در گذشته، جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی) اولین گزینه برای درمان خونریزی شدید یا مشکلاتی از این دست بود، خوشبختانه آن روزها گذشته است. در حال حاضر انواع مختلفی از درمان های کمتر تهاجمی در دسترس قرار دارند، اما همچنان گاهی اوقات این روش های درمانی جدید با شکست مواجه می شوند و هیسترکتومی به بهترین گزینه تبدیل می شود.

برخی از زنان، حتی پس از عدم موفقیت درمان های دیگر، باز هم در مورد برداشتن رحم خود مردد هستند. در بسیاری از موارد، ترس آن ها بی دلیل است و هنگامی که سرانجام تصمیم به عمل جراحی می گیرند، حال بسیاری از آن ها بهتر می شود و تعجب می کنند که چرا سال ها قبل این عمل را انجام نداده اند.

جراحی هیسترکتومی یک جراحی بزرگ است و خطراتی در آن وجود دارد که باید توسط متخصص زنان با بیمار در میان گذاشته شوند. اما شایعه ها و برداشت های غلط بسیاری نیز وجود دارند که اغلب مانع از انجام عملی که زنان واقعاً به آن نیاز دارند، می شوند. در ادامه سه ​​مورد از باورهای غلطی که در این زمینه وجود دارند و بسیار شایع هستند، با شما در میان خواهیم گذاشت.

همچنین بخوانید: ۶ علامت پزشکی در زنان که نباید نادیده بگیرند

جراحی هیسترکتومی باعث یائسگی می شود

معمولا زمانی که پزشکان با مراجعین خود در رابطه با هیسترکتومی صحبت می کنند، با اولین جمله ای که مواجه می شوند این است که یکی از نزدیکان من سال ها قبل عمل جراحی برداشتن رحم انجام داده است و «بعد از آن دیوانه شد».

برخی از افراد بدون دلیل و به اشتباه تصور می کنند که هیسترکتومی شامل برداشتن تخمدان ها با رحم و در نتیجه یائسگی فوری است. درضمن، یائسگی شما را «دیوانه نمی کند»! در گذشته، معمولا تخمدان ها را هم با رحم بر می داشتند تا از احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در آینده جلوگیری کنند.

۳ باور غلط درباره جراحی هیسترکتومی

در حال حاضر مشخص شده است که حفظ تخمدان ها فواید بسیاری برای سلامت قلب و استخوان ها دارد. همچنین بسیاری از زنان با داشتن هورمون هایشان احساس بهتری دارند. داده های جدید نشان می دهد که برداشتن لوله های رحمی، بدون حذف تخمدان ها در زمان برداشتن رحم، می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را بدون عوارض یائسگی کاهش دهد. هیچ کس نمی خواهد عضوی از بدنش را از دست بدهد، اما خلاص شدن از رحمی که باعث درد و خونریزی رنج آور می شود، در صورتی که بتوانید تخمدان هایی را که هورمون های طبیعی بدن را تأمین می کنند نگه دارید، واقعاً یک پیروزی به شمار می رود.

همچنین بخوانید: ۱۱ روش طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

هیسترکتومی بر رابطه زناشویی تأثیر می گذارد

زنان غالباً نگرانند که بعد از جراحی هیسترکتومی باعث تحت تاثیر قرار گرفت روابط زناشویی آن ها شود، اما مطالعات نشان داده است که عملکرد جنسی پس از جراحی برداشتن رحم برای اکثریت زنان بهبود یافته است. بیشتر زنان به طور مداوم و برای سال ها درد، خونریزی و گرفتگی داشته اند، بنابراین وقتی احساس بهبودی می کنند، میل جنسی آن ها نیز افزایش می یابد. هیسترکتومی بر میل جنسی تأثیر نمی گذارد.

همچنین بخوانید: عدم تعادل هورمونی در زنان؛ دلایل، نشانه ها، تشخیص و درمان ها

هیسترکتومی باعث ایجاد یک زخم بزرگ می شود

بسیاری از زنان وقتی به فکر برداشتن رحم می افتند، تصور می کنند که قرار است یک جای زخم بزرگ بر روی بدنشان نقش ببندد. در واقع اندازه جای زخم، به اندازه رحم فرد مربوط می شود و برای رحم های بسیار بزرگ الزاما باید برش بزرگی ایجاد شود، اما در اکثر موارد از برش های کوچک استفاده می شود.

۳ باور غلط درباره جراحی هیسترکتومی

رحم های با اندازه طبیعی را می توان اغلب از طریق واژن خارج کرد و هیچ برشی بر روی معده باقی نمی ماند. برای رحم های کمی بزرگتر، می توان از روش های لاپاراسکوپی یا رباتیک استفاده کرد که به شکاف هایی به اندازه ۲-۴ نوک انگشت نیاز دارند. همچنین بهبودی بعد از عمل هیسترکتومی در بیشتر موارد (در هر دو نوع جراحی) شامل یک شب اقامت در بیمارستان و چند هفته استراحت در خانه است.

هیسترکتومی نوعی جراحی بزرگی است که می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، اما این به معنای یائسگی، زخم های بزرگ یا از دست دادن میل جنسی نیست. جراحی معمولا به عنوان آخرین گزینه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، اما وقتی گزینه های دیگر ناموفق باشند، عمل جراحی گزینه مناسبی است.