کارشناسان ورزشی و تغذیه اشتباهاتی را مشخص کرده اند که شاید در نگاه اول بی اهمیت به نظر برسند، اما می توانند کاهش وزن و لاغری شما را تا مدت ها به تاخیر بیندازند و شما را از رسیدن به هدفتان نا امید کنند.

در ادامه با گومگ همراه باشید تا با این اشتباهات آشنا شویم.

انجام تمرینات هوازی

مطالعات بسیاری نشان می دهند که فقط با ورزش های هوازی نمی توانید وزن خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. لازم نیست برای کاهش وزن، ۱ ساعت در روز به انجام ورزش های هوازی بپردازید. البته این بدان معنا نیست که هوازی بد است! اما نباید به تنهایی انجام شود.

در یک نظرسنجی از ۷۰۰ ورزشکار، نتیجه این شد که انجام هماهنگ ورزش های هوازی و قدرتی بیشترین تاثیر را در لاغری دارند. توصیه می شود دو یا سه روز در هفته را به تمرینات بدنسازی و قدرتی اختصاص دهید و بقیه روزها را به تمرینات هوازی بپردازید.

کم خوردن، سالم خوردن نیست

حذف وعده های غذایی یا کاهش مقدار غذای مصرفی می تواند روند کاهش وزن شما را متوقف کرده و حتی باعث افزایش وزن شود. ممکن است عجیب به نظر برسد، اما شما برای لاغر کردن باید غذا بخورید. در واقع شما باید بیشتر از چیزهای سالم مانند سبزیجات، میوه ها، پروتئین بدون چربی و غلات کامل بخورید. در این زمینه می توانید از مقالات زیر کمک بگیرید:

۱۵ اشتباه در کاهش وزن و لاغری که تقریبا تمام افراد آن ها را انجام می دهند

دریافت نتیجه سریع

اگر به سرعت، چند کیلوگرم وزنتان پایین نیامد، نباید دلسرد شوید. شاید شما هم اینطور فکر کنید که برای کاهش وزن، هرچه بیشتر به خودتان فشار بیاورید و عرق بریزید، سریعتر هم به نتیجه می رسید. این کاملا اشتباه است!

برای موفقیت در لاغر کردن باید صبور باشید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که کاهش وزن حداقل می تواند یک سال طول بکشد.

چسبیدن به یک تمرین!

این درست است که تمریناتی مانند دویدن بر روی تردمیل می توانند باعث کالری سوزی شما شوند، اما انجام هر تمرینی به صورت مداوم و بدون تغییر می تواند بی اثر شود و فقط خستگی را به همراه داشته باشد.

سعی کنید هر چند وقت یک بار برنامه تمرینی خود را تغییر دهید و از چسبیدن به یک تمرین خاص اجتناب کنید. بدن شما نباید به یک تمرین عادت کند.

۱۵ اشتباه در کاهش وزن و لاغری که تقریبا تمام افراد آن ها را انجام می دهند

خوردن بیش از حد پروتئین یا کمبود مصرف آن

براساس یک بررسی بر روی جامعه کانادا در سال ۲۰۱۵ ، مرکز آمار کانادا گزارش داد که آن ها بیشتر کالری خود را از پروتئین و چربی به جای کربوهیدرات ها به دست می آورند. پروتئین مهم است، اما اگر بیش از حد مصرف شود، مقدار اضافی آن به عنوان چربی ذخیره می شود. زنان ۴۶ گرم و مردان ۵۶ گرم پروتئین در روز می توانند بخورند.

شکنجه کردن خود برای لاغری

ممکن است شما هم با این شعار آشنا باشید که می گوید «بدون درد، نتیجه ای حاصل نمی شود»! این شعار کاملا غلط است. شما به هیچ عنوان نیازی به شکنجه کردن خود برای کاهش وزن ندارید و تنها باید با هدف دراز مدت، برنامه ورزشی و تغذیه مناسب این کار را انجام دهید.

دقت داشته باشید که این به معنی تنبلی نیست. شما نیازمند این هستید که مقداری تحت فشار قرار بگیرید، اما نه به اندازه ای که عذاب بکشید.

۱۵ اشتباه در کاهش وزن و لاغری که تقریبا تمام افراد آن ها را انجام می دهند

ورزش بیش از حد

هنگام کاهش وزن، ورزش می تواند به همان اندازه که به شما کمک می کند، آسیب هم برساند. انجام تمرینات شدید به مدت طولانی و بدون وقفه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و حتی عضلات شما را تضعیف کند.

بهترین کار این است که به اندازه کافی ورزش کنید و روزهایی را به استراحت بپردازید تا ماهیچه هایتان استراحت کافی داشته باشند و بتوانند خودشان را بازسازی کنند. انجام این کار در دراز مدت باعث کاهش وزن می شود. پیشنهاد می کنیم برای ورزش کردن از برنامه تمرینی های زیر استفاده کنید:

ممنوعیت رفتاری

به تولد دوستتان بروید و قطعه ای از کیک شکلاتی آن را بخورید! انجام این کار برای کاهش وزن شاید غیرمعمول باشد، اما به شما کمک خواهد کرد. ما انسان ها به صورت طبیعی، آنچه را که نمی توانیم داشته باشیم، می خواهیم.

محدودیت باعث ایجاد استرس در بدن می شود و باعث می شود بدن شما همان چیزی را که می خواهید از آن دوری کنید، هوس کند. به جای اینکه خودتان را کاملا محروم کنید، از برنامه ۸۰-۲۰ پیروی کنید. در این برنامه، ۸۰ درصد از مواد غذایی مصرفی شما را خوراکی های سالم تشکیل می دهند و ۲۰ درصد باقی مانده را می توانید هرچه دوست داری بخورید.

۱۵ اشتباه در کاهش وزن و لاغری که تقریبا تمام افراد آن ها را انجام می دهند

به اندازه کافی نمی خوابید

در مطالعه ای که در سالنامه طب داخلی آمریکا منتشر شده است، رژیم های غذایی که خواب را کاهش می دهند احساس گرسنگی را افزایش می دهند و افراد تحت این رژیم ها وزن کمتری نسبت به افرادی که استراحت کامل شبانه دارند، از دست می دهند. در واقعاگر هدف شما کاهش چربی باشد، کم خوابی می تواند شما را از این هدف دور کند. توصیه می شود که هفت تا نه ساعت در طول شب را بخوابید.

استفاده از رژیم غذایی فرد دیگر

برای کاهش وزن هیچ قاعده کلی وجود ندارد و این مهم نیست که افراد مشهور در رسانه های اجتماعی چه ادعایی می کنند. شما باید بدانید که با انجام رژیم غذایی فرد دیگر نمی توانید وزنتان را کم کنید. شما می توانید فهرستی از اهداف خود تهیه کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید و در نهایت از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

زیاده روی در خوردن به بهانه ورزش کردن

اگر فکر می کنید که چون ورزش می کنید، می توانید هرچه که دوست دارید بخورید، کاملا در اشتباهید. این تصور غلط است که بعد از ورزشی سخت، به عنوان پاداش می توانید خوراکی ناسالم و پرکالری میل کنید. انجام این کار به ظاهر بی ضرر، چندین برابر بیش از آنچه که در ورزش سوزانده اید، کالری بدنتان را افزایش می دهد.

۱۵ اشتباه در کاهش وزن و لاغری که تقریبا تمام افراد آن ها را انجام می دهند

تمرکز بر اعداد و ارقام

پیشرفت همیشه به معنی کاهش چند کیلوگرم وزن نیست. به جای اینکه خودتان را درگیر اعداد کنید، سعی کنید تمرکزتان را بر روی رژیم غذایی و ورزش بگذارید. به این فکر کنید که آیا خوب ورزش می کنید؟ احساس خوبی دارید؟ به خودتان افتخار می کنید؟

دقت بر این موارد می توانند شما را سریعتر از آنچه که تصور می کنید، به اندامی زیبا برسانند.

کالری های نوشیدنی

نام اسموتی که به میان می آید، همه افراد تصور می کنند که با یک نوشیدنی سالم روبرو هستند. اما بیشتر این نوشیدنی ها حاوی مقادیر زیادی کالری و قند هستند. همچنین احساس سیری کمتری به شما می دهند و به سرعت احساس گرسنگی خواهید کرد.

سعی کنید اسموتی خود را با شیرین کننده های طبیعی و کم کالری تر شیرین کنید و از آن ها به عنوان یک وعده غذایی کامل استفاده نکنید.

ذهنیت «یا همه چیز، یا هیچ چیز»

اجازه ندهید که یک لغزش کوچک، تمام برنامه های شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را از ادامه انجام کار دلسرد کند. خوردن یک بشقاب میوه و سبزیجات بسیار ایده آل است اما در صورتی که یک بار هم یک کیسه چیپس بخورید، نباید خودتان را سرزنش کنید. علاوه بر این، داشتن برنامه طولانی مدت برای لاغری، باعث تغییر سبک زندگی شما خواهد شد و نیازمند تعادل است.