۱۰ نکته برای ایجاد انگیزه ورزش در زمستان

۱۰ نکته برای ایجاد انگیزه ورزش در زمستان

روزهای سرد و شب های طولانی زمستان می تواند بیرون آمد از رختخواب را هم دشوار سازد، چه برسد به انجام ورزش! اما برخی از روش های ساده می توانند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کرده و انگیزه لازم برای انجام فعالیت های بدنی در روزهای سرد زمستانی فراهم آورند.

یکی اساتید دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایندیانان-بلومینگتون در این زمینه می گوید: فصل زمستان می تواند انجام کارهای روزمره را برای افراد مختل نماید و کاهش درجه حرارت بدن می تواند سطح فعالیت های بدنی را نیز کاهش دهد.

وی می افزاید: نور نیز عامل مهمی می باشد. اگر افراد در محلی زندگی کنند که در اغلب روزها هوا ابری است، ممکن است با کمبود انگیزه برای انجام فعالیت های جسمی مواجه شوند.

هدف از این مقاله آن است که موانع انجام ورزش را با استفاده از برخی تغییرات کوچک برطرف سازیم که تا بازگشت بهار فعال بمانیم. توجه داشته باشید که انجام تمرینات بدنی در این زمان از سال می تواند به مقابله با افسردگی فصلی کمک نماید.

۱- یک دوست با گروه ورزشکار پیدا کنید

هنگامی که به تنهایی ورزش می کنید، فقط یک نفر وجود دارد که باید آن را متقاعد سازید که برای انجام فعالیت های بدنی آماده شود. اما هنگامی که با یک شریک ورزشی یا گروه ورزش می کنید، فشارهای اجتماعی زیادی وجود دارند که شما را برای حضور در سر قرار ورزشی ملزم می سازند، زیرا می دانید عده ای منتظر شما هستند.

هچنین ورزش با گروه می تواند باعث شود که شما بدی هوا را فراموش کرده و بیشتر خوش بگذرانید و از همفکری با دیگرات لذت ببرید.

۲- خود را گرم کنید

اگر برای انجام تمرینات در ساعات اولیه روز برنامه ریزی کرده اید، توصیه می شود که هنگام بیدار شدن از خواب، لباس های تمرینی خود را در نزدیکی بخاری گرم کنید. فضای خانه را به خوبی گرم نگه دارید و از گرم بودن بدن خود اطمینان حاصل کنید.

۳- برای رفتن به باشگاه برنامه ریزی کنید

فقط روی پوشیدن لباس های ورزشی و حضور در یک باشگاه تمرکز کنید. شاید شما بعد از اینکه به باشگاه رفتید، پس از انجام یک تمرین کوتاه، ورزش را ترک کنید. البته در بیشتر مواقع این اتفاق نمی افتد.

هنگامی که شما در محیط ورزشی قرار می گیرید، تمام مشکل حل شده است. شما متعهد می شوید که به انجام تمرینات ورزشی بپردازید. بعد از برداشتن اولین قدم، کار خیلی راحت تر می شود.

۴- در میانه روز ورزش کنید

بسیاری از افراد تمرینات خود را در ساعات اولیه روز تنظیم می کنند که البته این کار در فصل زمستان ممکن است انتخاب مناسبی نباشد، زیرا صبح ها هوا تاریک است. راه حل این مشکل آن است که در اواسط روز و در ساعاتی که نور به اندازه کافی وجود دارد ورزش کنید. اگر رفتن به یک سالن ورزشی برای شما کار دشواری است، توصیه می شود به پیاده روی طولانی و سریع در ساعات میانی روز بپردازید این موضوع باعث می شود که شما از هوای تازه و زیبایی های محیط اطرافتان بهره مند شوید. اگر برف زیادی باریده است شما می توانید برای انجام پیاده روی به یک مرکز خرید بروید.

۵- بر روی فواید سلامت روان تمرکز کنید

بسیاری از افراد به هنگام شروع ورزش ممکن است وزن زیادی کم نکنند، نا امید نشوید! ورزش مزایای بیشتری دارد که رسیدن به آن ها نیازمند زمان است. البته رسیدن به سلامت روان یکی از سریع ترین فوایدی است که بروز پیدا می کند.

مردم بعد از انجام فعالیت های بدنی احساس بهتری دارند و کاهش استرس و افزایش آرامش بیشتری را تجربه می کنند. این علائم در فصول پاییز و زمستان که بروز اختلالات عاطفی فصلی افزایش می یابد، امر مهمی است. با انجام ورزش می توانید احساس خوبی داشته باشید و این احساس خود را در کل روز حفظ کنید و به بسیاری از افراد دیگر انرژی بدهید.


همچنین بخوانید:


۶- پیش بینی و برنامه ریزی

اگر به انجام تمرینات ورزشی در فضای باز می پردازید، پیش بینی وضعیت هوا را بررسی کرده و بدانید که در روز بعد هوا در چه وضعیتی قرار دارد. اگر احتمال بارش برف وجود دارد، برای پوشید لباس های مناسب برنامه ریزی کنید و هنگامی که از خواب بیدار می شوید، تجهیزات لازم را آماده نمایید.

این موضوع به شما کمک می کند تا بتوانید تغییرات مهمی را ایجاد کنید. اگر بدانید که چه چیزی را قرار است تجربه کنید یا چه شرایطی را باید تحمل کنید، دیگر آن موضوع برای شما آزار دهنده نخواهد بود.

۷- هنگام برگشتن از سر کار لباس ورزشی بپوشید

انجام این کار می تواند به سادگی شما را در رسیدن به این هدف، بدون انجام تلاش زیادی یاری برساند. ایده انجام این کار آن است که شما انجام فعالیت های بدنی خود را افزایش دهید. البته خارج شدن از محل کار در بسیاری از مشاغل موجود در ایران امکان پذیر نیست، اما در صورتی که امکانش را دارید، حتما با خودتان یک دست لباس ورزشی ببرید و در هنگام خارج شدن از محل کارتان، آن ها را بپوشید و تا منزل ورزش کنید.

۸- با لباس ورزشی بخوابید

این تغییر برای کسانی که هدف های فوق العاده شدید دارند بسیار کارامد است. مزیت انجام این کار آن است که شما هنگام بیرون آمدن از رختخواب با لباس های گرم، آماده انجام ورزش هستید. از طرفی هنگام برخواستن از خواب پر انرژی تر می باشید.

۹- در استخر گرم شنا کنید

یکی از ورزش های مفید برای افزایش طول عمر و سلامتی، انجام شنا است. هنگامی که هوا بسیار سرد است یا حوصله انجام ورزش های خارج از خانه را ندارید، استخر سرپوشیده می تواند محل مناسبی برای انجام تمرین باشد.

۱۰- ساعت خود را بهتر نظیم کنید

اگر قصد دارید از خواب بیدار شده و به انجام ورزش بپردازید، بهتر است یک ترانه شاد برای زنگ ساعت خود انتخاب کنید. این کار باعث می شود که ضربان قلب شما افزایش یابد و بنابراین دکمه تعویق را نزنید.


منبع: msn

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.