۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

شاید اولین تجربه خون دماغ شدن چندان اهمیتی نداشته باشد، اما زمانی که این اتفاق مرتبا رخ می دهد، افراد را نگران کرده و حتی می ترساند. از این رو اطلاع از دلیل خون دماغ شدن های مکرر می تواند از نگرانی ها کاسته و به رفع این مشکل کمک کند.

اولین نکته ای که باید بدانید این است که بینی از نظر خون بسیار غنی است. وجود مقادیر زیاد خون در این بخش از بدن باعث افزایش حساسیت آن نسبت به بسیاری از عوامل مانند ضربه و خشکی هوا می شود. به عبارت دیگر، دلایل زیادی برای خون دماغ شدن وجود دارند که از موارد ساده تا نگران کننده را در بر می گیرند. در این مقاله سعی می کنیم مهم ترین مواردی که باعث خونریزی بینی می شوند را به شما معرفی می کنیم و در هر بخش نحوه درمان و جلوگیری از آن را نیز با شما در میان می گذاریم. با گومگ همراه باشید.

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر

بینی شما به سرما حساس است

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

زمستان و اوایل بهار به طور طبیعی با خشکی هوا همراه است. از طرفی برای مقابله با سرما در داخل ساختمان ها از وسایل گرمایشی استفاده می شود که آن ها هم باعث خشکی هوا در فضاهای داخلی می شوند. به همین دلیل در این ماه های سال تقریبا به هرجایی که برویم با کمبود رطوبت مواجه می شویم.

در واقع همانطور که در موقع از سال، لب های شما به هم می چسبند، خشک می شوند، ترک می خورد و خونریزی می کنند، بینی شما نیز دچار همین تغییرات می شود.

رفع مشکل:

فضای درون بینی خود را با استفاده از یک ژل محلول نمکی مرطوب کنید.

درگیری زیاد می تواند دلیل خون دماغ شدن شما باشد!

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

عطسه های شدید به دلیل ابتلا به سرماخوردگی یا آلرژی و یا انگشت کردن در بینی می توانند احتمال خون دماغ شدن شما را افزایش دهند. این نوع از خون دماغ شدن ها در بیشتر اوقات مانند خروج مقداری مخاط خون آلود به نظر می رسند.

رفع مشکل:

دلیل این نوع از خون دماغ شدن ها را پیدا کنید. اگر آلرژی دارید، بهتر است برای کنترل علائم آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر سرما خورده اید، برای درمان آن هیچ کاری نمی توانید انجام دهید و باید منتظر بمانید تا دوره بیماری طی شود. البته شما می توانید برای کاهش علائم بیماری از داروها و روش هایی که پزشک ارائه می دهد استفاده کنید تا خشکی بینی و عطسه های پی در پی را کاهش دهید.

و در نهایت اگر دلیل خون دماغ شدن شما، انگشت کردن در بینی است، خودتان بهتر می دانید که چه کاری باید انجام دهید!

دلیل خون دماغ شدن شما آلرژی یا حساسیت است

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

همانطور که گفتیم، عطسه های شدید به علت آلرژی و حساسیت می تواند از دلایل خون دماغ شدن باشد. اما داروهایی که برای درمان آلرژی استفاده می شوند نیز می توانند باعث خشک شدن دهان و بینی شده و به خونریزی بینی کمک کنند. درباره آلرژی بیشتر بخوانید: کاهش حساسیت فصلی و آلرژی با این نکات ساده تغذیه ای

استفاده از اسپری های بینی استروئیدی مانند فلوتیکازون (فلوناز)، از بهترین روش های درمان آلرژی و گرفتگی بینی است، اما در صورتی که از آن به روش اشتباه استفاده کنید، می تواند باعث خونریزی بینی شود. در واقع پاشیدن آن به قسمت وسط بینی می تواند باعث تحریک تیغه بینی و منجر به خونریزی شود.

رفع مشکل:

نحوه استفاده صحیح از این اسپری ها را بیاموزید:
۱. سر خود را به حالت ایستاده نگه دارید.
۲. برای هر حفره بینی از دست مخالف استفاده کنید و اسپری را مستقیماً به انتها و به دور از تیغه بینی بپاشید.
۳. هنگام اسپری کردن به آرامی نفس بکشید.

داروها می توانند دلیل خون دماغ شدن شما باشند

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

برخی از داروها ٖمانند داروهای رقیق کننده خون، از جمله آسپرین، کومادین (وارفارین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) و ریواروکسابان (Xarelto) می توانند شما را مستعد خونریزی کنند.

رفع مشکل:

اگر اخیراً مصرف دارویی را شروع کرده اید و وس از آن خونریزی بینی شما افزایش یافته است، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد چگونگی رفع صحیح این عارضه جانبی به شما کمک کند.

وجود اختلال در رگ های خونی

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

هرچند احتمال اینکه دلیل خون دماغ شدن شما به این موارد ارتباط داشته باشد کم است، اما بد نیست که آن ها را هم بشناسید.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، نوعی بیماری به نام گشادشدگی مویرگ‌ها (Telangiectasia) وجود دارد که در آن برخی از رگ های خونی به درستی رشد نمی کنند و شما را مستعد خونریزی می کنند. خون دماغ رایج ترین نشانه این اختلال ژنتیکی است و اغلب از اواسط زندگی شروع می شود.

اگر مبتلا به این بیماری هستید، فرزندان شما نیز با احتمال ۵۰ درصد به آن مبتلا می شوند. به همین دلیل باید آن ها را از وجود این مشکل آگاه کنید.

دلیل دیگری که می توان برای خونریزی بینی برشمرد، بیماری هموفیلی است. هموفیلی نوعی اختلال خونریزی ارثی است که در آن خون به درستی لخته نمی شود. این اختلال معمولا به صورت خانوادگی مشاهده می شود. خونریزی مکرر بینی که به سختی بند می آید، همراه با درد و تورم مفاصل، وجود خون در ادرار یا مدفوع و کبودی، از نشانه های این بیماری هستند.

رفع مشکل:

تشخیص این بیماری ها از طریق آزمایش خون صورت می پذیرد که نیازمند مراجعه به پزشک است.

چگونه خونریزی بینی را متوقف کنیم؟

برای متوقف کردن خونریزی بینی، پیشنهاد می کنیم از روش های زیر استفاده کنید:

۱. بینی خود را بگیرید

۵ دلیل خون دماغ شدن مکرر و نحوه جلوگیری از آن ها

با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره، قسمت نزدیک به پایه بینی (این قسمت نرم و استخوانی نیست) خود را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بفشارید.

نکته:

سر خود را به سمت عقب نبرید، زیرا انجام این کار باعث بلعیدن خون و ایجاد حالت تهوع می شود.

۲. از اسپری بینی استفاده کنید

اگر در بیشتر مواقع دچار خون دماغ می شوید، همیشه اسپری «فنیل افرین» را به همراه داشته باشید. فنیل افرین نوعی اسپری احتقان بینی است که در درمان سرماخوردگی و آلرژی استفاده می شود و در توقف خونریزی بینی نیز به خوبی عمل می کند. در واقع این اسپری باعث فشرده شدن رگ های خونی و کاهش خونریزی می شود.

توجه داشته باشید که این اسپری برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست.

۳. از یخ استفاده کنید

یخ را در یک دستمال بپیچید و به بینی خود بمالید تا به انقباض رگ های خونی کمک کند.

منبع: livestrong

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.