از آنجا که بسیاری از مردم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا از ماسک استفاده می کنند، ممکن است توجه شما هم به افرادی جلب شده باشد که از دو ماسک روی هم استفاده می کنند. اما آیا انجام این کار مفید است و دو ماسک عملکرد بهتری از یک ماسک دارد؟

پاسخ به این سوال، به نوع ماسک بستگی دارد.

اگر موفق به تهیه N95 یا ماسک جراحی واقعی شوید (نه ماسک هایی که ظاهر آن ها مشابه ماسک های جراحی است)، قرار دادن یک لایه دیگر روی آن احتمالاً کار درستی نیست. این ماسک ها از مواد کاملاً بافته شده ساخته شده اند که به طور خاص برای جلوگیری از نفوذ ذرات ویروسی طراحی شده اند، بنابراین احتمالاً به کمک اضافی برای مقابله با عوامل بیماری‌زا نیاز ندارند.

اما اگر از ماسک پارچه ای معمولی استفاده می کنید، ممکن است هنگام بازدم، ماسک دوم ذرات ویروسی بیشتری را به دام بیندازد و همچنین محافظت بهتری در برابر استنشاق ویروس از هوا ایجاد کند. تحقیقات اخیر انجام شده روی ماسک ها نشان می دهد که عملکرد ماسک صورت دو لایه پارچه ای بهتر از ماسک تک لایه است.

آیا این بدان معناست که استفاده از دو ماسک بر روی هم باعث محافظت بیشتر ما در برابر کرونا می شود؟ ما هنوز شواهد علمی در این باره نداریم، اما دست کم می دانیم که ضرری ندارد. به خصوص اگر در وضعیت پرخطری مانند زندگی با شخص مبتلا به کرونا، قرار داشته باشید می تواند مفید باشد.

همچنین باید دقت داشته باشید که نباید با استفاده از دو ماسک، احساس امنیت کاذب داشته باشید و تصور کنید که با انجام این کار دیگر لازم نیست سایر اقدامات احتیاطی را انجام دهید. شما هنوز هم باید فاصله اجتماعی خود را با افراد دیگر حفظ کنید و مرتبا دستان خود را بشویید.

همچنین بخوانید: چرا برای مقابله با بیماری باید دست های خود را بشوییم؟

همچنین مهم نیست که ماسک شما چند لایه پارچه دارد، آنچه که اهمیت دارد این است که مطمئن شوید اندازه آن مناسب بوده و صورت شما را بدون راه نفوذ از بغل بپوشاند. منافذ اطراف ماسک می توانند به میکروب ها اجازه عبور دهند و شما را بیمار کنند.

در پایان، به یاد داشته باشید که موثرترین کار این است که از ماسک، چه یکی باشد و چه دو تا، به طور مداوم استفاده کنید. اگر استفاده از دو ماسک باعث ناراحتی شما شده و شما را وسوسه می کند تا آن را به زیر بینی بکشید، بهتر است فقط با یک ماسک در شهر تردد کنید.

منبع: webmd