بسیاری از زنان در سراسر جهان هر دو هفته یک بار یا ماهانه، برای انجام فیشال یا فیشیال پوست صورت خود به متخصصان مراجعه می کنند. این روش مراقبت از پوست می تواند به از بین بردن جوش های سرسیاه و به تاخیر انداختن پیری پوست کمک کند و حتی خواص ماساژ پوست را نیز برای شما فراهم کند. البته فواید این فیشیال صورت فقط به این موارد محدود نمی شود. در مطلب پیش رو، هر آنچه که باید در مورد انجام فیشیال بدانید، مدت زمانی که طول می‌کشد، فواید آن و بسیاری موارد دیگر را با شما در میان خواهیم گذاشت.

فیشیال چیست؟

فیشال دقیقا چکار می کند؟ برخلاف تصور بسیاری از افراد، این روش مراقبت از پوست سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد و در طی چند دهه گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است. این روش مراقبتی که زمانی بسیار ساده و اولیه بود، اکنون در اشکال و ابعاد مختلف وجود دارد و به شما کمک می‌کند تا با انواع وسیعی از مشکلات پوستی مقابله کنید یا از بروز آن ها جلوگیری کنید. از مقابله با پیری پوست گرفته تا کاهش آکنه و زخم جای آکنه، رفع هایپرپیگمانتاسیون (تیرگی برخی از نواحی پوست) و آبرسانی عمیق، همگی از اثرات انجام فیشال هستند.

فیشیال از چند مرحله مختلف برای ایجاد ظاهری شفاف تر و مرطوب تر در پوست تشکیل شده است که چهره ای جوان تر و درخشان تر به شما می دهد.

نحوه انجام فیشیال

قبل از هر کاری، یک متخصص زیبایی پوست شما را معاینه می کند. بهتر است در زمان معاینه در مورد هر گونه مشکل پوستی که با آن ها مواجه هستید با متخصص صحبت کنید. بعد از معاینه، متخصص اقدامات مناسب با نوع و وضعیت پوست شما را انتخاب می کند.

اما این اقدامات چه هستند و فیشال شامل چه مراحلی می شود؟ بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از مهم ترین مراحل این روش مراقبتی بیندازیم:

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

مرحله اول: پاکسازی پوست

این فرآیند با پاکسازی پوست شروع می شود. متخصص زیبایی از یک پاک کننده برای پاک کردن هرگونه آلودگی، آرایش و سایر موادی که روی صورت، گردن و پایین تر از گردن خود دارید استفاده می کند. سپس پاک کننده را با یک اسفنج صورت، پد پنبه ای یا پارچه پاک می کند تا صورت شما خشک شود و بتواند ارزیابی کاملی از پوست شما انجام دهد.

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

مرحله دوم: بخارشویی پوست

متخصص زیبایی با کمک یک دستگاه، بخار را به سمت صورت شما هدایت می کند تا منافذ پوستتان را آرام کند. این بخار باعث می‌شود که جوش های سرسیاه، جوش های سرسفید و هر آلودگی دیگری که در منافذ پوست شما گیر کرده است، راحت تر خارج شوند.

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

مرحله سوم: لایه برداری پوست

در طول فرآیند لایه برداری، متخصص زیبایی از یک اسکراب یا کرم لایه بردار حاوی موادی مانند گلیکولیک اسید برای حذف سلول های مرده پوست استفاده می کند. برخی از متخصصان مراقبت از پوست، لایه‌بردارهای شیمیایی حاوی اسیدها و آنزیم هایی را انتخاب می‌کنند که می توانند سلول های مرده پوست را سست کنند. برخی دیگر از لایه بردارهای مکانیکی استفاده می کنند که بافت شن مانندی دارند و سلول‌های مرده پوست را از بین می برند.

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

مرحله چهارم: کشیدن پوست

کشیدن پوست احتمالا ناراحت‌کننده ترین قسمت فیشیال است. بله، برخی از مراحل این روش مراقبتی می‌توانند کمتر از سایر مراحل آرامش بخش باشند!

این مرحله شامل از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه است. اگر پوست نازک با لکه های کمی دارید، می توانید از این مرحله از فیشیال خودداری کنید. قبل از انجام این مرحله، حتما هرگونه نگرانی در مورد آن را با متخصص زیبایی در میان بگذارید.

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

مرحله پنجم: ماساژ فیشیال

امروزه اکثر افراد تنش های مختلفی را در اطراف خود تجربه می کنند. از استرس های روزمره گرفته تا گذراندن زمان بیش از حد جلوی صفحه های نمایش مانند تلویزیون و گوشی، می توانند بر روی پوست شما اثرات منفی بگذارند و چه راهی بهتر از ماساژ برای از بین بردن تنش؟

ماساژ صورت یکی از آرامش بخش ترین مراحل فیشیال است. این نوع از ماساژ به شما کمک می کند تا صورت خود را آرام کنید. علاوه بر این، بسته به تجربه و آموزش های متخصص زیبایی، ممکن او از ابزارها و تکنیک های ماساژ جدید استفاده کرده و تجربه شما را کمی خاص تر کند!

اما مزایای ماساژ بسیار فراتر از آرامش است. ماساژ صورت در واقع می تواند ماهیچه ها و پوست شما را تحریک کند و باعث کاهش افتادگی و کدری پوست شده و چهره ای زیبا و جوان به شما بدهد.

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

مرحله ششم: ماسک صورت

ماسک صورتی که متخصص زیبایی شما انتخاب می کند کاملا به نوع و وضعیت پوست شما بستگی دارد. همچنین زمان مورد نیاز برای این مرحله نیز به همین معیارها بستگی دارد.

مرحله آخر: برنامه نهایی و مشاوره مراقبت از پوست

قبل از اینکه سالن را ترک کنید و متخصص زیبایی به شما برنامه مراقبت از پوست را به شما ارائه می دهد و توصیه هایی می کند. در این مرحله نیز همه چیز به وضعیت پوست شما بستگی دارد اما معمولا می توانید انتظار داشته باشید که تونر، سرم، مرطوب کننده و کرم های مختلف را برای شما تجویز کند. همچنین ممکن است ضد آفتاب خاصی را به شما معرفی کند.

همچنین در طول این بخش از فیشیال، متخصص به شما راهنمایی می دهد که چگونه از پوست خود مراقبت کنید. او ممکن است مواد و برندهای خاصی را توصیه کند. شما این انتخاب را دارید که محصولات این برندها را بخرید یا زمانی که به خانه می رسید به صورت اینترنتی درباره آن ها تحقیق کنید و سپس تصمیم بگیرید.

فیشیال چقدر طول می کشد و چند وقت یک بار باید آن را انجام دهیم؟

در بیشتر موارد، متخصص زیبایی به شما توصیه می کند که ماهانه یک بار فیشیال را انجام دهید. البته این مورد به نوع پوست شما هم بستگی دارد و گاهی حتی ممکن است فصل و دمای هوا روی آن اثر بگذارد.

نکته کلیدی این است که به توصیه های متخصص مراقبت از پوست خود گوش دهید و در آن زیاده روی نکنید. به عنوان مثال اگر بیش از حد صورتتان را آرایش کنید، ممکن است با تحریک پوستی مواجه شوید.

فیشیال یا فیشال پوست صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

هزینه فیشیال چقدر است؟

فیشال یکی از آن اقدامات مراقبتی است که تعرفه خاصی ندارد! هزینه آن می تواند بر اساس نوع اقداماتی که در آن انجام می شوند متغیر باشد. همچنین مواد و وسایل استفاده شده نیز روی قیمت نهایی اثرگذار هستند. بهتر است پیش از شروع، درباره هزینه ها به طور کامل صحبت کنید، چون مراکز مختلف، قیمت های مختلفی دارند.

انواع فیشیال و فواید آن ها

فیشیال از نظر تکنیک های متفاوت و مزایای گوناگونی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برخی از رایج ترین موارد و فواید آن ها عبارتند از:

  • فیشیال کلاسیک: به حفظ سلامت پوست کمک می کند.
  • فیشیال ماساژ لنفاوی: کاهش پف کردگی و افزایش گردش خون.
  • فیشیال گالوانیک: ماهیچه ها را تحریک کرده و مانند لیفت صورت عمل می کند.
  • میکرودرم ابریژن: باعث افزایش گردش سلولی و همچنین تشکیل الاستین و کلاژن می شود.
  • فیشیال LED: مشکلات پوستی مختلف را با طول موج های مختلف نور درمان می کند.
  • هیدروفیشیال: لایه های بیرونی پوست را به وسیله مکش از آلودگی ها پاکسازی می کند.
  • لایه برداری شیمیایی: با استفاده از مواد شیمیایی باعث بهبود وضعیت پوست می شود و می تواند به از بین بردن نشانه های پیری پوست کمک کند.
  • فیشیال اکسیژن: آنتی اکسیدان ها را با کمک اکسیژن به پوست تزریق می کند.
  • میکرونیدلینگ: با استفاده از سوزن های ریز باعث افزایش کلاژن و گردش پوست می شود.

این ها تنها بخشی از انواع فیشال ها هستند. مراکز زیبایی ممکن است هر کدام از روش های مختلفی استفاده کنند و با توجه به پوست شما، یک یا چند روش را توصیه کنند.

چگونه برای اولین فیشیال آماده شویم؟

کلید دستیابی به بهترین نتایج از فیشال این است که بدانید تا کنون از چه محصولاتی استفاده کرده اید و لیستی از نگرانی هایی که درباره پوست خود دارید تهیه کنید. همچنین باید از استفاده از لایه بردارهای خشن به مدت سه تا هفت روز قبل از فیشال اجتناب کنید تا از هر گونه تحریکی جلوگیری شود.

آیا می خواهید برای یک رویداد مهم فیشال انجام دهید؟ به هیچ عنوان وقت فیشال خود را برای یک روز قبل از رویداد رزرو نکنید! حتما نوبت خود را برای چند روز قبل رزرو کنید تا مطمئن باشید رنگ پوست شما برای آن رویداد به حالت معمول بر می گردد.

چگونه ماندگاری فیشال را افزایش دهیم؟

اگر یک لباس گران قیمت را بخرید، آیا به محض اینکه به خانه برسید آن را روی زمین می اندازید؟ بعید به نظر می رسد هنگامی که فیشال انجام می دهید، نتایج را با پایبندی به برنامه مراقبت از پوستی که متخصص زیبایی برای شما تهیه کرده است حفظ کنید.

همیشه محصولات آرایشی باکیفیت را انتخاب کنید و مطمئن شوید که آن ها را هر روز قبل از خواب پاک می کنید تا پوستتان فرصت تنفس داشته باشد. علاوه بر این، لوازم آرایشی از جمله پاک کننده ها، کرم ها و مرطوب کننده ها را با توجه به نوع و وضعیت پوست خود و فصلی که در آن قرار دارید انتخاب کنید.

چه زمانی نباید فیشیال انجام دهیم؟

فیشال برای همه بهترین گزینه نیست! گاهی برای برخی از افراد می تواند بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، مضر واقع شود. بنابراین اگر شرایط خاصی دارید که می‌تواند در ترکیبات یا فرآیند فیشال اختلال ایجاد کند، ضروری است که با متخصص پوست یا پزشک خود صحبت کنید.

در طول تابستان از لایه برداری شیمیایی خودداری کنید. این نوع لایه برداری لایه بالایی پوست شما را از بین می برد و می تواند شما را در مواجهه با اشعه ماوراء بنفش بسیار آسیب پذیر کنند. افرادی که دارای پوست مستعد آکنه هستند نیز باید به توصیه های متخصص پوست خود توجه ویژه ای داشته باشند تا از مواد شیمیایی یا موادی که می تواند پوست آن ها را تحریک کند اجتناب کنند.

منبع: renewalliance