برنامه خواب کودک در سال اول چگونه باید باشد؟

برنامه خواب کودک در سال اول چگونه باید باشد؟

بررسی الگوی خواب نوزاد یکی از سوالات طبیعی والدین است. برنامه خواب کودک در سال اول برای هر نوزادی الگوی منحصر به فرد خود را دارد. در این مقاله می خواهیم نگاهی کلی به برنامه خواب کودکان داشته باشیم و یادآوری کنیم که یک خواب طبیعی در نوزادان در سال اول زندگیشان چگونه است.

خواب نوزاد از تولد تا ۲ ماهگی

احتمالا وقتی شما نوزاد کوچک خود را از بیمارستان بیرون می آورید، او در خواب است. نوزادان طی چند ماه اول زندگی خود روزانه ۱۵-۱۶ ساعت به خواب می روند. این خواب های رویایی برای نوزادان احتمالا فقط حول چرخ غذا خوردن و خوابیدن می چرخد. در این حالت، نوزاد شیرخوار شما تنها به خواب و تغذیه مکرر نیاز دارد. هر نوزاد بعد از ۲-۳ ساعت خواب به تغذیه نیاز دارد.

۱۰ تا ۱۴ روز اول زندگی کودک صرف وزن گیری اولیه بعد از تولد می شود. در این مدت ممکن است شما نیاز به بیدار کردن نوزاد از خواب داشته باشید (البته ما هم درک می کنیم که بیدار کردن نوزادتان از خواب می تواند چقدر وحشتناک باشد! اما این به نفع اوست).

پس از گذشتن از این دوران، پزشک متخصص اطفال تشخیص می دهد که کودک شما دیگر نیازی به تغذیه شبانه ندارد. این امر به شما امکان می دهد تا در ساعات عصر به نوزاد خود شیر دهید. اما قبل از شروع این خواب شیرین باید بدانید که نوزاد شیرخوار شما به طور طبیعی باید هر ۳-۴ ساعت در طول شبانه روز بیدار شود و تغذیه دریافت کند.

معمولا برخی از نوزادان با نزدیک شدن به سه ماهگی، کمتر از شش ساعت می خوابند. نوزادان تازه متولد شده معمولا قادر به تشخیص چرخه روز و شب نیستند. برای اینکه نوزادان درک بهتری از این قضایا داشته باشند شما می توانید با تنظیم نور، چرخه روز و شب را برای آن ها شبیه سازی کنید.

برای تشویق بیشتر نوزادان به عادات خوب خواب، یک محیط آرام و تاریک برای خواب شبانه آن ها در نظر بگیرید. هنگامی که کودک شما احساس خواب آلودگی می کند و هنگامی که هنوز به خواب عمیق فرو نرفته است، او را در گهواره خود بخوابانید.

خواب کودک از ۳ تا ۵ ماهگی

بعد از گذشت ۶-۸ هفته از تولد، شما متوجه خواهید شد که کودکتان هوشیارتر است و تمایل دارد که در طول روز زمان بیشتری را برای تعامل با شما بگذراند. تقریبا شما در این زمان متوجه خواهید شد که کودکتان هر روز حدود یک ساعت کمتر می خوابد.

به تدریج الگوی خواب کودک شروع به نظم یافتن می کند و نوزادان حداقل می توانند یک شب طولانی در حدود شش ساعت به خواب بروند. شما نیز می توانید کودک کوچک خود را به خواب خوب تشویق کنید و نیازی نیست که او را از خواب بیدار نمایید، مگر اینکه پزشک توصیه خاصی داشته باشد.

بهتر است کودکتان را در زمان هایی که خواب آلوده می باشد، آن را در حالت خوابیده نگه دارید. انجام این کار به شما کمک می کند تا نوزادتان در آینده و در زمان شیر خوردن، به آسانی به خواب برود.

اگر تا کنون کودک خود را به روال عادی خواب شبانه عادت نداده اید، می توانید اکنون اقدام به انجام این کار کنید. زیرا کودک شما در این دوران می تواند به این موضوع عادت کند.

همچنین بخوانید:

جدول وزن نوزاد در ماه های مختلف
علت ایجاد تب نوزادان و کودکان و علائم و درمان آن
زردی نوزاد؛ علائم، دلایل و روش های درمان

خواب کودک از ۶ تا ۸ ماهگی

تا شش ماهگی اکثر شیرخواران آمادگی خواب شبانه (یا بیشتر از ۸ ساعت) بدون تغذیه را دارند. اگر این مورد برای کودک شما صدق نمی کند، می تواند امری طبیعی باشد، زیرا برخی از نوزادان در طول شب حداقل یک بار بیدار می شوند.

در حدود ۶-۸ ماهگی شما متوجه خواهید شد که کودکتان چرت های روزانه خود را کاهش می دهد و فقط روزانه ۲-۳ بار این کار را تکرار می کند. احتمالا آن ها در طول روز ۳-۴ ساعت می خوابند.

احتمالا در حدود شش ماهگی کودک باید بتواند به راحتی به خواب برود. اگر قبلا کودک خود را برای این منظور آماده نکرده اید، در این زمان کار دشواری پیش رو خواهید داشت.

اگر فرزند شما گریه می کند، مشکلی نیست. سعی کنید به آن ها سر بزنید و نوازش کنید و اجازه دهید نوزاد به آرامی به خواب برود. بهتر است نوزادان را از گهواره خود بیرون نیاورید.

خواب کودک از ۹ تا ۱۲ ماهگی

با گذشت ۹ ماه از زندگی کودک دلبند شما، روال خواب در شب و روز برای او عادی شده است. در حدود ۹ ماهگی احتمالا کودک شما در هر مکانی بین ۹-۱۲ ساعت در شب می خوابد. او احتمالا ۳-۴ ساعت را نیز در روز چرت می زنند.

نوزاد در حدود ۸ الی ۱۰ ماهگی، نقطه عطف رشد و به خواب رفتن را تجربه می کند. ممکن است کودک شما تلاش کند بخوابد یا چرت های کوتاه مدت بزند. اگر همچنان در این زمان کودکتان الگوی خواب طبیعی ندارد، بهتر است او را به انجام این کار عادت دهید.

جدول و نمودار برنامه خواب کودک در سال اول

سنمیانگین کل خوابمیانگین تعداد چرت ها در روزمیانگین خواب روزانهویژگی های خواب شبانه
۰ تا ۲ ماهگی۱۵ تا ۱۶ ساعت۳ تا ۵ بار۷ تا ۸ ساعتانتظار می رود کودک هر ۲-۳ ساعت در طول شبانه رو به غذا احتیاج داشته باشد. گاهی این روند تا ۳ ماهگی ادامه پیدا می کند و به تدریج ساعات خواب شبانه کودک افزایش می یابد.
۳ تا ۵ ماهگی۱۴ تا ۱۶ ساعت۳ تا ۴ بار۴ تا ۶ ساعتاحتمالا در شب، طولانی تر به خواب می رود اما ممکن است در ۴ ماهگی کودک شما طی شب از خواب بیدار شود. کودکان در این زمان سعی دارند الگوی خواب خود را شبیه به بزرگسالان کنند.
۶ تا ۸ ماهگی۱۴ ساعت۳ تا ۳ بار۳ تا ۴ ساعتاگرچه ممکن است کودک در طول شب به غذا خوردن احتیاجی نداشته باشد، اما گاهی اوقات از خواب بیدار می شود. برای برخی از نوزادان این ماه ها نقطه عطف رشد می باشد و ممکن است دچار اضطراب جدایی شوند.
۹ تا ۱۲ ماهگی۱۴ ساعت۲ بار۳ تا ۴ ساعتاکثر نوزادان بین ۱۰-۱۲ ساعت در شب می خوابند. این زمان به عنوان نقطه عطف برای راه رفتن و صحبت کردن نوزاد است.

نکاتی برای بهتر خوابیدن کودک

  • بهتر است در طول شب نورها را کاهش داده و چراغ ها را خاموش کنید تا کودک یاد بگیرد که شب فرا رسیده است.
  • یک کار معمول را در اوایل خواب کودک انجام دهید. این کار به شما کمک می کند تا فرزند دلبندتان پیام لازم را برای زمان خواب و استراحت دریافت کند و روشی مناسب برای آشنایی کودک با روال خواب و استراحت است.
  • کودک خود را تشویق کنید تا در ساعات انتهایی روز به خواب برود. به همین دلیل توصیه می شود کودک خود را در عصر تغذیه کنید او را تشویق کنید تا در ساعت ۹ شب به خواب برود.


منبع: healthline

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.