها و فواید این روغن شگفت انگیز هستند. دو تا سه قطره از روغن بابونه را در یک کاسه آب بریزید و بر روی شعله قرار دهید. سپس یک حوله بر روی سر خود بگذارید و سرتان را با فاصله مناسب بر روی بخار بابونه قرار دهید و نفس عمیق بکشید. این کار باعث بهبود عملکرد قلب و عروق شما خواهد شد.

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند

 

۳- روغن ترنج (برگاموت)

روغن ترنج در تب سنتی چینی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش توصیه شده است. یک مطالعه در دانشگاه تایوان نشان داد که روغن ترنج باعث کاهش ضربان قلب و همچنین کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود.

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند

 

۴- روغن رزماری

روغن رزماری دارای فواید بسیار زیادی برای بدن می باشد. پخش شدن بخار این روغن در هوا باعث افزایش انرژی می شود و علاوه بر این استنشاق بخار روغن رزماری باعث بهبود سرفه و احتقان می شود. یکی از بهترین روش های استفاده از این روغن، مخلوط کردن مقداری از آن با آب و سپس ظرف مخلوط را بر روی حرارت قرار دهید. یکی دیگر از روش های استفاده از روغن رزماری، اضافه کردن آن به مقداری پنبه است که می توانید پنبه را در هر جایی از اتاق قرار دهید تا هوای اتاق را عوض کند.

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند

 

۵- روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس که از برگ های آن تهیه می شود دارای طیف گسترده ای از خواص می باشد که بیشتر ما با آن ها آشنایی داریم و حتی از آن استفاده کرده ایم. استفاده از بخور روغن اکالیپتوس می تواند به بهبود گرفتگی قفسه سینه و گلو کمک کند و علاوه بر این می تواند علائم سرفه، آنفولانزا و سرماخوردگی را کاهش دهد.

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند

 

۶- روغن گل رز

روغن گل رز بیش از ۱۰۰۰ سال توسط مردم برای زیبایی و موارد بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است. روغن گل رز سبب تنظیم هورمون ها، از بردن استرس و بهبود افسردگی می شود. همچنین در مطالعاتی تایید شده است که روغن گل رز بر روی سلامت قلب هم تاثیر مثبتی دارد.

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند

 

۷- روغن کانانگا

روغن کانانگا به دلیل تاثیرش بر آرامش و سیستم عصبی شناخته شده است که به کاهش اضطراب کمک می کند. استفاده از این روغن برای ماساژ می تواند باعث آرامش شما بشود. همچنین می توانید از روغن کانانگا بخورید تا سلامت قلب شما تضمین شود!

۷ روغنی که سلامت قلب را تضمین می کنند