آیا رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی تاثیر منفی دارد؟

آیا رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی تاثیر منفی دارد؟

برقراری رابطه جنسی در دوران مسابقات و تمرینات سخت، یکی از پرسش ها و دغدغه های ورزشکاران است. در این رابطه سوالات زیادی مانند اینکه «رابطه جنسی و بر بدنسازی چه تاثیری دارد؟» یا «آیا خود ارضایی یا رابطه جنسی در قبل و بعد از تمرینات ورزشی می تواند عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار دهد یا خیر؟» یا «آیا رابطه جنسی برای ورزشکاران مفید است یا مضر؟» و… وجود دارد. برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها و دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با گومگ همراه باشید.


آنچه در ادامه می خوانید:


آیا رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی تاثیر منفی دارد؟

فواید رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی

یکی از مهم ترین دغدغه های ورزشکاران این است که رابطه جنسی‌شان مانع پیشرفت و رسیدن به اهدافشان باشد. دلیل این نگرانی ها، خستگی، کاهش انرژی و از دست دادن حجم زیادی از ذخایر پروتئینی و زینک پس از رابطه جنسی است. خبر خوب این است که این موضوع فقط یک افسانه قدیمی است و جایگاهی در تحقیقات امروزی ندارد. خوشبختانه برقراری رابطه جنسی باعث از بین رفتن بافت های عضلانی نمی شود و برعکس، می تواند سطح انرژی را افزایش داده و به تحریک هورمون تستوسترون کمک کند.

برخی از مهم ترین فواید رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی عبارتند از:

۱. افزایش ترشح هورمون تستوسترون

یکی از تاثیرات مثبت رابطه جنسی، افزایش تولید تستوسترون است. این هورمون که به هورمون مردانه معروف است، به تقویت و رشد عضلات کمک می کند. هرچه سطح هورمون مذکور در بدن بیشتر باشد، رشد عضلات نیز بهتر خواهد بود. علاوه بر این، انجام فعالیت های ورزشی به افزایش میل جنسی نیز کمک کرده و بر تقویت روحیه ورزشکار اثر مثبتی خواهد گذاشت. درباره هورمون تستوسترون بیشتر بخوانید: مکمل تستوسترون برای بدنسازی؛ عوارض، فواید و تمام نکاتی که باید بدانید

۲. افزایش چربی سوزی

فعالیت جنسی نوعی تمرین ورزشی و هوازی محسوب می شود و کمک می کند تا ضربان قلب فرد بالا رود. شخص طی نیم ساعت فعالیت جنسی حدود ۱۰۰ کالری از دست می دهد. همچنین فعالیت جنسی باعث درگیر شدن عضلات بدن، دریافت اکسیژن بیشتر و تقویت قلب و عروق می شود. اگر به دنبال برنامه تمرینی برای چربی سوزی می گردید، این برنامه تمرینی را از دست ندهید: برنامه بدنسازی برای لاغری و چربی سوزی از مبتدی تا حرفه ای

۳. کاهش استرس

اضطراب و استرس سبب ترشح هورمون کورتیزول می شود، که این هورمون تاثیر مخربی بر عضله سازی می گذارد. به همین دلیل اضطراب می تواند مانع از رشد عضلات گردد. رابطه جنسی منظم، یک راه حل مناسب برای کاهش استرس است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این هورمون، این مقاله را مطالعه کنید: کورتیزول چیست؟ هر آنچه لازم است درباره هورمون استرس بدانید

آیا رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی تاثیر منفی دارد؟

مضرات رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، رابطه جنسی برای عضله سازی و بدنسازی مضر نیست و اثر منفی بر آن ندارد. تنها موضوعی که توسط ورزشکار باید در نظر گرفته شود، زمان انجام فعالیت جنسی است. از آنجا که بعد از پایان رابطه جنسی مقدار زیادی اکسیتوسین ترشح می شود و این هورمون باعث ایجاد آرامش و بی حالی می گردد، توصیه می شود حداقل ۵ ساعت قبل و بعد از تمرین از برقراری رابطه خوددای کنید. این زمان به بدن اجازه می دهد تا در وضعیت متعادلی قرار بگیرد.

فراموش نکنید که افراط و تفریط می تواند اثرات منفی بر روحیه و جسم شما داشته باشد. بهتر است بین تمرین و رابطه جنسی خود تعادل داشته باشید.

برخی از مهم ترین تاثیرات منفی رابطه جنسی بر بدنسازی عبارتند از:

۱. تاثیر رابطه جنسی بر بدنسازی در قبل از تمرین

فعالیت جنسی قبل از شروع به تمرین ممکن است باعث کاهش توان و عملکرد حداکثری ورزشکار شود.

۲. تاثیر رابطه جنسی بر بدنسازی در بعد از تمرین

بهتر است پس از پایان تمرین، بلافاصله اقدام به فعالیت جنسی نکنید. زیرا در چنین حالتی، نیروی زیادی مصرف کرده اید و بدنتان نیازمند استراحت و بازیابی قوا است. پرداختن به رابطه جنسی با فاصله کمی پس از تمرین باعث افزایش احساس خستگی و ضعف می شود.

۳. از دست دادن زینک

زینک یکی از مهم ترین ریز مغذی های لازم برای رشد عضلات است. بدن مقدار قابل توجهی از زینک را پس از ارضا شدن از دست خواهد داد. به همین دلیل توجه به مصرف این مکمل بسیار ضروری است. درباره زینک بیشتر بدانید: قرص زینک چیست؟ فواید، عوارض، مقدار و نحوه مصرف

۴. عوارض افزایش هورمون تستوسترون

انجام حرکاتی که چند مفصل را به صورت همزمان درگیر می کنند، مانند اسکوات و پرس سینه و… باعث افزایش ترشح تستوسترون می شوند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، این هورمون به رشد عضلات کمک می کند اما نکته مهم این است که تمرین زیاد باعث افزایش بیش از حد تستوسترون می شود که اختلال در قوای جنسی را به همراه خواهد داشت. کاهش میل جنسی ممکن است زندگی شخصی و روحیه فرد را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو توصیه می شود فشار تمرینات را به صورت تدریجی افزایش دهید.

نتیجه گیری

همانطور که مطالعه کردید، نتایج علمی نشان می دهند که رابطه جنسی متعادل و سالم نه تنها برای ورزشکاران و بدنسازی مضر نیست، بلکه به تقویت روحیه، کاهش استرس و افزایش سرعترشد عضلات نیز کمک می کند و ورزشکاران می توانند علاوه بر داشتن برنامه ورزشی به زندگی شخصی خود نیز رسیدگی کنند و دیگر نیازی به نگرانی درباره رابطه جنسی وجود ندارد.

منبع: bodybuildingindia

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.