بسیاری از ما با بوی بد دهان در صبح ها که از خواب بیدار می شویم، دست و پنجه نرم می کنیم. حتی ممکن است این مسئله به عنوان مشکلی غیر قابل حل شدن در ذهن ما جای گرفته باشد و بیخیال رفع آن شده باشیم و فقط به خوردن صبحانه برای از بین بردنش بسنده کنیم. اما واقعیت این است که در صورت شناسایی علت بوی بد دهان در صبح ها، می توان از آن پیشگیری کرد و آن را برای همیشه از بین برد. با گومگ همراه باشید.

بوی بد دهان در صبح ها در گروه بیماری های هالیتوز قرار می گیرد. این بو به دلیل تجمع باکتری ها در دهان به وجود می آید که از باقی مانده مواد غذایی پاک نشده بر روی دندان ها، لثه ها و زبان شما را تغذیه می کنند. باقی مانده مواد غذایی بر روی دندان ها با گذشت زمان و سفت شدن باعث تشکیل پلاک دندان می شود که می تواند بوی نامظبوع را حتی بدتر هم کند.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا دهان در طول روز بوی بدی نمی دهد؟ علت آن است که در طول روز، برخلاف شب، دهان دائما بزاق تولید می کند و مواد زائد را پاک می کند و به تمیز نگه داشتن دهان و نفس تازه کمک می کند.

به طور کلی در طول خواب، فرآیندهای متابولیکی بدن کند شده و تولید بزاق کاهش می یابد. خشکی دهان به طور طبیعی باعث افزایش بوی بد دهان می شود. همچنین نفس کشیدن از طریق دهان هنگام چرت زدن، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل اغلب این وضعیت را بدتر می کنند. درباره خشکی دهان بیشتر بدانید: ۲۱ روش برای رفع خشکی دهان

علاوه بر این ها، میزان باکتری های موجود در دهان و مقدار بزاق در هر فرد متفاوت است و برخی از افراد به طور طبیعی پلاک کمتری بر روی دندان هایشان جمع می شود. در نتیجه، صبح ها کمتر دچار بوی بد دهان می شوند.

علت بوی بد دهان در صبح ها چیست و چگونه درمان می شود؟

چگونه می توان از بوی بد دهان در صبح ها جلوگیری کرد؟

بهترین روش برای رفع سریع بوی بد دهان در صبح ها این است که پس از بیدار شدن مسواک بزنید. پس از بیدار شدن مقداری آب بنوشید تا دهان خود را مرطوب کنید. اگر زمان به شما اجازه می دهد، بهتر است ابتدا صبحانه بخورید و سپس مسواک بزنید. در غیر این صورت، پس از بلند شدن از رختخواب این کار را انجام دهید.

البته مسواک زدن در صبح ها باعث حل مشکل نخواهد شد و فقط به رفع بوی بد دهان کمک می کند. به همین علت باید برای درمان آن اقدامات بیشتری انجام داد. در ادامه چند روش را به شما معرفی می کنیم که به وسیله آن ها می توانید تا حد امکان این مشکل را درمان کنید.

۱. شب ها نخ دندان بکشید و مسواک بزنید

علت بوی بد دهان در صبح ها چیست و چگونه درمان می شود؟

به هیچ عنوان بدون نخ دندان کشیدن به خوابیدن فکر نکنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. زمانی که برای انجام این کار انتخاب می کنید به خودتان بستگی دارد، اما در صورتی که نمی خواهید صبح ها با دهانی بدبو از خواب بیدار شوید، بهترین زمان قبل از خواب است.

همچنین حداقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. استفاده از مسواک برقی می تواند به طور موثری دندان ها را تمیز تر کند. حتی بعضی از این مسواک ها می توانند زمان مسواک زدن را ثبت کنند. البته مسواک های معمولی هم در صورتی که درست استفاده شوند، دست کمی از مسواک های برقی ندارند.

۲. از پاک کننده زبان استفاده کنید

علت بوی بد دهان در صبح ها چیست و چگونه درمان می شود؟

زبان خود را با یک پاک کننده زبان تمیز کرده و پس از آن از دهانشویه بدون الکل استفاده کنید. دلیل اینکه دهانشویه بدون الکل را پیشنهاد می کنیم این است که محصولات الکل دار، باعث خشک شدن دهان می شوند. درباره دهانشویه ها بیشتر بدانید: ۲۰ روش متفاوت برای استفاده از دهانشویه که تا کنون نمی دانستید

۳. باید از خوردن مواد غذایی خاصی پرهیز کنید

علت بوی بد دهان در صبح ها چیست و چگونه درمان می شود؟

پیاز و سیر ممکن است عطر و طعم بی نظیری به غذاها شما اضافه کنند، اما در کنار این مزیت، باعث بد بود شدن دهان، آن هم برای طولانی مدت می شوند. اگر به هر دلیلی می خواهید از بوی بد دهان در صبح ها را از بین ببرید، بهتر است این خوراکی ها را در وعده های شام مصرف نکنید.

در رابطه با سیر و پیاز، مطالب زیر را از دست ندهید:

۴. قرص پروبیوتیک بخورید تا بوی بد دهان در صبح ها از بین برود

پروبیوتیک ها در واقع باکتری های مفیدی هستند که باعث از بین رفتن و جلوگیری از رشد باکتری های بیماریزا در دهان می شوند. شما می توانید از قرص های پروبیوتیک برای درمان مشکل خود استفاده کنید.

۵. مشکلات و بیماری های زمینه ای را درمان کنید

علت بوی بد دهان در صبح ها چیست و چگونه درمان می شود؟

برخی از مشکلات و بیماری ها می توانند زمینه ساز ایجاد بوی بد دهان در صبح ها شوند. مثلا آپنه خواب (که در آن خروپف می کنید یا با دهان باز می خوابید و دهانتان خشک می شود) و ریفلاکس معده می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند. اگر دچار چنین مشکلات زمینه ای هستید یا دست کم به وجودش مشکوک هستید، بهتر است برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

درباره ریفلاکس معده بیشتر بخوانید؛ درمان ریفلاکس معده با روش های طبیعی و فوق العاده موثر

۶. برای یافت علت بوی بد دهان در صبح ها به دندانپزشک مراجعه کنید

هرچند ممکن است هزینه آن مقداری زیاد به نظر برسد، اما در صورتی که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید ارزشش را دارد و در طول زمان هزینه هایتان کاهش پیدا می کند. حداقل دو بار در سال برای معاینه کلی به دندانپزشک مراجعه کنید. پوسیدگی دندان، عفونت و التهاب لثه می توانند از عوامل اصلی ایجاد بود بد دهان باشند و تنها راه تشخیص و پیشگیری از آن ها، مراجعه به دندانپزشک است.

منبع: livestrong