هر روزی که می گذرد استفاده از روغن های اساسی به عنوان گزینه های جایگزین به جای برخی از داروها رواج بیشتری پیدا می کند. روغن دانه کاج نیز یکی از این همین جایگزین ها می باشد که به دلیل اثرات دارویی مورد مطالعه قرار گرفته است.

این روغن اساسی که از دانه های موجود درون میوه کاج تهیه شده است، مزایای بی شماری دارد و رایحه چوبی مطبوعی دارد. البته به یاد داشته باشید که این روغن اگرچه دارای مزایای بسیاری می باشد اما استفاده از آن می تواند عوارض جانبی احتمالی نیز به همراه داشته باشد. در ادامه می خواهیم نکات مثبت و منفی این روغن کمتر شناخته شده را به شما معرفی کنیم.

روغن دانه کاج چیست؟

روغن کاج که از مشتقات درخت کاج به دست می آید به دلیل رایحه قوی خود شناخته شده است. در کشور های دیگر اسانس این روغن یادآور درخت کریسمس می باشد. روغن کاج نیز مانند سایر روغن های اساسی، قرن هاست که در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است.

رایحه کاج و عصاره های روغنی آن در بسیاری از وسایل روزمره ما، مانند انواع پاک کننده های کف پوش و مبلمان، مواد ضد عفونی کننده ها و خوشبو کننده های هوا به فراوانی مورد استفاده قرار گرفته است.

با این حال، عصاره های روغنی این گیاه با روغن های تهیه شده از آن یکسان نیستند، زیرا آن ها خواص دارویی خاصی ندارند. روغن های اساسی حاوی چندین ترکیب شیمیایی هستند که آن ها را بسیار قدرتمند می سازد.

روش های استفاده و خواص روغن دانه کاج

با توجه به عطر و طعم قوی این دانه روغنی و اسانس کاج و در عین حال خاصیت پاک کنندگی آن، استفاده از این ماده مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل، روغن اسانس کاج را می توانید به عنوان یک رایحه در خوشبو کننده های اتاق و یا یک پاک کننده در محلول های مخصوص تمیز کردن ببینید.

شواهد زیادی وجود دارند که ادعا می کنند اسانس کاج می تواند مزایای چشمگیری برای سلامتی داشته باشد. البته بسیاری از این ادعاها فاقد شواهد بالینی هستند.

خوشبو کننده هوا و آروماتراپی

از عصاره های روغن کاج اغلب در خوشبو کننده های هوای منازل، دفاتر و یا وسایل نقلیه استفاده می شود. از طرفی این روغن ها را ممکن است در آروماتراپی (رایحه درمانی) نیز مورد استفاده قرار دهند تا فضایی دلپذیر ایجاد نمایند.

روغن دانه کاج می تواند در مورد درمان بیماری هایی مانند سرماخوردگی نیز مفید و موثرباشد.

دارای خاصیت ضد میکروبی

بعضی از طرفداران این روغن ادعا می کنند که از اسانس کاج می توان به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کرد. آنان بر این باورند که روغن کاج به عنوان یک ماده ضد میکروبی، مشابه روغن درخت چای می باشد. در تئوری، این روغن می تواند برای درمان عفونت های جزئی پوستی و سوختگی مفید باشد.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که روغن کاج فعالیت ضد میکروبی زیادی ندارد. قبل از استفاده از روغن کاج برای این منظور بهتر است با پزشک مشورت کنید.

کاهش التهاب

همچنین اسانس کاج دارای اثرات ضد التهابی است. در تئوری ها چنین می نماید که استفاده از این روغن می تواند داری خواص زیر باشد:

 • علائم بیماری های التهابی پوست مانند آکنه، اگزما و آکنه روزاسه را کاهش می دهد.
 • به کاهش دردهای ناشی از آرتریت و درد عضلانی کمک می کند.

با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

خاصیت ضد التهابی موارد زیر به اثبات رسیده است:

روغن دانه کاج و آنچه باید درباره آن بدانید

عوارض جانبی روغن کاج

استفاده از این روغن می تواند دارای عوارض خاصی نیز باشد و استفاده از آن برای حیوانات اهلی و خانگی و نیز زنان باردار خطرناک است.

علائم وجود حساسیت به این روغن شامل موارد زیر است:

 • قرمزی پوست
 • کهیر
 • خارش پوست
 • تورم پوست
 • لایه برداری پوست یا پوسته پوست شدن

برخی افراد ممکن است به گرده های کاج حساسیت داشته باشند و به هنگام برخورد با درختان کاج دچار عطسه یا بثورات پوستی شوند. از این رو به این گروه از افراد توصیه می شود که از اسانس های کاج استفاده نکنند.

روش های استفاده از روغن دانه کاج

شما می توانید با روش های مختلفی از این روغن خوش عطر استفاده نماید. اما در صورتی که شرایطی خاص پزشکی دارید قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید.

استفاده از دستگاه های بخور سرد

یکی از روش های استفاده این روغن آن است که مقداری از آن را در داخل دستگاه خوشبوکننده هوا یا دستگاه های بخور سرد بریزید و خیلی سریع و بی خطر عطر بی نظیر آن را در محیط حس کنید. تنها کافی است چند قطره از روغن کاج را در مخزن بخور بریزید و سپس دستگاه را روشن کنید.

استنشاق روغن دانه کاج

اگر امکان استفاده از دستگاه های خوشبو کننده هوا را ندارید، می توانید این روغن را استنشاق کنید. کافی است که چند قطره از این روغن را روی یک دستمال بریزید و از بوئیدن آن لذت ببرید.

به صورت موضعی استفاده کنید

شما می توانید از این روغن برای ماساژ استفاده کنید و یا اینکه در صورت تمایل آن را روی پوست خود بمالید. توصیه می شود قبل از استفاده از این روغن بر روی پوست خود آن را با روغن های حامل رقیق كنيد. یک قاشق غذاخوری روغن بادام، روغن جوجوبا یا روغن نارگیل را به چند قطره روغن دانه کاج اضافه کرده و سپس از آن استفاده نمایید.

بهتر است قبل از مصرف آن را برای ۲۴ ساعت بر روی پوست خود امتحان کرده و تست کنید که به این روغن حساست نداشته باشید.

روغن دانه کاج را به وان حمام خود بیفزایید

استفاده از اسانس ها و عطرهای طبیعی می توانند در حمام یک انتخاب موثر باشند. چند قطره از روغن دانه کاج را به وان آب اضافه کنید و از فضای مطبوع لذت ببرید.

نکات مهم

روغن دانه کاج بسیار قوی است به همین دلیل زنان باردار لازم است در استفاده از آن احتیاط کنند و در صورت استفاده حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

برای کاهش عوارض جانبی مصرف این روغن بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • این روغن را در اطراف چشم استفاده نکنید.
 • روغن دانه کاج بسیار قوی است از این رو حتما آن را با روغن های حامل مصرف نماید.
 • از مصرف و خوردن این روغن جدا خودداری کنید و در صورت استفاده و بروز مسمومیت حتما به مراکز درمانی مراجعه نماید.
 • اگر علائم آلرژیک را مشاهده کردید حتما مصرف خود را متوقف نماید.

شما می توانید این روغن را از مراکز و فروشگاه های معتبر و یا کلینیک های ماساژ درمانی تهیه کنید.


منبع: healthline