آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

چه کسی از داشتن مژه هایی پرپشت و سالم بدش می آید؟ بسیاری از گزارش ها ادعا می کنند که ضخیم شدن و رشد مژه ها به وسیله موادی مانند روغن زیتون که در تمام آشپزخانه ها یافت می شوند، به سادگی امکان پذیر است و نیازی به استفاده از روش های پیچیده نیست.

اما آیا واقعا روغن زیتون برای رشد مژه ها موثر است؟ در ادامه شما را با تحقیقات علمی در این زمینه و همچنین گفته های متخصصان پوست و مو در این زمینه آشنا می کنیم. همچنین تعدادی از مواد دیگر را که می توانند برای رشد مژه های شما مفید باشند را معرفی خواهیم کرد. با گومگ همراه باشید.


فهرست مطالب:


آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

مژه و ساختار آن

همانطور که می دانید، مژه نوعی مو است که به جای جوانه زدن از پوست سر، بر روی پلک شما رشد می کند. در واقع مژه ها بیشتر به ابروها شباهت دارند و از این رو ضخیم تر بوده و رشد کندتری نسبت به موهای سر دارند.

چرخه کامل زندگی مژه ها ۴ تا ۱۱ ماه است. مژه ها نیز همانند موهای سر با افزایش سن نازک می شوند و رنگ آن ها به سمت خاکستری شدن می رود.

آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

روغن زیتون و خواص آن

روغن زیتون سرشار از اسیدهای چربی مانند اولئیک اسید، لینولئیک اسید و پالمیتیک اسید است. اسیدهای چرب دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی هستند و از آن ها برای افزایش رشد مو در سراسر جهان استفاده می شود.

این اسیدهای چرب می توانند به حفظ حالت مژه ها و نرمی پوست پلک ها کمک کرده و عملکرد سالم فولیکول های مو را افزایش دهند. در ادامه به معرفی بهتر این اسیدها می پردازیم:

  • اولئیک اسید: این اسید چرب تولید سبوم بدن شما را تنظیم می کند و به طور کلی سلامت پلک ها را اتقاء می دهد. داشتن پلک های سالم به تولید فولیکول های سالم و در نتیجه مژه های سالم کمک می کند.
  • پالمیتیک اسید: این اسید تاثیر نرم کنندگی دارد و به نرم شدن پوست و مژه ها کمک می کند.
  • لینولئیک اسید: این اسید به سلامت فولیکول های مو کمک می کند. با استفاده روزانه از لینولئیک اسید می توانید چرخه زندگی سلول های پوستی خود را تنظیم کرده و از مردن فولیکول های مو تا حد زیادی جلوگیری کنید.
آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

تحقیقات درباره فواید روغن زیتون برای رشد مژه ها چه می گویند؟

کمبود اسیدهای چرب ضروری در رژیم غذایی با ریزش مو ارتباط دارد، اما تحقیقات بسیار کمی نشان می دهند که استفاده از اسیدهای چرب به طور مستقیم می تواند به فولیکول های مژه برای رشد مو کمک کند. بیشتر تحقیقاتی که در این زمینه وجود دارند نظری هستند و تمرکز آن ها بر روی موهای سر است.

برخی تحقیقات معتبر نشان می دهند که استرس اکسیداتیو می تواند با ریزش موی زودرس مرتبط باشد. یک مطالعه دیگر نیز نشان داد که روغن زیتون می تواند به پوست نفوذ کند و اثر آنتی اکسیدانی دارد، از این رو می تواند عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو را کاهش دهد.

برخی تحقیقات دیگر هم نشان می دهند که روغن گیاه گلرنگ که سرشار از لینولئیک است، می تواند در موش ها باعث افزایش رشد مو شود. همانطور که توضیح دادیم، این اسید یکی از اسیدها موجود در روغن زیتون نیز می باشد.

مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۱۵ نشان داد که استفاده از اولئوروپین (مولکولی که طعم تلخ زیتون را ایجاد می کند) بر روی پوست موش ها به تنظیم رشد موهای آن ها کمک می کند.

با تمام این شواهد هنوز هم دشوار است که با قطعیت بگوییم که این یافته ها در مورد انسان ها هم صدق می کنند یا خیر.

نحوه استفاده از روغن زیتون برای رشد مژه

اگر می خواهید از روغن زیتون برای رشد مژه های خود استفاده کنید، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

  • قبل از خواب یک برس ریمل تمیز را به آرامی به روغن زیتون آغشته کنید.
  • از ریشه تا نوک مژه های خود را به وسیله برس با روغن زیتون بپوشانید. این کار را به آرامی انجام دهید.
  • صبح روز بعد مژه های خود را بشویید.
  • این کار را هر شب تکرار کنید و به مدت چند هفته ادامه دهید.

چرخه معمول رشد مژه ها بین ۳۰ تا ۶۰ روز است. این بدان معناست که شما می توانید انتظار داشته باشید طی ۲ تا ۴ ماه نتیجه را ببینید.

گزینه های دیگر

ممکن است به هر دلیلی مایل به استفاده از روغن زیتون برای رشد مژه های خود نباشید یا از آن نتیجه مطلوبی دریافت نکنید. به همین دلیل تعدادی جایگزین را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد که می توانید از آن ها هم استفاده کنید.

بیماتوپروست

بیماتوپروست تنها داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) برای رشد مژه است. آزمایشات مختلف نشان داده اند که این دارو به افزایش ضخامت مژه ها کمک می کند، اگرچه ممکن است رنگ عنبیه را تغییر دهد و پوست اطراف خط مژه را تیره کند.

دقت داشته باشید که این دارو را باید تحت نظر پزشک استفاده کنید.

آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

روغن کرچک برای رشد مژه ها

روغن کرچک غنی از ریسینولئیک اسید و ویتامین E است که از رشد میکروب ها جلوگیری می کنند. این روغن برای تغذیه فولیکول های مو، حفظ رطوبت و رشد موها موثر بوده و با گذشت زمان به عمق پوست نفوذ می کند.

روغن رزماری برای رشد مژه ها

تحقیقات نشان می دهند که این ماده طبیعی با افزایش گردش خون به رشد مژه ها کمک می کند. استفاده از محصولات مراقبتی حاوی روغن رزماری می توانند در این زمینه بسیار موثر باشند.

روغن ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد را خنثی می کند و التهاباتی که به دلیل وجود این رادیکال ها به وجود می آیند و می توانند در سلامت پوست و فولیکول های مو تداخل ایجاد کنند را از بین می برد.

آیا روغن زیتون برای رشد مژه مفید است؟

مکمل های بیوتین

اگرچه تحقیقات کمی در مورد تاثیر بیوتین بر بهبود موهای کم پشت و مژه ها انجام شده است، اما مصرف آن اثرات منفی کمی به دنبال دارد. به همین دلیل امتحان کردن آن می تواند مفید باشد.

نکات احتیاطی

هیچ ماده ای نمی تواند در تمام افراد تاثیر یکسانی داشته باشد و عاری از عوارض جانبی باشد. اگر از یک محصول طبیعی مانند روغن زیتون برای رشد مژه های خود استفاده می کنید، هیچ عارضه ای را تجربه نخواهید کرد مگر اینکه به مواد موجود در آن ها حساسیت داشته باشید. در صورت مشاهده قرمزی یا تحریک ناشی از هر محصول مراقبتی پوست، استفاده از آن را متوقف کنید.


منبع: healthline

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.