ویتامین دی (ویتامین D) یکی از ضروری ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که تاثیر بسیار زیادی در عملکرد چندین سیستم در سراسر بدن دارد. به همین دلیل شناختن علائم کمبود ویتامین دی بسیار اهمیت دارد.

بر خلاف بسیاری از ویتامین ها، ویتامین D عملکردی همانند هورمون ها دارد و در تک تک سلول های بدن شما گیرنده دارد. وقتی پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدنتان این ویتامین را از کلسترول تهیه می کند.

البته ویتامین دی علاوه بر نور خورشید، در برخی مواد غذایی مانند ماهی های چرب و محصولات لبنی غنی شده یافت می شود، هرچند تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است و نور خورشید باید بخش زیادی از آن را تامین کند.

جالب است بدانید که کمبود این ویتامین بسیار رایج است و برآورد می شود که حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار فقر ویتامین دی هستند.

بر اساس نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، ۴۱.۶ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده آمریکا دچار فقر ویتامین دی هستند. این رقم در اسپانیایی ها ۶۹.۲ درصد و در آفریقایی-آمریکایی ها ۸۲.۱ درصد می باشد.

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

مواردی که در ادامه آمده است از شایعترین عوامل کمبود ویتامین دی می باشند:

  • داشتن پوست تیره
  • سالمند بودن
  • داشتن اضافه وزن و چاقی
  • کمبود مصرف ماهی و شیر
  • زندگی در کشورهای دور از خط استوا که در آن ها نور خورشید کمیاب است
  • استفاده از کرم ضد آفتاب در هر بار که از خانه بیرون می روید
  • در خانه ماندن های طولانی مدت

افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند بیش از دیگران در معرض خطر فقر ویتامین دی هستند، زیرا پوست آن ها به علت وجود نور خورشید، به اندازه کافی ویتامین D برای تامین نیاز بدن را فراهم می کند.

اکثر مردم نمی دانند که دچار کمبود شده اند، چرا که علائم کمبود ویتامین دی معمولا خفیف هستند و ممکن است آنها را به راحتی تشخیص ندهید.

در این مطلب ۸ علائم و نشانه های کمبود ویتامین دی را به شما معرفی می کنیم. با گومگ همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانید:

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

بدن ما به چه مقدار ویتامین دی نیاز دارد؟

فقط ۲۰٪ از ویتامین D مورد نیاز ما از طریق رژیم غذایی تأمین می شود و ۸۰٪ باقی مانده آن از طریق اشعه فرابنفش خورشید و توسط پوست تأمین می شود. مقدار توصیه شده دریافت این ویتامین به صورت روزانه به شرح زیر می باشد:

نوزادان۱ تا ۱۸ ساله۱۹ تا ۷۰ سالهبالاتر از ۷۱ ساله
400 IU600 IU600 IU800 IU

علائم کمبود ویتامین دی

بیماری و عفونت های متعدد

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

یکی از مهمترین نقش های ویتامین D، حفظ سیستم ایمنی بدن شماست تا بتوانید با ویروس ها و باکتری هایی که باعث بیماری می شوند، مبارزه کنید. در واقع این ویتامین به طور مستقیم با سلول هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند تعامل دارد.

اگر به طور مرتب دچار بیماری، به خصوص سرماخوردگی و آنفولانزا می شوید، ممکن است دچار کمبود این ویتامین شده باشید. در چندین تحقیق علمی ارتباط بین کمبود ویتامین D و بیماری های عفونت دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و سینه پهلو اثبات شده است.

همچنین مصرف مکمل های ویتامین دی در دوزهای روزانه تا 4000 IU می تواند خطر ابتلا به بیماری های عفونت دستگاه تنفسی را کاهش دهد.

در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه، افرادی که به شدت در معرض کمبود این ویتامین بودند پس از مصرف مکمل با دوز بالا در طول یک سال نشانه های بهبودی را از خود نشان دادند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی عفونت دندان یا آبسه دندان با ۱۰ روش واقعا موثر

خستگی

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

احساس خستگی می تواند دلایل متعددی داشته باشد که فقر ویتامین D می تواند تنها یکی از آن ها باشد. متأسفانه در بیشتر مواقع، خستگی به عنوان یک علت بالقوه کمبود ویتامین D نادیده گرفته می شود.

مطالعات زیادی ارتباط بین خستگی و کمبود این ویتامین را ثابت کرده اند. به عنوان مثال در یک مطالعه وسیع، ارتباط بین ویتامین دی و خستگی در زنان جوان بررسی شد. نتایج این مطالعه نشان داد که زنان دارای سطح ویتامین پایین تر، بیشتر از زنان دیگر دچار خستگی می شوند.

در یکی دیگر از تحقیقات صورت گرفته بر روی پرستاران زن، ارتباط بین فقر این ویتامین و خستگی مشخص شد. پرستاران به دلیل آن که کمتر در معرض نور خورشید هستند، احتمال کمبود این ویتامین در آن ها بیشتر است. علاوه بر این، محققان دریافتند که حدود ۸۹ درصد از پرستاران دچار کمبود ویتامین D هستند.

همچنین بخوانید: خستگی در دوران بارداری چیست؟ از تشخیص تا درمان

استخوان و کمر درد

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

ویتامین دی در حفظ سلامت استخوان ها از طرق مختلفی تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، این ویتامین جذب کلسیم را افزایش می دهد. درد استخوان ها و کمر درد می توانند از نشانه های کمبود ویتامین D در خون باشند. مطالعات بسیاری ارتباط بین کمبود ویتامین D و کمردرد مزمن را اثبات کرده اند.

یک تحقیق در مورد ارتباط ویتامین D و کمر درد بر روی بیش از ۹۰۰۰ زن مسن انجام شد. محققان دریافتند که احتمال ابتلا به کمر درد در افرادی که کمبود ویتامین D دارند بسیار بیشتر از افراد دیگر است.

در یک مطالعه دیگر نشان داده شد که افراد مبتلا به کمبود ویتامین دی تقریبا دو برابر بیشتر از افراد دیگر، درد در پاها، دنده ها و مفاصل خود احساس می کنند.

بیشتر بخوانید: حقایق شگفت انگیزی درباره استخوان ها که احتمالا نمی دانستید

افسردگی

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

افسردگی نیز می تواند یکی از علائم کمبود ویتامین D باشد. در مطالعه ای ارتباط کمبود ویتامین D با افسردگی به اثبات رسید. البته این نشانه بیشتر در افراد مسن به وجود می آید.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، حدود ۶۵ درصد از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده اند، ارتباط بین کمبود ویتامین دی در خون با افسردگی را تایید می کنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف ویتامین D به افرادی که دچار کمبود آن هستند، باعث بهبود افسردگی می شود. به عنوان مثال افرادی که در ماه های سرد سال دچار افسردگی می شوند، به وسیله مصرف این ویتامین تا حد زیادی بهبود می یابند.

درباره افسردگی بیشتر بخوانید: علائم افسردگی در کودکان و نحوه غلبه بر آن

بهبود زخم

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

کاهش چشمگیر سرعت بهبودی زخم پس از عمل جراحی یا آسیب دیدگی می تواند یکی از علائم فقر ویتامین دی باشد.

نتایج حاصل از یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که ویتامین دی باعث افزایش تولید ترکیباتی می شود که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از روند بهبود زخم ضروری هستند. همچنین برخی تحقیقات نشان می دهند که ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت بسیار اهمیت دارد.

در یک بررسی که بر روی بیماران مبتلا به «پای دیابتی» انجام گرفت، افرادی که دچار کمبود ویتامین D شدید بودند، علائم التهابی و درمان طولانی تری را تجربه کردند.

متاسفانه تا کنون تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات مکمل های ویتامین D در بهبود زخم افرادی که دچار کمبود آن هستند، انجام شده است.

از دست ندهید: خواص انار برای پوست و نحوه استفاده از آن

پوکی استخوان

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

ویتامین دی نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ها دارد. بسیاری از زنان مسن که دچار پوکی استخوان هستند باید کلسیم بیشتری مصرف کنند. البته مشکل آن ها می تواند از فقر این ویتامین باشد که در جذب کلسیم موثر است و کمبود آن می تواند در باعث کاهش جذب کلسیم شود.

کاهش تراکم بافت استخوان نشان دهنده کمبود کلسیم و دیگر مواد معدنی در استخوان ها است. پوکی استخوان در افراد مسن، به ویژه در زنان، خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد.

محققان در تحقیقات گسترده ای که بر روی بیش از ۱۱۰۰ زن میان سال و یائسه انجام دادند، ارتباط بین کمبود این ویتامین و تراکم مواد معدنی در استخوان ها را کشف کردند.

البته در مطالعه ای دیگر نشان داده شد که زنان مبتلا به کمبود این ویتامین ممکن است حتی با مصرف مقادیر زیادی مکمل، نتوانند پوکی استخوان خود را درمان کنند. در واقع مصرف مکمل تا پیش از رخ دادن پوکی استخوان می تواند مفید باشد.

صرف نظر از این یافته ها، مصرف ویتامین D به مقدار کافی و حفظ سطح آن در حد نرمال می تواند پیشگیری موثری برای حفاظت از خود در برابر پوکی استخوان و کاهش خطر شکستگی آن ها باشد.

بیشتر بخوانید: تست تراکم استخوان چیست و چه افرادی به آن نیاز دارند؟

ریزش مو، از علائم شایع کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

ریزش مو در اغلب موارد به دلیل استرس ایجاد می شود. داشتن استرس زیاد می تواند از علائم کمبود ویتامین D باشد. علاوه بر این، هنگامی که ریزش موی شدید رخ می دهد ممکن است دلیل آن وجود یک بیماری یا کمبود مواد مغذی در بدن باشد.

ریزش مو در زنان با سطح ویتامین دی ارتباط دارد، گرچه تحقیقات بسیار کمی در این مورد انجام شده است.

طاسی منطقه ای نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش موی سر و سایر قسمت های بدن به صورت منطقه ای می شود. این نوع ریزش مو با کمبود این ویتامین مرتبط است و کم بودن سطح این ویتامین می تواند طاسی را گسترده تر کند.

همچنین بخوانید: ۱۱ علت ریزش مو در زنان

درد عضلانی از علائم کمبود ویتامین دی است

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

در بیشتر مواقع تشخیص علل درد عضلانی دشوار است. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند فقر ویتامین D می تواند علت بالقوه درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد.

در یک تحقیق نشان داده شد که ۷۱٪ از افراد مبتلا به درد عضلانی دچار کمبود این ویتامین هستند. استفاده از مقادیر زیاد ویتامین D می تواند انواع مختلف درد را در افرادی که دچار کمبود هستند، کاهش دهد.

همچنین بخوانید: برای عضله سازی بهتر، چگونه تمرین کنیم؟

درمان کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

فقر ویتامین D به طور باورنکردنی شایع است و اکثر مردم از آن آگاه نیستند. دلیل این مشکل آن است است که علائم کمبود ویتامین دی در اغلب موارد خفیف هستند و تشخیص آن دشوار است. اگر فکر می کنید که ممکن است دچار کمبود آن باشید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

خوشبختانه معمولا درمان فقر ویتامین D آسان است. شما می توانید بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، مواد غذایی غنی از ویتامین D بخورید و یا از مکمل ها استفاده کنید.