آیا حرکت اسکوات برای زانو ضرر دارد؟

آیا حرکت اسکوات برای زانو ضرر دارد؟

اگر حرکت اسکوات را با فرم مناسب و بدون احساس درد انجام دهید، برای زانوهای شما ضرری نخواهد داشت. برای مشاهده آموزش نحوه انجام صحیح آن می توانید این مطلب را ببینید. جالب است بدانید که اگر اسکوات را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید می تواند برای تقویت مفصل زانو و عضلات اطراف آن مفید باشد و به عملکرد شما را در انجام تمرینات دیگر بهبود بخشد و از آسیب دیدگی های رایج زانو در بدنسازی و ورزش های دیگر جلوگیری کند. علاوه بر این ها، تحقیقات نشان داده است که اسکوات دارای فوایدی برای سلامت قلب نیز می باشد.

البته در صورتی که در زمان انجام اسکوات دچار درد می شوید یا در اسکات درد دارید، به خصوص اگر به آرتریت مبتلا هستید یا قبلا دچار آسیب دیدگی زانو شده اید، بهتر است با یک فیزیوتراپ یا متخصص ارتوپدی صحبت کنید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

آیا اسکوات برای زانو ضرر دارد؟

حرکت اسکوات می تواند برای زانوها مفید باشد و اگر به درستی انجام شود، می تواند زانوها را تقویت کند. همچنین تفاوتی ندارد که شما تا چه حد زانوهایتان را در حین انجام دادن این حرکت خم می کنید، در هر صورت این حرکت به تقویت زانوها و بافت اطراف آن ها کمک می کند. البته کسانی که دچار آسیب دیدگی یا دژنراسیون زانو هستند، مانند آرتروز، ممکن است لازم باشد اسکوات عمیق (خم شدن زانوها تا ۹۰ درجه یا بیشتر) را انجام ندهند.

بنابراین اگر اسکوات را به درستی انجام دهید، نه تنها ضرری برای زانوهایتان ندارد، بلکه می تواند آن ها را تقویت کرده و مفید هم باشد.

فواید اسکوات برای زانو

اسکوات می تواند مفصل زانو و ماهیچه های پا را تقویت کند، که تقویت آن ها می تواند به بهبود تحرک و همچنین ثبات زانو برای محافظت در برابر آسیب دیدگی کمک کند. انجام اسکوات تا زاویه کمتر از ۹۰ درجه (یعنی خیلی پایین نروید) نیز می تواند مزایای قابل توجهی داشته باشد. به عنوان مثال، کسانی که آرتروز دارند اگر به مدت دو سال حرکت اسکوات را تا زاویه کمتر از ۹۰ درجه انجام دهند، می توانند درد خود را تسکین داده و موجب تقویت دامنه حرکتی، قدرت عضلانی و ثبات زانوهایشان شوند.

فواید اسکوات برای توانبخشی

اسکوات می تواند یک تمرین مفید برای توانبخشی آسیب دیدگی باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که اسکوات می‌تواند عضلات چهار سر ران را با ایمنی بیشتری نسبت به تمرینات ایزوکنتیک (مانند دوچرخه ثابت) در افراد مبتلا به آسیب دیدگی رباط صلیبی پیشین تقویت کند.

جالب است بدانید که انجام اسکوات عمیق (پایین آمدن بیش از ۹۰ درجه) می تواند تاثیر بیشتری در تقویت زانوها داشته باشد.

نکاتی برای انجام اسکوات توسط افراد مبتدی

اگر تازه کار هستید یا به بیماری هایی مانند آرتروز مبتلا هستید، انجام اسکوات ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد. اگر به نکات زیر توجه کنید می توانید انجام آن را برای خودتان آسان تر کنید:

اسکوات با صندلی

اسکوات با صندلی

یک روش عالی برای انجام اسکوات توسط افراد مبتدی، استفاده از صندلی است. روی لبه یک صندلی بنشینید و پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید. سپس پاشنه هایتان را فشار دهید و با درگیر کردن عضلات میانی بدن خود سعی کنید باسنتان را از روی صندلی بلند کنید. کمی در این حال باقی بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید. می توانید این کار را چندین مرتبه تکرار کنید تا بدنتان به انجام اسکوات عادت کند.

اسکوات با توپ تناسب اندام

اسکوات با توپ تناسب اندام

استفاده از توپ تناسب اندام نیز یکی از روش های بسیار مناسب برای انجام اسکوات توسط مبتدیان است. توپ را بین پشت خود و دیوار قرار دهید. سپس به آرامی توپ را به سمت پایین هدایت کنید تا زمانی که در حالت اسکوات قرار بگیرید. وجود توپ به شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. فشاری که برای نگه داشتن توپ وارد می‌کنید، ماهیچه‌های سرینی، چهارسر ران و پشت شما را تقویت می‌کند.

آیا احساس درد حین انجام اسکوات طبیعی است؟

خیر. اگر هنگام انجام اسکوات احساس درد می کنید، باید فرم انجام تمرین خود را بررسی کنید. انجام نادرست اسکوات می تواند منجر به درد در ناحیه کمر یا زانو شود. اگر مطمئن هستید که اسکوات را به شکل صحیح انجام می دهید اما همچنان دچار درد هستید، باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیق تری انجام شود.

خلاصه

اسکوات فواید زیادی دارد، از جمله استحکام و ثبات زانو برای بهبود عملکرد ورزشی و کمک به جلوگیری از آسیب دیدگی. نحوه انجام صحیح آن مهم است و در صورت داشتن شرایط خاص، آسیب دیدگی یا مبتدی بودن، باید آن را با احتیاط انجام دهید یا در صورت لزوم با یک متخصص مشورت کنید. اگر در حین انجام اسکوات درد داشتید، تمرین را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.