قرص لوراتادین؛ موارد مصرف، عوارض، هشدارها و میزان مصرف

قرص لوراتادین؛ موارد مصرف، عوارض، هشدارها و میزان مصرف

موارد مصرف لوراتادین

این دارو یک نوع آنتی هیستامین است که علائمی از قبیل خارش، آبریزش بینی، آبریزش چشم و عطسه و سایر آلرژی ها را درمان می کند. همچنین برای از بین بردن خارش ناشی از کهیر هم استفاده می شود.

لوراتادین از کهیر جلوگیری نمیکند و نمی تواند واکنش های آلرژیک جدی همانند آنافیلاکسی را پیشگیری یا درمان کند. بنابراین، اگر پزشک شما اپی نفرین (آدرنالین) را برای درمان واکنش های آلرژیکتان تجویز کرده باشد، همیشه آن را به همراه خود داشته باشید و از لوراتادین به جای اپی نفرین استفاده نکنید.

اگر این دارو را خودتان می خواهید مصرف کنید (خود درمانی کنید)، حتما دستورالعمل های نوشته شده بر روی بسته بندی آن را به دقت بخوانید و یا با پزشک داروساز مشورت کنید.

از این دارو در کودکان زیر ۶ سال استفاده نکنید، مگر آنکه توسط دکتر تجویز شود. همچنین از قرص های جویدنی در کودکان کمتر از ۲ سال استفاده نکنید، مگر اینکه توسط دکتر تجویز شده باشند.

میزان مصرف لوراتادین

اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان خود استفاده می کنید، قبل از مصرف این دارو، تمام دستورالعمل های نوشته شده بر روی بسته بندی آن را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دستورالعمل پزشک را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

این داروها به صورت خوراکی و معمولا یک بار در روز مصرف می شوند، هرچند پزشک می تواند این مقدار را تغییر دهد. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، هر قرص را خوب بجوید و ببلعید. میزان مصرف روزانه به سن، وضعیت بیمار و پاسخ شما به درمان بستگی دارد. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از دستورالعمل مصرف کنید. از این دارو بیشتر از مدت توصیه شده استفاده نکنید.

اگر علائم آلرژی شما با مصرف لوراتادین پس از ۳ روز بهبود پیدا نکند یا اگر کهیر شما بیش از ۶ هفته طول بکشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر وضعیت شما بدتر شد یا فکر می کنید که یک مشکل جدی پزشکی دارید (به عنوان مثال واکنش حساسیتی شدید و یا آنافیلاکسی)، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی لوراتادین

این دارو معمولا عوارض جانبی ندارد. اگر عوارض غیرمعمول داشته باشید، باید بلافاصله با یک پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

واکنش بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید مانند خارش، خارش و تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دقت داشته باشید که ممکن است با عوارضی روبرو شوید که در این مطلب ذکر نشده اند. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه علائم جدی به پزشک مراجعه کنید.

 

هشدارها

قبل از مصرف لوراتادین، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک خود بگویید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با یک داروساز صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به دکتر یا داروساز بگویید. اگر با شرایط خاصی از قبیل: بیماری های کلیوی، بیماری های کبد روبرو هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.

لوراتادین معمولا زمانی که در دوزهای توصیه شده استفاده می شود، باعث خواب آلودگی نمی شود. اما تا حد امکان پس از مصرف آن رانندگی نکنید، از ماشین آلات صنعتی یا خطرناک استفاده نکنید و فعالیتهایی را می توانند آسیب رسان باشند انجام ندهید تا زمانی که مطمئن شوید که میتوانید چنین فعالیتهایی را با خیال راحت انجام دهید.

اگر دچار کم خونی هستید و پزشک شما لوراتادین را تجویز کرده است یا تصمیم دارید از این دارو برای درمان کهیر خود استفاده کنید، هر کدام از این علائم را دیدید باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است خطرات جدی به دنبال داشته باشند: تغییر رنگ غیر عادی کهیر ها، ایجاد کبودی یا زخم در کهیر ها، خارش شدید کهیر ها.

قرص های جویدنی لوراتادین ممکن است حاوی آسپارتام باشند. اگر شما فنیل کتونوری (PKU) یا هر شرایط دیگری که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) داشته باشد را دارید، با پزشک یا داروساز در مورد استفاده از این دارو مشورت کنید.

بزرگسالان سالمند ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خواب آلودگی یا سرگیجه داشته باشند. همچنین در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی مورد استفاده قرار گیرد که به وضوح مورد نیاز و تحت نظر دکتر باشد.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با این حال، بعید است که به نوزاد آسیب برساند. اما قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.