اگر ورزشکار باشید و به دنبال غذاهای سالم گشته باشید، حتما نام جو دوسر یا جو دوسر پرک را شنیده اید. در این مطلب ارزش غذایی جو دوسر را مشاهده خواهید کرد. با این ماده غذایی بی نظیر نوعی صبحانه تهیه می شود که قابلیت شخصی سازی فراوانی دارد. احتمالا نام «اوتمیل» را شنیده اید.

برای تهیه اوتمیل از جو دوسر پرک شده استفاده می شود. طرز تهیه آن هم بسیار آسان است. مقدار کافی جو دوسر را با مقداری شیر مخلوط می کنید و اوتمیل شما حاضر است. از این جهت می گوییم این خوراکی قابلیت شخصی سازی زیادی دارد که با همین دستور پیش فرض و ساده، شما می توانید انواع آن را تهیه کنید.

به عنوان مثال برخی از افراد ابتدا جو دوسر را می جوشانند تا مقداری نرم شود و سپس آن را با شیر سرد و کمی شکر مخلوط می کنند. برخی هم به همین مواد، قطعات میوه یا دارچین اضافه می کنند. برخی دیگر هم ترجیح می دهند بدون کار اضافه ای، فقط جو و شیر را ترکیب کرده و میل کنند.

البته از این ماده غذایی فقط برای تهیه اوتمیل استفاده نمی شود، بلکه در بسیاری از غذاهای خوشمزه دیگر مانند سوپ هم کاربرد دارد. از این رو دانستن میزان کالری جو دوسر و جدول ارزش غذایی آن می تواند بسیار با ارزش باشد.

در ادامه شما می توانید جدول ارزش غذایی جو دوسر را مشاهده کنید. این مقادیر برای ۱۰۰ گرم از این ماده می باشد.

جدول ارزش غذایی جو دوسر در ۱۰۰ گرم

کالری جو دوسر۶۸
کل چربی۱.۴ گرم
چربی اشباع۰.۲ گرم
چربی چند غیر اشباع۰.۴ گرم
چربی تک غیر اشباع۰.۴ گرم
کلسترول۰ میلی گرم
سدیم۴۹ میلی گرم
پتاسیم۶۱ میلی گرم
کل کربوهیدرات۱۲ گرم
فیبر غذایی۱.۷ گرم
قند۰.۵ گرم
پروتئین۲.۴ گرم
ویتامین آ۸٪
کلسیم۸٪
ویتامین دی۰٪
ویتامین ب۱۲۰٪
ویتامین ث۰٪
آهن۳۳٪
ویتامین ب۶۱۵٪
منیزیم۶٪