ممکن است شما هم دوران هایی را تجربه کرده باشید که در آن ها همه چیز به اصطلاح خاکستری است، روزها کوتاه تر هستند و اگر در سنین جوانی و اواسط زندگی باشید، عوامل استرس زای بسیاری را در اطراف خود احساس می کنید. روزهایی که چنین احساسی دارید، به خصوص اگر آن روز «جمعه» باشد، می توانید با استفاده از نکاتی که در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت، احساسات منفی خود را از بین ببرید. این نکات با استفاده از روند تکاملی انسان به دست آمده اند و همان چیزهایی هستند که اجداد ما برای شاد بودن انجام می دادند.

در دیدگاه تکاملی، عواطف انسانی که احساسات ما از جمله شادی و خوشحالی را می سازند، در طول تاریخ برای افزایش کارایی تغییراتی داشته و تکامل یافته اند. از این رو، ما نیز مانند در بسیاری از احساساتمان همچنان مانند اجداد خود هستیم و تجربه ها و اتفاقاتی که باعث شادی افراد یک قبیله کوچک در آفریقا می شدند، می توانند با اندکی تغییر، امروزه بر روی ما (انسان مدرن) نیز تاثیر بگذارند و خوشحال‌مان کنند. انسان ها در هزاران سال پیش وقتی با اتفاقاتی روبرو می شدند که با بقا یا موفقیت در باروری مرتبط بودند، شادی را تجربه می‌کردند. به عنوان مثال، تجربیاتی مانند موارد زیر می توانستند باعث خوشحالی افراد شوند:

  • یافتن یک منبع غذایی جدید و عالی
  • خلق چیزی که مورد تحسین دیگران قرار می گرفت
  • پدیده های طبیعی مانند جریان آب شیرین در مواقع خشکسالی
  • به اشتراک گذاشتن چیزهای خنده دار و داستان با اعضای خانواده
  • تجربه عشق متقابل با شریکی که ستایشگر، قابل اعتماد و جذاب بود

از آنجا که این موارد می توانند امروزه هم باعث شادی و احساس رضایت ما از زندگی شوند، در ادامه به بررسی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت. با گومگ همراه باشید.

۵ نکته برای داشتن روزی شاد و خوشحال

۱. یک خوراکی سالم و خوشمزه بخورید

ما انسان ها در گذشته برای مقابله با خشکسالی و قحطی تلاش داشتیم غذاهایی بخوریم که باعث افزایش چربی بدنمان می شوند. به همین دلیل است که ما طوری تکامل پیدا کرده ایم که ترجیح می دهیم غذاهایی سرشار از کربوهیدرات و نمک بخوریم. جالب است که صنایع غذایی مدرن نیز این ترجیحات غذایی را مورد توجه قرار داده اند و به همین دلیل است که فست‌فودهای زنجیره ای و بسیار بزرگ به صورت روزانه افزایش درآمد دارند و روز به روز فروش غذاهای ناسالم افزایش پیدا می کند.

به همین دلیل در دنیای مدرن امروزی، خوردن هر خوراکی خوشمزه ای نمی تواند باعث شادی و خوشحالی ما شود. خوراکی های خوش طعم مانند شیرینی های شکلاتی و موارد مشابه می توانند باعث ایجاد احساس گناه به دلیل ناتوانی در کنترل اشتها شوند و اثری ناراحت کننده داشته باشند.

خوراکی های طبیعی که که اجداد ما قبل از ظهور کشاورزی می خوردند، می‌توانند علاوه بر طعم خوب، بسیار سالم نیز باشند. اگر امروز غمگین هستید، مقداری از همین خوراکی ها مانند انگور، نارنگی، ماهی آزاد، سیب زمینی شیرین و… بخورید.

همچنین بخوانید: رژیم هندوانه برای کاهش وزن؛ به همراه برنامه غذایی
۵ نکته برای داشتن روزی شاد و خوشحال

۲. امروز چیزی را خلق کنید و به دیگران نشان دهید

خلاقیت بخشی اساسی از روانشناسی تکامل یافته ما است. ما افراد خلاق را تحسین می کنیم و تمایل داریم از فرآیند خلاقیت لذت ببریم. در میان اجداد ما، خلاقیت به شدت مورد احترام قرار می گرفت، زیرا احتمالا به بقا و تولید مثل کمک می کرد. علاوه بر این، خلاقیت ذاتا یک تلاش اجتماعی است و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران می تواند بسیار شادی آفرین باشد، زیرا ما گونه ای اجتماعی هستیم و به بودن در اجتماع نیاز داریم.

وقتی صحبت از انواع خلاقیت می شود، انتخاب های بسیار زیادی پیش رو داریم. شما می توانید یک داستان یا مطلب طنز سریع بنویسید و آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید. یا یک نقاشی بکشید، حتی اگر تجربه ای در این زمینه ندارید. فقط سعی کنید کاری خلاقانه انجام دهید و خلاقیت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. به اشتراک گذاری آثار خلاقانه، هر چقدر هم که کوچک باشد، می تواند روز شادی را برای شما بسازد.

بیشتر بخوانید: خلاقیت انسان در چه سنی به اوج می رسد؟
۵ نکته برای داشتن روزی شاد و خوشحال

۳. به طبیعت گردی بروید

مطمئنا رفتن به طبیعت گردی در تمام مواقع سال، به خصوص در فصل های سرد، کمی دشوار است. اما فراموش نکنید که اجداد ما دائما طبیعت زندگی می کردند و ما طوری تکامل یافته ایم که نیاز داریم با هوای تازه و همچنین حیات گیاهی و جانوری احاطه شویم. آب های طبیعی، آسمان و خورشید، همگی نقش‌های ثابتی در زندگی روزمره اجداد ما داشتند و به همین دلیل ما علاقه بسیار زیادی به طبیعت داریم.

شما می توانید مقداری در طبیعت یا حتی یک پارک بدوید یا پیاده روی سریع انجام دهید. همچنین اگر زمان کافی دارید، یک پیاده روی فشرده در اعماق جنگل می تواند بسیار لذت بخش باشد. به طور کلی، سعی کنید زمانی از روز را (حتی اگر چد دقیقه) در خارج از خانه و در میان عناصر طبیهت سپری کنید تا اوقات شادتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ترکیب بدنسازی و دویدن؛ مفید است یا مضر؟
۵ نکته برای داشتن روزی شاد و خوشحال

۴. همین امروز با خویشاوندان خود ارتباط برقرار کنید

همانطور که در بسیاری از گونه های جانوری دیده می شود، خویشاوندان در زندگی بشر اهمیت بسیاری دارند. خویشاوندان از نظر تکاملی علاقه ذاتی به موفقیت های یکدیگر دارند. به یکی از اعضای خانواده فکر کنید که با او ارتباط خوبی دارید و به او پیامک بدهید یا با او تماس بگیرید. نیازی نیست کار خاصی انجام دهید، فقط سعی کنید گفتگویی پر از خنده و شادی داشته باشید.

همچنین بخوانید: ۱۲ فایده بغل کردن کودکان و اثرات منفی بغل نکردن آن ها
۵ نکته برای داشتن روزی شاد و خوشحال

۵. برای عشق وقت بگذارید

عشق و شادی ارتباط تنگاتنگی در تجربات انسان دارند. به همین دلیل، یافتن و پرورش روابط محبت آمیز بخش مهمی از انسان بودن است. عشق راهی برای تسهیل خوشبختی دارد که قابل مقایسه با چیزهای دیگر نیست.

به کسی فکر کنید که در این دنیا واقعا دوستش دارید. او می تواند همسر، والدین، دوست و… باشد. با آن شخص تماس بگیرید و سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید و با او لبخند بزنید. تمام این کارها را امروز انجام دهید.

زمانی که از منظر تکاملی به اتفاقات نگاه می کنید، روابط عاشقانه بسیار ضروری هستند. روابط عاشقانه بسیار شبیه باغ هستند. اگر به طور مرتب پرورش داده شوند و از آن ها مراقبت شود، به زیبایی رشد می کنند و اگر نسبت به آن ها بی توجهی شود، از بین می روند. اطمینان حاصل کنید که امروز حداقل یک رابطه عاشقانه را به طور فعال پرورش می دهید. روحتان بعدا از شما تشکر خواهد کرد.

منبع: psychologytoday