آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

پیش از هرچیز، لازم به توضیح است که در این مقاله منظور از آبلیمو، ترکیب آب و آبلیموی خالص می باشد که می توانید آن را به صورت گرم یا سرد بنوشید. گفته می شود که این نوع نوشیدنی دارای مزایای متعددی برای سلامتی از جمله تقویت هضم، افزایش تمرکز و افزایش سطح انرژی است. همچنین ادعا می شود که به کاهش وزن و لاغری کمک می کند و در رژیم های غذایی از محبوبیت بالایی برخوردار است. در ادامه مزایای آبلیمو برای سلامتی و همچنین لاغری را بررسی خواهیم کرد.

کالری آبلیمو کم است

به طور کلی، آبلیمو یک نوشیدنی بسیار کم کالری است. به عنوان مثال، اگر آب نصف یک عدد لیمو را بگیرید و با یک لیوان آب مخلوط کنید، فقط ۶ کالری خواهد داشت.

به همین دلیل اگر نوشیدنی های پر کالری مانند آب پرتقال و نوشابه را با آبلیمو جایگزین کنید، می توانید مصرف کالری را به مقدار قابل توجهی کاهش داده و به روند لاغری خود کمک کنید.

به عنوان مثال، یک فنجان آب پرتقال (۲۳۷ میلی لیتر) حاوی ۱۱۰ کالری و یک بطری نوشابه ۱۶ اونسی (۴۹۰ میلی لیتر) حاوی ۱۸۲ کالری است.

از این رو جایگزین کردن حتی فقط یکی از این نوشیدنی ها در روز با یک لیوان آبلیمو، می تواند کالری دریافتی شما را به میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری کاهش دهد.

آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

برخی شواهد حتی نشان می دهند که نوشیدن نوشیدنی های کم کالری همراه با وعده های غذایی می تواند تعداد کالری کلی مصرف شده در وعده غذایی را کاهش دهد.

در یک مطالعه به ۴۴ زن در وعده ناهار، نوشیدنی های حاوی کالری و بدون کالری داده شد و سپس کالری مصرفی آن ها را اندازه گیری کردند.

محققان از بررسی نتایج دریافتند که مصرف نوشیدنی های حاوی کالری مانند نوشابه، شیر و آب شیرین شده با قند همراه با وعده غذایی باعث کاهش اشتهای افراد و کمتر خوردن آن ها نمی شود. به همین دلیل کل کالری مصرفی آن ها افزایش می یابد.

اما آبلیمو به این علت که تقریبا فاقد کالری است، می تواند اثر مشابهی ایجاد کند، اما با این تفاوت که به کل کالری مصرفی اضافه نمی شود و منجر به کاهش وزن می شود.

همچنین بخوانید: بهترین میوه ها برای کاهش وزن و لاغر کردن

آبلیمو شما را هیدراته نگه می دارد

نوشیدن آب کافی برای هیدراته ماندن بدن بسیار ضروری است، زیرا بدن ما از حمل مواد مغذی به سلول ها تا انتقال مواد زائد به خارج از بدن، به آب نیاز دارد. از این رو آبرسانی و هیداراته نگه داشتن بدن در تمام فعل و انفعالات بدن، از تنظیم درجه حرارت تا بهبود عملکرد کلی نقش دارد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهند که هیدراته ماندن بدن می تواند به لاغری کمک کند. تحقیقات نشان می دهند که افزایش آبرسانی می تواند تجزیه چربی ها را افزایش داده و چربی سوزی را افزایش دهد.

آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

علاوه بر این ها، مصرف آب کافی باعث کاهش احتباس آب می شود و می تواند از بروز مشکلاتی مانند نفخ، تورم و افزایش وزن جلوگیری کند.

از آنجا که بیشتر حجم آبلیمو از آب تشکیل شده است، می تواند به حفظ هیدراتاسیون کافی بدن کمک کند.

نوشیدن آبلیمو باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود

مطالعات نشان می دهند که نوشیدن آب کافی می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند. محققان ادعا می کنند که آبرسانی خوب باعث بهبود عملکرد میتوکندری (نوعی اندامک در سلول ها که به تولید انرژی برای بدن کمک می کند) می شود. به همین علت، نوشیدن آبلیمو می تواند باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و منجر به کاهش وزن شود.

همچنین مشخص شده است که نوشیدن آب با ایجاد ترموژنز (فرآیند متابولیکی که در آن کالری ها سوزانده می شوند تا گرما تولید شود)، سوخت و ساز را افزایش می دهد.

آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

در مطالعه ای که بر روی ۱۴ شرکت کننده انجام شد، هریک از آن ها نیم لیتر آب نوشیدند. پس از بررسی ها مشخص شد که نوشیدن آب میزان متابولیسم آن ها را به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به میزان ۳۰٪ افزایش داده است.

مطالعه دیگری اثر نوشیدن آب را در ۲۱ کودک دارای اضافه وزن بررسی کرد. نتایج این مطالعه مشخص کرد که نوشیدن ۱۰ میلی لیتر آب به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن، سوخت و ساز را به میزان چشمگیر ۲۵٪ به مدت ۴۰ دقیقه افزایش می دهد.

تحقیقاتی به صورت اختصاصی فقط آبلیمو را مورد بررسی قرار داده باشند بسیار محدود هستند، اما از آنجا که بیشتر آن را آب تشکیل داده است، می توان نتایج مشابهی را انتظار داشت.

آبلیمو باعث ایجاد احساس سیری می شود

نوشیدن آب در اغلب موارد به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های هر رژیم غذایی کاهش وزنی در نظر گرفته می شود، زیرا می تواند احساس سیری را بدون افزایش مصرف کالری تقویت کند. در این ارتباط می توانید بیشتر مطالعه کنید: ۱۴ دلیل برای اینکه همیشه احساس گرسنگی می کنید

مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ اثرات نوشیدن آب بر میزان مصرف کالری در ۲۴ فرد مسن دارای اضافه وزن و چاقی را مورد بررسی قرار داد.

آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

نتایج این مطالعه نشان داد که نوشیدن نیم لیتر آب قبل از صبحانه می تواند میزان کالری مصرفی در وعده غذایی را ۱۳٪کاهش می دهد.

همچنین مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن آب همراه با غذا باعث کاهش گرسنگی و افزایش احساس سیری در طول وعده غذایی می شود.

از آنجا که آبلیمو کم کالری است و می تواند همانند آب معمولی باعث ایجاد سیری شود، می تواند راهی موثر برای کاهش کالری دریافتی باشد.

مقاله مرتبط: ۸ دلیل عدم موفقیت در کاهش وزن و لاغری

آبلیمو می تواند لاغری را سرعت بخشد

با توجه به اثرات مفیدی که آبلیمو بر روی سوخت و ساز، سیری و آبرسانی دارد، می توان انتظار داشت که باعث افزایش سرعت لاغری و کاهش وزن شود.

در یک مطالعه که بر روی ۴۸ فرد بزرگسال صورت گرفت، آن ها به دو دسته تقسیم شدند. به گروهی رژیم غذایی کم کالری با نوشیدن نیم لیتر آب قبل از هر وعده غذایی و به گروهی دیگر، رژیم کم کالری بدون نوشیدن آب قبل از غذا داده شد.

آیا آبلیمو باعث لاغری می شود؟

در پایان این مطالعه ۱۲ هفته ای، شرکت کنندگانی که قبل از هر وعده غذایی آب می نوشیدند، ۴۴٪ بیش از گروه دیگر کاهش وزن را تجربه کردند.

مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۰۹ میزان مصرف آب را در ۱۷۳ زن دارای اضافه وزن اندازه گیری کرد. این مطالعه نشان داد که مصرف بیشتر آب، بدون توجه به رژیم غذایی یا فعالیت بدنی با کاهش وزن بیشتر و افزایش چربی سوزی در طول زمان همراه است.

اگرچه این مطالعات به طور خاص بر روی آب معمولی متمرکز هستند، اما می توان نتایج مشابهی را در مورد آبلیمو انتظار داشت.

آبلیمو لزوما از آب معمولی بهتر نیست

آب لیمو از مزایای بالقوه زیادی برخوردار است که از افزایش آبرسانی تا افزایش احساس سیری را شامل می شود. با این حال، باید توجه داشت که تمام این مزایا از ماده اصلی تشکیل دهنده آن، یعنی آب حاصل می شوند.

آبلیمو حاوی برخی مواد مغذی اضافه مانند ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است، اما این مواد تاثیری بر کاهش یا افزایش وزن ندارند. همچنین اثر قلیایی آبلیمو هیچ تأثیر واضحی بر وزن ندارد.

آبلیمو به دلیل اسیدهای موجود در آن، ممکن است فوایدی برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه داشته باشد.

چگونه آبلیمو بنوشیم؟

آبلیمو یک نوشیدنی بسیار قابل تنظیم است و تقریبا می توان آن را در هر زمانی مصرف کرد. معمولا برای تهیه آن از حداقل نصف یک لیمو و یک لیوان آب استفاده می شود. گاهی هم برای بهبود عطر و طعم آن، ممکن است مواد دیگری مانند چند برگ نعناع هم به آن اضافه کنند.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند روز خود را با نوشیدن یک لیوان آبلیمو آغاز کنند، اما می توان در هر زمان از روز از آن لذت برد.

همچنین می توان آن را مانند چای، به صورت گرم نوشید یا به آن چند قطعه یخ اضافه کرد و یک نوشیدنی خنک تهیه کرد.

منبع: healthline

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.