احساس حالت تهوع می تواند در هر زمانی برای شما اتفاق بیفتد. هنگامی که شما دچار حالت تهوع می شوید، احتمالا احساس نگرانی می کنید. عواملی مانند بارداری، مسمومیت غذایی و مشکلات معده می توانند منجر به احساس حالت تهوع شوند. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا احساس تهوع می کنید؟ در ادامه می خواهیم دلایل جالب و تعجب آوری را معرفی کنیم که می توانند علت این احساس شما باشند.

۱- دچار استرس یا اضطراب هستید

استرس نوعی احساس است، اما می تواند باعث تغییرات عظیمی در بدن شود. به عنوان مثال تاثیرات منفی بر روی روده و معده شما می گذارد. روده با عصب های فراوانی پوشیده شده است که این عصب ها به گوارش و هضم غذا کمک می کنند، اما زمانی که شما دچار استرس یا اضطراب هستید، مغزتان سیگنال هایی را برای این اعصاب ارسال می کند که موجب انقباضات اضافه می شود. این انقباضات، ریتم طبیعی روده را بهم می زند و باعث ایجاد احساس تهوع در شما می شود. حتی استرس های جزیی نیز می توانند سبب بروز احساس تهوع شوند.

برای کنترل این شرایط بهتر است آرام باشید و چند نفس عمیق بکشید. این عمل می تواند به کاهش حالت تهوع شما کمک کند. همچنین نوشیدن یک فنجان چای زنجبیل نیز می تواند به کاهش تهوع در شما کمک کند.

خلاصه

استرس می تواند بر روی دستگاه گوارش شما اثر بگذارد و منجر به بروز حالت تهوع شود.

۲- ممکن است گرسنه باشید

وقتی چندین ساعت بدون غذا خوردن طی کنید، قند خون شما بسیار کاهش پیدا می کند (به خصوص اگر آخرین چیزی که خورده باشید، کربوهیدرات باشد). این می تواند برای شما سرگیجه و حالت تهوع ایجاد کند. برای رفع این حالت بهتر است چیزی بخورید که حاوی کربوهیدرات زیاد نباشد. مانند نوشیدن یک لیوان آب میوه یا یک برش میوه تازه میل کنید. اگر به این گزینه های سالم دسترسی ندارید مقداری آب نبات مصرف کنید. دریافت کافی قند به سیستم بدن شما کمک می کند تا قند خون خود را به حالت عادی بازگرداند. از این رو شما احساس بهتری پیدا خواهید کرد. مواد غذایی سرشار از چربی یا پروتئین، قند خون شما را بالا نمی برند و باعث کاهش جذب کربوهیدرات می شوند.

خلاصه

گرسنگی می تواند باعث کاهش قند خون و ایجاد احساس حالت تهوع شود، به همین دلیل توصیه می شود در صورت بروز این مشکل، مقداری میوه یا آب میوه میل کنید تا قند خون شما به حالت عادی بازگردد.

۳- شاید دچار کم آبی شده اید

کم آبی بدن می تواند معده را دچار آشفتگی کند، از این رو احساس تهوع ایجاد می شود. البته توجه داشته باشید که صحبت درباره کم آبی شدید بدن نیست، گاهی کم آبی خفیف نیز می تواند منجر به حالت تهوع شود. احتمالا در اثر این اتفاق، شما علاوه بر احساس تهوع، احساس تشنگی شدید را نیز تجربه خواهید کرد. علاوه بر این ها، احساس خستگی، سرگیجه یا آشفتگی نیز از سایر علائم کم آبی شدید هستند. معمولا نوشیدن مقدار کافی آب می تواند علائم شما را برطرف سازد اما در صورت نیاز به درمان، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه

کمبود آب در بدن می تواند سیستم معده را مختل کند و این امر موجب ایجاد حالت تهوع می شود. سایر علائم کم آبی شامل خستگی، سرگیجه و آشفتگی است.

۴- ممکن است حالت تهوع شما ناشی از مصرف دارو باشد

بسیاری از داروها، حتی مکمل ها و داروهایی که بدون نسخه قابل تهیه هستند (مانند استامینوفن و ایبوپروفن) می توانند احساس تهوع را به شما منتقل کنند. گاهی اوقات مصرف یک مسکن با معده ماخلی باعث ایجاد احساس تهوع می شود. برخی مکمل ها مانند آهن، ویتامین E و ویتامین C نیز باعث تحریک معده شده و اثر مشابهی را به همراه دارند.

اگر از آخرین وعده غذایی شما بیش از ۱-۲ ساعت گذشته است، توصیه می شود یک خوراکی کوچک مصرف کنید و سپس مصرف ویتامین ها و داروهای خود را آغاز نمایید. خوردن یک تکه نان یا چند عدد کراکر کافی است تا معده شما را بپوشاند و عوارض ناشی از م صرف دارو را از بین ببرد.

خلاصه

برخی داروها مانند مکمل ها و مسکن ها در صورت خالی بودن معده می تواندن حالت تهوع را ایجاد نمایند. به همین دلیل بهتر است قبل از مصرف دارو و مکمل، یک تکه نان یا چند عدد کراکر بخورید.

۵- ممکن است میگرن داشته باشید

به نظر می رسد که سردرد میگرنی نیز می تواند فرد را دچار حالت تهوع کند. پزشکان و کارشناسان هنوز علت دقیق اینکه چرا میگرن باعث حالت تهوع می شود را درک نکرده اند. میگرن می تواند باعث بروز سرگیجه، تاری دید و حالت تهوع شود. اگر احساس می کنید دچار حملات میگرنی شده اید، از مسکن ها استفاده کنید (حتما مسکن های خود را با یک وعده غذایی کوچک مصرف کنید و آب زیادی بنوشید زیرا کمبود آب می تواند سردرد و حالت تهوع شما را بدتر کند) و اگر این روش ها تاثیری بر روی شما نداشت، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معمولا داروهای ضد درد میگرنی تجویز می کنند که می توانند برای مفید تر و اثربخش تر باشند.

خلاصه

سردردهای میگرنی می توانند باعث ایجاد حات تهوع، سرگیجه و تاری دید شوند.

۶- شاید عفونت گوش داشته باشید

اگر احساس فشار در گوش خود به همراه حالت تهوع دارید، ممکن است نشانگر عفونت گوش در شما باشد. البته خبر خوب این است که این مشکل به طور کامل قابل درمان است. کانال های داخلی گوش نقش مهمی در حفظ تعادل شما دارند، اما یک عفونت کوچک می تواند باعث ایجاد اختلال در سطح مایعات طبیعی گوش شما شود. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، مغز سیگنال هایی را دریافت می کند که نشان می دهند گوش شما دچار عفونت شده است. این سیگنال ها می توانند احساس تهوع و سرگیجه را به شما منتقل کنند.

معمولا عفونت گوش باعث ایجاد درد، فشار و تغییر شنوایی در گوش و همچنین گرفتگی بینی، سردرد و تب می شود. اگر این علائم در شما بسیار شدید باشند، نیاز است که حتما به پزشک مراجعه کنید تا برای درمان این عفونت ها اقدامات لازم را انجام دهد. مصرف آنتی بیوتیک می تواند طی چند روز حال شما بهتر کند.

خلاصه

احساس فشار و حالت تهوع می تواند نشانه عفونت گوش باشد که با مراجعه به پزشک به سرعت قابل درمان است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

علاوه بر مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، در برخی موارد نیاز است که حتما به پزشک مراجعه کنید که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • در صورتی که حالت تهوع شما با استفراغ همراه باشد.
  • هر گونه تهوع و استفراغی که بیشتر از دو روز به طول بینجامد.
  • اگر تهوع در کودکان یا نوزادان ایجاد شود، حتما باید به پزشک مراجعه شود.
  • اگر احساس تهوع شما بیشتر از یک ماه ادامه داشت، حتما با پزشک مشورت کنید.
  • اگر حالت تهوع شما همراه با علائم دیگری مانند درد در قفسه سینه، درد و گرفتگی شدید معده، تاری دید، سرگیجه، تب، سفتی گردن، استفراغ حاوی خون یا مدفوع خونی همراه باشد، شما نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارید.


منبع: self