حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک

حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک

انجام حرکات ورزشی برای درمان درد سیاتیک، یک روش درمانی غیرتهاجمی و مؤثر است. درد سیاتیک معمولاً در اثر مشکلات ستون فقرات مثل فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی ایجاد می‌شود. ورزش به درمان عامل ایجاد درد سیاتیک، تقویت عضلات، بهبود انعطاف‌پذیری و شکل بهتر بدن کمک می‌کند. حرکات ورزشی با کاهش التهاب و فشار وارد بر عصب سیاتیک، روند ترمیمی و کاهش درد سیاتیک را تسریع می‌کند. در این مقاله به ارزیابی مزایای حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک می‌پردازیم و انواع ورزش‌های درمانی مؤثر، ملاحظات ضروری و خطرات احتمالی را پوشش می‌دهیم. بیماران با مشارکت فعال در درمان‌های ورزشی به تقویت قدرت حرکتی و کیفیت زندگی بالاتر دست پیدا می‌کنند.

فواید ورزش برای درمان سیاتیک

فواید ورزش برای درمان سیاتیک بسیار زیاد است و می‌تواند نقش پررنگی در کاهش درد، بهبود عملکرد و سلامت بدن داشته باشد. بعضی از فواید اصلی ورزش برای درمان سیاتیک عبارتند از:

 • کاهش درد: برنامه تمرینی منظم با کمک به ترشح اندورفین (یک ماده مسکن طبیعی در بدن)، به کاهش درد کمر، درد باسن، درد پشت ران و درد ساق پا که ناشی از آسیب دیدن عصب سیاتیک باشند کمک می‌کند. از فواید دیگر ورزش می‌توان به کاهش التهاب، کاهش تنش عضلانی و بهبود گردش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده اشاره کرد.
 • افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت حرکتی: بعضی حرکات کششی خاص به افزایش انعطاف‌پذیری و بازه حرکتی ستون فقرات، لگن و پاها کمک می‌کنند. این افزایش انعطاف‌پذیری به کاهش فشار وارد بر عصب سیاتیک و بهبود حرکتی کمک می‌کند و انجام کارهای روزمره را ساده‌تر و درد آن را کمتر می‌کند.
 • تقویت عضلات تکیه‌گاهی: حرکات ورزشی تقویت‌کننده عضلات تکیه‌گاهی ستون فقرات با تأکید بر عضلاتی مثل عضلات شکم، کمر و پاها انجام می‌شود. عضلات قوی‌تر، تعادل بهتر و کمک به ستون فقرات را به همراه آورده و فشار وارد بر عصب سیاتیک و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد.
 • بهبود حالت بدن و نحوه حرکات: انجام حرکات ورزشی به بهبود حالت بدن کمک نموده و نقش بسیار مهمی در راستای مناسب ستون فقرات ایفا می‌کند. حرکات ورزشی با تقویت عضلات مرکزی و بهبود مکانیک بدن، به داشتن حالت بهتر بدن، کاهش فشردگی عصبی و حداقل‌سازی درد سیاتیک کمک می‌کند.
 • پیشگیری از مشکلات آینده: برنامه ورزشی منظم نه تنها در درمان علائم درد سیاتیک مؤثر است، بلکه به پیشگیری از مشکلات آینده نیز کمک می‌کند. حفظ حالت مناسب بدن و راستای درست ستون فقرات، احتمال بازگشت درد سیاتیک را کاهش می‌دهد.
 • کنترل وزن: حرکات ورزشی با کمک به سوزاندن کالری و تشکیل حجم عضلانی، در کنترل وزن مؤثر هستند. وزن ایده‌آل با کاهش فشار وارد بر ستون فقرات، کاهش احتمال بروز یا بدتر شدن درد سیاتیک را برای بیمار به همراه می‌آورد.

حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک

حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک

حرکات ورزشی مختلفی برای درمان درد سیاتیک مؤثر هستند، اما انجام بعضی حرکات به عامل ایجاد درد سیاتیک و شرایط خود فرد بستگی دارد. همیشه قبل از شروع هر حرکتی، آن را با متخصص طب فیزیکی یا فیزیوتراپ در میان بگذارید و نظر آن‌ها را جویا شوید. در اینجا به بعضی حرکات ورزشی رایج برای درمان سیاتیک اشاره کرده‌ایم:

کشش همسترینگ

به پشت بخوابید و یک پایتان را در حالیکه صاف کرده‌اید، به آرامی بالا بکشید. در صورت نیاز، از یک حوله یا نوار استفاده نموده و آن را به دور کف پایتان بپیچید. این کشش را به مدت 20 تا 30 ثانیه ادامه داده و سپس پایتان را پایین بیاورید؛ همین حرکت را با پای دیگرتان هم تکرار کنید. این حرکت کششی به کاهش تنش عضله همسترینگ و در نتیجه آن، کمک به کاهش فشار وارد بر عصب سیاتیک کمک می‌کند.

کشش عضله پیریفورمیس

به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم کنید. یک پا را روی دیگری قرار دهید، به شکلی که قوزک یک پا بر روی زانوی پای مخالف باشد. به آرامی پای زیرین را به سمت سینه بکشید تا کشش در لگن را حس کنید. همین حالت را به مدت 20 تا 30 ثانیه حفظ کرده و سپس پاها را تعویض کنید. این حرکت کششی با تمرکز بر عضله پیریفورمیس انجام می‌شود که التهاب و خشکی آن منجر به آسیب‌دیدگی عصب سیاتیک می‌شود.

حرکت کششی گربه و شتر

بر روی دست و زانوهای خود قرار بگیرید، به شکلی که دست و شانه، و زانوها و لگن در یک راستا باشند. به آرامی پشتتان را به سمت سقف بکشید و به آن قوس بدهید. ستون فقراتتان را مثل یک گربه، گرد کنید. همین حالت را به مدت چند ثانیه حفظ کنید و سپس شکمتان را به آرامی به سمت زمین بکشید تا پشتتان، قوسی در جهت مخالف به خود بگیرد؛ این حرکات را به مدت چند دقیقه تکرار کنید. حرکت کششی گربه و شتر به بهبود انعطاف‌پذیری ستون فقرات و کاهش فشار وارد بر عصب سیاتیک کمک می‌کند.

حرکت پل

به پشت بخوابید، زانوهایتان را خم کرده و کف پاهایتان را روی زمین بگذارید. عضلات مرکزی بدن را منقبض کرده و بعد از جدا کردن باسن از زمین، آن را به سمت بالا بکشید و خط صافی از زانوها تا شانه‌هایتان تشکیل دهید. همین حالت را به مدت چند ثانیه حفظ کرده و باسنتان را به آرامی به موقعیت اولیه برگردانید؛ این کار را چند مرتبه تکرار کنید. حرکت پل باعث تقویت عضلات سرینی شده و به پایداری بیشتر ستون فقرات کمک می‌کند.

حرکات ورزشی هوازی

حرکات ورزشی کم برخورد مثل پیاده روی، شنا یا استفاده از دستگاه دوچرخه به تناسب بدن، افزایش گردش جریان خون و بهبود فرایند ترمیمی بدن کمک می‌کند. این حرکات ورزشی، فشار کمی بر مفاصل وارد می‌کنند و می‌توانند تأثیر مثبتی روی کنترل علائم سیاتیک داشته باشد.

چرخش ستون فقرات در حالت نشسته

روی لبه صندلی بنشینید و کف پاهایتان را روی زمین قرار دهید. بالاتنه خود را به یک سمت بچرخانید، یک دست را در پشت ران مقابل و دست دیگر را در پشت تکیه‌گاه یا به دستگیره صندلی، قلاب کنید. بدنتان را به آرامی در راستای مخالف، تا جایی که امکان دارد بکشید. این حالت را به مدت 20 تا 30 ثانیه حفظ کرده و آن را در 2 الی 3 ست، برای هر دو طرف تکرار کنید.

سایر روش‌های درمان سیاتیک

روش‌های درمان سیاتیک

علاوه بر ورزش، روش‌های درمانی مختلفی برای درمان و کنترل درد سیاتیک وجود دارند. این روش‌های درمانی با هدف کاهش درد، کاهش التهاب و رفع عامل فشردگی عصب سیاتیک انجام می‌شوند.

 • درمان دیسک با لیزر: در دیسککتومی با لیزر یا دکامپرشن دیسک با لیزر زیرپوستی (PLDD)، از انرژی لیزر برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شود که یکی از دلایل رایج درد سیاتیک است. از انرژی لیزر برای بخار و کوچک کردن مواد بیرون زده دیسک، کاهش اندازه آن و کاهش فشار وارد بر عصب سیاتیک استفاده می‌شود.
 • مصرف دارو: مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDها)، شل کننده‌های عضلانی و استروئید خوراکی برای کاهش درد و التهاب ناشی از درد سیاتیک تجویز می‌شوند. در مواردی، مصرف کوتاه مدت مسکن‌های مخدر برای کاهش درد تجویز می‌شود.
 • فیزیوتراپی: متخصص فیزیوتراپ علاوه بر تعیین برنامه ورزشی، یک طرح درمان متمرکز بر ناحیه دردناک شامل استفاده از درمان دستی، اولتراسوند یا تحریک الکتریکی به منظور کاهش درد، بهبود قدرت حرکت و تقویت عضلات تکیه‌گاهی طراحی می‌کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال: تزریق مستقیم کورتیکواستروئید در فضای اطراف عصب آسیب‌دیده، به کاهش التهاب و تسکین موقت درد کمک می‌کند. از این درمان معمولاً در صورتی استفاده می‌شود که روش‌های محافظه کارانه از عملکرد مناسبی برخوردار نبوده باشند.
 • جراحی: برای موارد شدید درد سیاتیک که واکنشی به روش‌های درمانی محافظه‌کارانه نشان ندهد، گزینه جراحی در نظر گرفته می‌شود. جراحی‌هایی مثل دیسککتومی (برداشتن دیسک) یا فیوژن ستون فقرات با هدف کاهش فشار وارد بر عصب سیاتیک و افزایش پایداری ستون فقرات انجام می‌شود.

کلام آخر

به طور کلی می‌توان گفت که حرکات ورزشی از نقش بسیار مهمی در درمان سیاتیک برخوردار هستند. از جمله فواید حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک می‌توان به کاهش درد، بهبود انعطاف‌پذیری، تقویت عضلات و بهبود کلی وضعیت سلامتی فرد اشاره کرد. گنجانده شدن حرکات ورزشی با محوریت نقاط دردناکی مثل همسترینگ، پیریفورمیس، عضلات مرکزی و لگن به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی فرد کمک می‌کند.

حرکات پیشنهادی برای درمان سیاتیک به شرایط فرد و عامل ایجاد این مشکل بستگی دارد. برای استفاده از کمک‌های یک متخصص فیزیوتراپ یا متخصص طب فیزیکی، ابتدا با آن‌ها مشورت کنید تا برنامه ورزشی متناسب با نیازها و شرایطتان را دریافت کنید.

علی‌رغم اهمیت حرکات ورزشی برای درمان سیاتیک، ذکر این نکته حائز اهمیت است که برنامه ورزشی باید بخشی از یک طرح درمان جامع باشد. موارد کاربرد روش‌های درمانی مختلف سیاتیک مثل مصرف دارو، فیزیوتراپی، تزریق استروئید اپیدورال و در مواردی جراحی، با توجه به نیاز بیمار و شدت و عامل درد سیاتیک تعیین می‌شود.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.