آیا استرس باعث ریزش مو می شود؟

آیا استرس باعث ریزش مو می شود؟

بیشتر مردم بر این باورند که استرس باعث ریزش مو می شود. اما آیا واقعا چنین چیزی امکان دارد؟ بیایید نگاهی به واقعیات و شواهد این قضیه نگاهی بکنیم. کارشناسان معتقدند که ما بسیاری از عوارضی که استرس ممکن است برای بدن ما داشته باشد نمی شناسیم، بنابر این استرس نمی تواند دلیل قطعی ریز مو در همه افراد باشد اما مردم همچنان به آن باور دارند! با گومگ همراه باشید.

هنگامی که فردی در معرض استرس و اضطراب است، بدن او شروع به بروز نشانه های مختلف می کند. در برخی افراد ریزش مو یکی از نشانه های استرس است. در ادامه با ریزش موهایی آشنا می شویم که استرس می تواند یکی از دلایل بروز آن ها شود:

 

۱- طاسی منطقه ای نوعی بیماری است که باعث ریز مو به شکل نقطه ای می شود و به صورت پراکنده بخش هایی از موی سر را طاس می کند. استرس به عنوان یکی از عوامل ایجاد طاسی منطقه ای شناخته شده است. در این نوع از ریزش مو گلبول های سفید به فولیکول های مو حمله می کنند و باعث توقف رشد موها می شوند.

۲-  تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium) یک نوع کمتر شایع شده از ریزش مو است که در ابتدا باعث افزایش شدید رشد مو می شود و سپس رشد آن متوقف می شود. در این نوع از ریزش مو معمولا طی ۶ تا ۹ ماه افزایش رشد مو به وجود می آید و سپس رشد موها به حالت استراحت فرو می رود. استرس های روحی و احساسی یکی از دلایل این نوع از ریزش مو شناخته شده اند.

۳- اختلال موکَنی یکی از بیماری های شایع است که فرد مبتلا به آن تمایل دارد موهای خود را بکند. این نوع از دست دادن مو می تواند دلایل مختلفی مانند استرس، احساسات منفی و ناراحت کننده، خستگی، تنهای و ناامیدی داشته باشد.

 

نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که استرس دائمی نیست، بنابر این اگر فکر میکنید استرس باعث ریزش مو هایتان شده است سعید کنید آن را تحت کنترل داشته باشید ممکن است دوباره رشد موهای خود را برگردانید. اگر فکر می کنید که دلیل اصلی ریز موی شما استرس است، بهتر است به جای اینکه ریز موهایتان را درمان کنید، تمام تمرکزتان را بر روی درمان استرس بگذارید.

استرس به طور مستقیم باعث ریز مو نمی شود اما در صورتی که در معرض آن قرار داشته باشید احتمالا غذای کافی نمیخورید و به اندازه کافی نمی خوابید و همین ها می توانند دلایلی برای بهم ریختن تعادل سیستم بدنتان بشوند. هنگامی که فکر می کنید موهایتان نازک شده یا ریزش آنها شدید شده است فورا به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.

علاوه بر استرس، بسیاری از دلایل دیگر وجود دارند که می توانند باعث ریز مو بشوند در ادامه تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم:

جراحی عمده

تب شدید

عفونت شدید

سطح استروژن پایین، به ویژه پس از زایمان

رژیم غذایی به شدت کم کالری

قرص های کنترل قند خون

 

گاهی اوقات حتی مقدار کمی استرس می تواند باعث بروز تغییرات زیادی در سلامت بدن شما ایجاد کند. همچنان ایجاد ارتباط بین استرس و ریزش مو یک موضوع قابل بحث است و نمی توان به طور قطعی گفت استرس باعث ریزش مو می شود یا خیر.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.