آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در ذهن بسیاری از افرادی که می خواهند بدنسازی را شروع کنند یا در حتی در حال انجام این ورزش هستند، این است که آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟ باورهای درست و نادرست زیادی درباره این ورزش وجود دارند که یکی از مهم ترین موارد آن ها همین است. در این مطلب با گومگ همراه شوید تا پاسخ این سوال را به طور دقیق و کامل بررسی کنیم.

بدنسازی در بزرگسالی تاثیری بر قد نخواهد گذاشت. همچنین مطالعات بارها ثابت کرده اند که بدنسازی در دوران کودکی نیز مانع رشد نمی شود، اما در صورت انجام اشتباه تمرینات و آسیب دیدگی به علت ضعف جسمانی می تواند باعث تاثیر منفی بر عوامل رشد شود. علاوه بر این ها، رژیم غذایی و تغذیه مناسب می تواند قد را در کودکان بهبود بخشد، اما در بزرگسالان خیر.

در ادامه با ما همراه باشید تا تاثیرات مثبت و منفی بدنسازی بر قد را بررسی کنیم.

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

بدنسازی تاثیری روی قد ندارد. نه کمکی به بلند شدن قد می‌کند و نه کوتاه تر شدن آن. این شایعه که ورزش در دوران کودکی می تواند قد را بسوزاند نیز نادرست است (اگرچه در این مورد هشدارهایی وجود دارد). در صورتی که فرد در دوران کودکی رژیم غذایی سالم داشته باشد و خوب بخوابد، می تواند حداکثر تا جایی که مشخصات ژنتیکی او اجازه می دهند، رشد قدی داشته باشد.

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

همچنین در حالی که برخی از افراد ممکن است مدعی شوند که با شروع تمرینات بدنسازی، قد آن ها افزایش یافته است، یا اشتباه می کنند یا دروغ می گویند. بهبود وضعیت ایستادن بدن ممکن است به آن ها کمک کند قد بلندتر به نظر برسند، اما این بدان معنا نیست که قد آن ها افزایش یافته است. در واقع به دلایلی مانند قوز نکردن و بهبود وضعیت بدن، قد واقعی آن ها نمایان می شود.

همچنین بخوانید:

برنامه بدنسازی شکم قابل انجام در خانه و باشگاه

آیا در سن پایین، بدنسازی قد را می سوزاند؟

پاسخ کوتاه این است که بدنسازی به صورت اصولی و تحت نظر مربی، در سنین پایین هیچ تاثیر منفی بر قد یا سایر عوامل رشدی نخواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که انجام بدنسازی در سنین پایین لزوما ایده خوبی است.

بسیاری از مطالعات فواید بدنسازی برای نوجوانان را به اثبات رسانده اند. یک بررسی در سال ۲۰۰۶ نشان داد که بدنسازی منجر به افزایش قدرت می شود، تاثیری بر قد ندارد و باعث افزایش آسیب دیدگی نمی شود.

اما واقعیت این است که اکثر این مطالعات با استفاده از برنامه بدنسازی های یکنواخت و معمولی انجام شده اند. یک یا دو جلسه تمرین ۴۵ دقیقه ای در هفته می تواند باعث ایجاد نتایج عالی در افرادی شود که تا کنون بدنسازی کار نکرده اند،‌ اما نمی تواند باعث شود هیکل آن ها شبیه یک فرد بدنساز شود!

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

اگر کودکانی که در این مطالعات مورد بررسی قرار گرفته اند همانند بزرگسالان ۴ یا ۵ جلسه در هفته و حتی بیشتر از این تمرین کنند، آنگاه میزان آسیب به سرعت افزایش می یابد. همچنین اشتباه در تمرینات به علت استفاده از وزنه های بیش از حد سنگین می تواند باعث آسیب شده و حتی رشد قد را بسوزاند.

اما قبل از عجله در نتیجه گیری، بهتر است بدانید که هر نوعی از شکستگی استخوان یا آسیب مفصلی می تواند بر رشد قد تاثیر بگذارد. وقتی صحبت از خطر آسیب دیدگی به میان می آید، بدنسازی یکی از کم ترین خطرات را در میان ورزش ها دارد. در ورزش هایی مانند فوتبال آمریکایی، راگبی، فوتبال، ورزش های رزمی و حتی دویدن نیز احتمال آسیب دیدگی بیشتر از بدنسازی است.

انجام بدنسازی با یک مربی حرفه ای یا مربی شخصی کودکان، حتی در سنین ۸ یا ۹ سال نیز بسیار مفید است. اما تمریناتی که شامل تکرارهای زیاد، وزنه های سنگین و به طور کلی فشار بسیار بالا هستند، برای افراد در سنین پایین توصیه نمی شوند.

بیشتر بخوانید:

برنامه غذایی بدنسازی برای افراد مبتدی

آیا این ورزش باعث افزایش قد می شود؟

بسیاری از افراد معتقدند که بعد از انجام تمرینات بدنسازی، قدشان بلندتر از قبل شده است. اما آیا این واقعیت دارد یک یک حس اشتباه است؟ طبیعتا با ورزش می توانید عضلات بالای کمر خود را تقویت کنید و به طور کلی، نحوه ایستادن خود را بهبود ببخشید. حرکاتی مانند استیف ددلیفت باعث تقویت این بخش از عضلات می شوند. اما آیا این به معنای بلندتر شدن است؟ خیر. شما فقط وضعیت ایستادنتان تغییر کرده است و بدنتان را به دلیل تقویت عضلات، صاف تر از قبل نگه می دارید.

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

اما آیا واقعا می توان همیشه صاف ایستاد؟

پاسخ کوتاه به این سوال ممکن نیست. زمانی که به شخصی می گوییم «صاف بنشین» یا «قوز نکن»، خیلی سریع آن را رفع می کند اما به آرامی و به طور ناخودآگاه به حالت قبل برمی گردد. ایستادن و راه رفتن هم همینطور است. ما به طور طبیعی تمایل داریم با یک انحنای جزئی در پشت خود راه برویم و هیچ ورزشی در دنیا نمی تواند این را تغییر دهد.

مطمئنا ورزش می تواند به رفع انحنای بیش از حد بدن کمک کند، اما هیچ استاندارد طلایی برای وضعیت صحیح ایستادن بدن وجود ندارد. این مورد بسیار نسبی است و نمی توان انتظار داشت انسان به طور کاملا صاف راه برود.

حتی در تحقیقات مشخص شده است که فیزیوتراپیست ها در رابطه با بهترین حالت ایستادن بدن اتفاق نظر ندارند. زمانی که فیزیوتراپیست ها نمی توانند در مورد وضعیت بدنی مناسب نظر یکسانی ارائه دهند، پس چگونه بدنسازان می توانند آن را حل کنند؟

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

علاوه بر این، یک سوال مهم تر وجود دارد: آیا بدنسازی واقعا برای وضعیت ایستادن بدن خوب است؟ برای اکثر مردم پاسخ منفی خواهد بود. اکثر بدنسازان تمرینات زیادی در قسمت بالای کمر خود انجام می دهند، اما نسبت پشت به سینه و شانه ها را رعایت نمی کنند. به عبارت ساده تر، بیشتر بدنسازان روی سینه و شانه تمرکز می کنند و به تمرینات پشت توجه کافی ندارند. همین مورد کافیست تا بدنساز کوتاه تر از قدی که واقعا دارد، به نظر برسد!

همچنین بخوانید:

برنامه بدنسازی حجمی و تفکیک عضلات ۴ روز در هفته

بالاخره بدنسازی قد را می سوزاند یا افزایش می دهد؟

دو دلیل وجود دارد که بپرسید آیا بدنسازی روی قد تاثیر می گذارد یا خیر. یا کوتاه قد هستید و به دنبال راهی برای بلندتر شدن می گردید، یا به بدنسازی علاقه دارید و نگران یا امیدوار هستید که این موضوع روی قد شما تاثیر بگذارد.

برای افرادی که تصور می کنند قد کوتاهی دارند، متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد که ورزش منجر به افزایش قد شود. کار زیادی نمی توان در این زمینه انجام داد جز استفاده از استایل موهای بلند، پوشیدن کفش های دارای کفه بلند یا پذیرفتن قد خود. بهترین گزینه، مورد آخر است. داشتن قد کوتاه نباید مانع اعتماد به نفس شما شود، آن را بپذیرید.

اما در صورتی که به بدنسازی علاقه دارید و نگران این موضوع هستید که رشد قدتان دچار کاهش شود یا برعکس، امیدوارید که قدتان افزایش یابد، باید بدانید که باز هم بدنسازی تاثیری در قد شما نخواهد گذاشت. شما با انجام این ورزش فقط نحوه ایستادنتان بهتر خواهد شد که می تواند اندکی ظاهر شما را بلندتر نشان دهد.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.