کاشت دندان به روش ایمپلنت روشی کاملاً تخصصی است که اگر در نحوه‌ی انجام آن دقت لازم در نظر گرفته نشود، به طور حتم بیمار اذیت خواهد شد. همانطور که می‌دانید قالب گیری ایمپلنت از مراحل کاشت ایمپلنت دندان به شمار می‌رود که برعکس عقیده‌ی مراجعین که این بخش از کار کاشت دندان را ساده می‌دانند، نیاز به تخصص و مهارت جدی دارد. پر واضح است دندانی که به هر دلیلی از دست رفته باشد باید با روش‌های مناسب جایگزین شود که ایمپلنت اگر چه روشی پرهزینه است اما کیفیت انجام آن و درصد موفقیت‌آمیز بودن این روش سبب شده است تا افراد بیشتر به استفاده از ایمپلنت دندان روی بیاورند. حال ما در این مطلب قصد داریم درباره‌ی مراحل قالب گیری ایمپلنت صحبت کنیم تا اگر در حال حاضر قصد انجام این روش را دارید، اطلاعات بیشتری داشته باشید.

در مورد قالب گیری ایمپلنت دندان چه می دانید؟

اهمیت قالب گیری در مراحل ایمپلنت دندان

همانطور که می‌دانید انجام ایمپلنت دندان دارای مراحل مختلفی است که شاید بتوان از قالب گیری ایمپلنت بعنوان یکی از اصلی‌ترین موارد این روش از جایگزینی دندان اشاره کرد. در واقع درست در نظر گرفتن این مرحله از ایمپلنت آنقدر دارای اهمیت است که نتیجه‌ی نهایی کار تحت تأثیر آن قرار خواهد داشت. به طور کلی هدف از انجام قالب‌گیری در این روش منتقل کردن ایمپلنت به شکل کاملاً درست و بدون اشتباه از دهان به لابراتوار است تا از این طریق پروتز مدنظر پزشک معالج بدون کمترین مشکل تهیه شود.

پر واضح است که هر چه قالب‌گیری ایمپلنت به درستی انجام شود، روکش نهایی که در لابراتوار تولید می‌شود به شکل بهتری می‌تواند بر روی دندان قرار بگیرد که در نتیجه بیمار کمتر دچار آسیب یا مشکلات بعدی خواهد شد. بنابراین یک متخصص ایمپلنت دندان باید در این مرحله با تجهیزات کامل و استفاده از تجربه به سراغ در نظر گرفتن قالب‌گیری ایمپلنت برود تا در نهایت کار نهایی دارای کیفیت مناسب باشد.

روش های قالب گیری ایمپلنت

برای انجام مراحل ایمپلنت دندان که قالب گیری یکی از مهم‌ترین آنهاست، روش‌های بخصوصی وجود دارد که ما در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح می‌دهیم:

– قالب‌گیری تری‌باز. در این روش از قالب‌گیری که در سطح فیکسچر انجام می‌شود از دقت فوق العاده مناسبی برخوردار است که به همین دلیل متخصصان باتجربه از این روش بهره می‌برند. ضمن اینکه در روش تری‌باز از ایمپرشن کوپینگ بار استفاده خواهد شد که مزیت آن به حداقل رسیدن جابجایی اجزا در حین برداشت قالب است.

– قالب‌گیری تری‌بسته. اگر برای قالب‌گیری امکان بکارگیری از اباتمنت نباشد، قالب‌گیری سطح فیکسچر به شکل تری‌بسته خواهد بود. گفتنی است که در این روش از قالب گیری ایمپلنت از کوپینگ به جای هیلینک بکارگیری می‌شود که در اطراف آن تزریق ماده قالب‌گیری در نظر گرفته می‌شود.

گفتنی است که هر کدام از روش‌های عنوان شده مراحل خاص خودشان را دارند که پزشک معالج باید به دقت به آنها رسیدگی کند تا در نهایت بهترین نتایج حاصل شود.

در مورد قالب گیری ایمپلنت دندان چه می دانید؟

ابزارهای مورد استفاده در قالب گیری ایمپلنت دندان

متخصصان برای اینکه بتوانند از ایمپلنت برای جایگزین دندان از دست رفته استفاده کنند، نیاز به ابزارهایی دارند که ما در این بخش قصد داریم به طور خلاصه به معرفی آنها بپردازیم. در واقع ابزارهای مورد استفاده در قالب‌گیری ایمپلنت شامل موارد زیر است:

– فیکسچر. وسیله‌ای است که بعنوان ریشه دندان عمل می‌کند و داخل لثه قرار داده می‌شود. گفتنی است که فیکسچرها معمولاً از جنس تیتانیوم هستند که دوام بالایی نیز دارند.

– هیلینک. پیچ کاور یا هیلینک برای بستن ایمپلنت استفاده می‌شود و به طور کلی از این ابزار در جراحی‌های دو مرحله‌ای بکار گرفته می‌شود. ناگفته نماند که اندازه این وسیله بر روی هر نوع آن درج شده است.

– کوپینگ. از دیگر وسایل مورد نیاز در روش قالب گیری ایمپلنت، کوپینگ است. در واقع دندانپزشک با استفاده از این ابزار به قالب‌گیری از ایمپلنت اقدام می‌کند. همچنین برای تعیین موقعیت دقیق فیکسچر و در نهایت مدل‌سازی از این وسیله کمک گرفته می‌شود.

– کاوراسکرو. وقتی فیکسچر قرار داده می‌شود، این ابزار که شبیه یک پیچ است روی آن واقع می‌شود تا بخش داخلی فیسکچر پوشش داده شود. به طور کلی از این وسیله برای جلوگیری از ورود خون و باکتری به درون فیسکچر بکارگیری می‌شود.

قالب گیری ایمپلنت دندان چگونه است؟

در این بخش به مراحل قالب‌گیری ایمپلنت دندان اشاره می‌کنیم:

  • بعد از یک هفته الی ده روز بافت دندان که با تشخیص دندانپزشک باز شده است، با بکارگیری ابزار مناسب پیچ هیلینگ بار شده و سپس پایه‌ی ایمپلنت دندان بررسی شده تا دارای استخوان و یا بافت نرم نباشد.
  • حال در این مرحله از فیکسچر مانت به جهت قالب‌گیری استفاده می‌شود که باید بر روی بدنه‌ی ایمپلنت قرار داده شود. برای اطمینان از این موضوع نیز کافی است با بکارگیری عکس رادیوگرافی قرار گرفتن مانت بر روی ایمپلنت دندان بررسی شود.
  • در مرحله بعدی از قالب گیری ایمپلنت روی قالب سفارش داده شده پنجره‌ای باز می‌شود که فیکسچر بتواند از آن عبور کند. ضمناً تری قالب‌گیری درون حفره‌ی دهان نیز بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که فیسکچر مانت ار درون تری بیرون زده باشد.
  • حال باید مواد قالب‌گیری درون و اطراف مانت در نظر گرفته شود. در واقع تری قالب باید از مواد سیلیکونی پر شود و سپس درون دهان جای داده خواهد شد. باید دقت شود که باقی موادهای اضافی بهتر است که پاک شوند.
  • به محض اتمام قالب‌گیری، مانت از ایمپلنت جدا شده و بعد از آن نیز تری قالب‌گیری نیز از دهان خارج می‌شود. در آخر نیز مجدداً هیلینگ روی ایمپلنت قرار داده خواهد شد.
در مورد قالب گیری ایمپلنت دندان چه می دانید؟

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما عزیزان را با نحوه قالب گیری ایمپلنت آشنا کنیم تا اگر در حال حاضر قصد انجام آن را داشتید، با اطلاعات کامل‌تری نسبت به آن اقدام کنید. به طور کلی قالب‌گیری ایمپلنت باید بوسیله‌ی دندانپزشکان متخصص و البته باتجربه؛ آن هم در کلینیک‌های معتبر انجام شود تا بیماران کمتر دچار مشکلات پس از انجام ایمپلنت شوند. بنابراین اگر قصد انجام چنین روش جایگزینی دندان از دست رفته دارید، حتماً به مراکز معتبر و مجاز مانند کلینیک دندانپزشکی ایران مهر (https://iranmehrdental.com) مراجعه کنید تا در نهایت از بهترین خدمات در این خصوص بهره‌مند شوید.