بیماری AUB یا خونریزی غیر طبیعی رحم

بیماری AUB یا خونریزی غیر طبیعی رحم؛ علائم، دلایل و درمان

خونریزی غیر طبیعی رحم یا AUB چیست؟

خونریزی غیر طبیعی رحم یا Abnormal Uterine Bleeding (به اختصار AUB) به هر خونریزی سنگین یا غیرمعمولی از رحم (از طریق واژن) گفته می شود. این بیماری می تواند در هر زمانی در طول چرخه ماهانه شما، حتی در دوره قاعدگی طبیعی رخ دهد.

علائم خونریزی غیر طبیعی رحم یا AUB

خونریزی از طریق واژن در اواسط دوره های قاعدگی، یکی از مهم ترین علائم خونریزی غیر طبیعی رحم است. همچنین خونریزی بسیار سنگین در طول پریود نیز می تواند از علائم خونریزی غیر طبیعی رحم باشد. یکی دیگر از علائم این بیماری آن است که خونریزی شدید و سنگینی را بیش از ۷ روز تجربه کنید که به آن منوراژی گفته می شود. البته این مورد چندان شایع نیست و در زمان بروز آن، باید در طی یک ساعت چند تامپون را تعویض کنید، که اغلب زنان به چنین حدی از خونریزی نمی رسند.

علل خونریزی غیر طبیعی رحم یا AUB

دلایل متعددی می توانند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شوند. بارداری یکی از شایع ترین علل این بیماری است. همچنین پولیپ ها یا فیبروم های موجود در رحم نیز می توانند باعث خونریزی شوند. گاهی اوقات نیز یک مشکل تیروئیدی، عفونت دهانه رحم یا سرطان رحم می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شود.

در بیشتر زنان بیماری AUB به دلیل عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود. پزشکان هنگامی که این بیماری در عمد تعادل در هورمون ها به وجود می آید، آن را خونریزی غیر عملکردی رحم یا DUB می نامند. این نوع خونریزی در نوجوانان یا در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند شایع تر است.

اینها فقط برخی از دلایلی هستند که می توانند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شوند. این مشکلات در هر سنی ممکن است رخ دهند، اما علت احتمالی خونریزی غیر طبیعی رحم معمولاً به سن شما بستگی دارد. در ادامه با گومگ همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

از نوجوانی تا ۳۰ سالگی

یکی از دلایل عمده خونریزی غیر طبیعی رحم در زنان در سنین نوجوانی تا ۳۰ سالگی، بارداری است. بسیاری از خانم ها در چند ماه اول بارداری دچار خونریزی غیر طبیعی می شوند. همچنین برخی از قرص های ضد بارداری و IUD می توانند خونریزی غیر طبیعی ایجاد کنند.

برخی از خانم های جوان که خونریزی غیرطبیعی رحم دارند، طی چرخه قاعدگی نمی توانند تخمک گذاری کنند. البته این عدم تخمک گذاری در دختران نوجوانی که به تازگی قاعدگی را شروع کرده اند، معمول است. این مشکل باعث عدم تعادل هورمون می شود که در نتیجه آن، استروژن موجود در بدن باعث رشد دیواره رحم می شود. در نتیجه، هنگامی که بدن دچار پریود می شود و می خواهد این دیواره را از بین ببرد، خونریزی بسیار سنگینی به وجود خواهد آمد.

همچنین عدم تعادل هورمون ممکن است باعث شود که بدن شما نفهمد در چه زمانی این دیواره را از بین برده و است و پریود ادامه پیدا کند.

از ۳۰ تا حدود ۵۰ سالگی

زنان در چند سال پیش از یائسگی و شروع یائسگی، در بعضی از ماه ها تخمک گذاری نمی کنند که می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم و بروز دوره های سنگین و نامنظم شود.

ضخیم شدن دیواره رحم نیز یکی دیگر از دلایل خونریزی در زنان در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگیشان است. این ضخیم شدن می تواند هشداری برای سرطان رحم باشد. اگر خونریزی غیر طبیعی رحم را تجربه می کنید و در این گروه سنی قرار دارید، بایدبه پزشک مراجعه کنید. این اتفاق ممکن است بخشی طبیعی از افزایش سن باشد، اما گاهی نیز می تواند علامت هشدار دهنده سرطان رحم باشد و به همین دلیل بهتر است با مراجعه به پزشک، از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

بعد از یائسگی

استفاده از روش های هورمون درمانی در دوران یائسگی می تواند یکی از دلایل عمده خونریزی رحم پس از است. از دلایل دیگر خونریزی در این دوران می توان سرطان آندومتر و رحم را نام برد. این سرطان ها در زنان مسن بیشتر از زنان جوان دیده می شوند. البته لازم به ذکر است که همیشه سرطان علت خونریزی غیر طبیعی رحم نیست. بسیاری از مشکلات دیگر می تواند باعث خونریزی بعد از یائسگی شود. به همین دلیل، بسیار اهمیت دارد که در صورت بروز خونریزی بعد از یائسگی با پزشک خود صحبت کنید.

بیماری AUB یا خونریزی غیر طبیعی رحم

بیماری AUB یا خونریزی غیر طبیعی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایشاتی که پزشک شما تجویز می کند ممکن است به سنتان بستگی داشته باشد. همچنین اگر احتمال باردار شدن وجود داشته باشد، پزشک ممکن است تست بارداری را نیز تجویز کند. اگر خونریزی شما سنگین باشد، علاوه بر آزمایش های دیگر، پزشک ممکن است آزمایش شمارش گلبول های قرمز خون را هم تجویز کند تا مطمئن شود که دچار کم خونی نشده اید، زیرا بیماری AUB می تواند می تواند به فقر آهن و کم خونی منجر شود.

یکی دیگر از روش های تشخیص، معاینه سونوگرافی از ناحیه لگن است که هر رحم و تخمدان ها را به طور کامل بررسی می کند و علت خونریزی را نشان می دهد.

پزشک ممکن است بخواهد آزمایش بیوپسی آندومتر را که بر روی دیواره رحم انجام می شود، تجویز کند. این کار با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک (به نام کاتتر) در رحم انجام می شود. پزشک یک تکه بسیار کوچک از دیواره رحم را جدا کرده و به آزمایشگاه ارسال می کند. این آزمایش نشان می دهد که آیا شما سرطان یا تغییر سلولی دارید یا خیر. بیوپسی را می توان در مطب پزشک انجام داد و فقط باعث درد خفیفی می شود.

آزمایش دیگری نیز با نام هیستروسکوپی وجود دارد. در این آزمایش یک لوله نازک با یک دوربین کوچک بر روی آن به درون رحم فرستاده می شود. این دوربین به پزشک اجازه می دهد داخل رحم را ببیند. اگر چیزی غیر طبیعی مشاهده شود، در مرحله بعد آزمایش بیوپسی انجام می شود.

آیا می توان از خونریزی غیر طبیعی رحم جلوگیری کرد؟

اگر خونریزی غیر طبیعی رحم شما ناشی از تغییرات هورمونی باشد، قادر نخواهید بود از آن جلوگیری کنید. اما اگر تغییرات هورمونی شما به دلیل اضافه وزن ایجاد می شو ، کاهش وزن می تواند کمک کند. وزن شما بر تولید هورمون شما تأثیر می گذارد، به همین دلیل حفظ تناسب اندام می تواند به جلوگیری از خونریزی غیر طبیعی رحم کمک کند. پیشنهاد می کنیم برای کاهش وزن از برنامه تمرینی مقابل استفاده کنید: برنامه بدنسازی برای لاغری و چربی سوزی بانوان

درمان بیماری AUB در زنان

چندین گزینه برای درمان این بیماری وجود دارد. معالجه شما به مواردی همچون علت خونریزی، سن شما و اینکه آیا می خواهید در آینده باردار شوید، بستگی دارد. پزشک به شما کمک می کند تصمیم بگیرد که کدام روش درمانی برایتان مناسب تر است. برخی از متداول ترین روش های درمانی این بیماری عبارتند از:

آی یو دی (IUD) یا ابزار درون زهدانی: پزشک ممکن است استفاده از IUD را به شما پیشنهاد کند. IUD یک ابزار پلاستیکی کوچک است که پزشک از طریق مهبل، آن را به داخل رحم وارد می کند تا از بارداری جلوگیری شود. نوعی IUD وجود دارد که هورمون های را آزاد می کند و می تواند خونریزی غیر طبیعی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. البته گاهی اوقات IUD نیز مانند قرص های ضد بارداری می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی شود. اگر این اتفاق برای شما افتاد، حتما به پزشک اطلاع دهید.

قرص های ضد بارداری: قرص های ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که می توانند باعث ضخیم شدن دیواره رحم شوند. این قرص ها همچنین می توانند به منظم شدن چرخه قاعدگی شما کمک کنند. البته برخی از قرص های ضد بارداری، به خصوص قرص پروژستین، می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی در برخی از زنان شوند. در مورد مصرف قرص مناسب باید با پزشک خود مشورت کنید.

اتساع و کورتاژ یا D&C: این مورد روشی است که در آن دهانه رحم به اندازه ای کشیده می شود تا بتواند یک ابزار جراحی را در خود جای دهد. پزشک از این ابزار برای جدا کردن لبه های رحم استفاده می کند و مقداری از سطح رحم را جدا کرده و به آزمایشگاه می فرستد تا از نظر وجود بافت غیر طبیعی در آن مطلع شود. این کار تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و شما در طول انجام آن، چیزی احساس نخواهید کرد.

هیسترکتومی یا زهدان برداری: این مورد نوعی جراحی است که در آن رحم برداشته می شود. اگر جراحی هیسترکتومی انجام دهید، دیگر دوره قاعدگی نخواهید داشت و نمی توانید باردار شوید. هیسترکتومی جراحی پیچیده ای است که به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد و ممکن است پس از انجام آن، به دوره بهبودی طولانی نیاز داشته باشید.

فرسایش آندومتر: این مورد هم نوعی عمل جراحی است که باعث تخریب پوشش رحم می شود. در این روش برخلاف هیسترکتومی، رحم را خارج نمی کنند. فرسایش آندومتر ممکن است در برخی زنان تمام خونریزی قاعدگی را متوقف کند. با این حال برخی از زنان پس از انجام آن ممکن اس همچنان خونریزی قاعدگی و لکه بینی را تجربه کنند، هرچند تعداد معدودی از زنان بعد از عمل، دوره قاعدگی منظمی خواهند داشت. زنانی که این کار را انجام می دهند، برای کنترل بارداری همچنان باید از روش های پیشگیری استفاده کنند، اگرچه در بیشتر موارد احتمال بارداری بسیار پایین است.

پزشک می تواند از چندین روش مختلف فرسایش آندومتر را انجام دهد. تکنیک های جدیدتر فرسایش آندومتر نیازی به بیهوشی عمومی یا ماندن در بیمارستان ندارند. همچنین زمان بهبودی بعد از این عمل کوتاه تر از زمان ریکاوری بعد از هیسترکتومی است.


منبع: familydoctor

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.