بدنسازی بعد از عمل بینی

بدنسازی بعد از عمل بینی؛ بهترین زمان بازگشت به تمرین

بعد از انجام عمل بینی، شما وارد جریان بهبودی می شوید و در ابتدای این جریان، باید اولویت اول شما استراحت، حفظ آرامش و بالا نگه داشتن سر باشد. جریان بهبودی پس از جراحی بینی شامل یک جدول زمانی است که معمولا برای اشخاص مختلف متفاوت است اما به طور کلی مراحلی دارد که در تمام افراد یکسان هستند. همیشه اولین مرحله بعد از عمل باید با استراحت و زمان دادن به بدن برای بهبودی شروع شود. احتمالا در مراحل اولیه بهبودی پس از عمل بینی بسیار خسته کننده و کسالت بار خواهد بود و بسیاری از افراد تمایل دارند که هرچه زودتر به انجام بدنسازی یا ورزش های دیگر برگردند.

بدنسازی و به طور کلی، ورزش کردن برای بسیاری از ما یک بخش ضروری در زندگی است و اشتیاق برای بازگشت به آن قابل درک است. هر چه بیشتر از آن استراحت کنیم، احساس کسالت و ناسالمی بیشتری پیدا می کنیم. اما آیا انجام بدنسازی بعد از عمل بینی بی خطر است؟ آیا امکان پذیر است؟ در ادامه به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

در ابتدا لازم است به طور خلاصه با مراحل بهبودی بعد از عمل بینی آشنا شویم.

مراحل بهبودی بعد از جراحی بینی

اولین چیزی که در مورد بهبودی بعد از عمل بینی اهمیت دارد این است که مراحل آن را به خوبی پشت سر بگذارید. جدول زمانی مراحل بهبودی جراحی بینی برای هر شخصی متفاوت است. شما می توانید آن را به عنوان مجموعه ای از چالش ها در نظر بگیرید که باید تصمیم بگیرید چگونه با بروز آن ها و واکنش بدنتان به آن ها برخورد کنید.

بلافاصله پس از جراحی، احتمالا در اثر داروی بیهوشی احساس خستگی و بی حالی می کنید. همچنین زخم های ناشی از جراحی و پانسمان آن ها را هم باید تحمل کنید. در طول یک تا دو روز اول پس از جراحی، بهتر است فقط دراز بکشید، آب بنوشید و غذاهای ساده میل کنید.

پس از هفته اول احساس بهتری خواهید داشت، اما همچنان آتل (اسپلینت) و پانسمان را باید تحمل کنید. این موارد معمولا برای تقریبا یک هفته باید در جای خود باقی بمانند. بسیار مهم است که آن ها را تا زمان مراجعه بعدی به جراح پلاستیک خود نگه دارید تا آن ها را در کلینیک خارج کنند.

پس از برداشتن این لوازم پزشکی، احتمالا مقداری تورم و کبودی صورت را مشاهده خواهید کرد. اگر فکر می کنید با این کبودی ها مشکل دارید می توانید برای پوشاندن آن ها ار آرایش صورت استفاده کنید. مراقب باشید که هنگام آرایش کردن، فشار کمی روی ناحیه کبود شده وارد کنید.

پس از چند هفته (حداکثر یک ماه)، در صورتی که استراحت مناسب، غذاهای سالم و اعمال غیرمستقیم یخ را انجام داده باشید، شدیدترین تورم و کبودی ها نیز باید برطرف شوند. آخرین مرحله از جدول زمانی بهبودی بعد از عمل بینی این است که فقط منتظر بمانید تا بینی شما به شکل واقعی خود برسد. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بینی شما به شکل نهایی خود برسد.

بدنسازی بعد از عمل بینی

تا زمانی که تورم بینی و صورت شما کاهش یابد، انجام بدنسازی با خطراتی همراه خواهد بود. به طور کلی ورزش هایی که فشار خون شما را افزایش می دهند می توانند منجر به خونریزی بینی یا ورم طولانی تر از حد معمول شوند.

بدتر از همه این است که در حین تمرین کردن به بینی شما ضربه وارد شود یا دچار آسیب دیدگی در این ناحیه شوید. به عنوان مثال، اگر تمرینات شدید و سرعتی انجام دهید ممکن است لیز بخورید و با زمین یا هر چیز دیگری برخورد کنید. اما در صورتی که یک برنامه بدنسازی ساده را انتخاب کنیم چطور؟ باز هم خطرناک است؟

در طول هفته اول بعد از عمل بینی باید بسیار محتاط باشید. در حالت ایده آل، شما اصلا نباید ورزش کنید. حداکثر سعی کنید هر بار بیست تا سی دقیقه قدم زدن آرام را در اطراف خانه انجام دهید. شما به معنای واقعی کلمه باید روی استراحت و آرامش تمرکز کنید. پس از بیرون آوردن آتل، می توانید پیاده روی های طولانی تری را شروع کنید اما این کار را در مسیرهای سربالایی در خارج از منزل انجام ندهید. همچنین روی تردمیل با سرعت بالا راه نروید.

تمرینات با شدت پایین را نیز می توان حدود ۱ هفته پس از بیرون آوردن آتل انجام داد، به شرطی که هیچ خطر بالقوه ای صورت شما را تهدید نکند. از انجام هر حرکتی که سر را مستقیما روی زمین یا تشک قرار می دهد، اجتناب کنید. یکی از تمرینات مناسب برای انجان در این دوران، اسکوات با وزن بدن است. این حرکت خطری برای صورت شما ایجاد نمی کند.

پس از گذشت حدود یک ماه از انجام عمل بینی، می توانید به باشگاه بدنسازی برگردید و با وزنه هایی که قبل از جراحی استفاده می کردید یا کمی سبک تر از آن ها، تمرین کنید. اگر حین انجام تمرین احساس ناراحتی می کنید، تمرین را متوقف کرده و حتما با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.