مصرف ویتامین D در دوران بارداری باعث افزایش IQ کودک می شود

مصرف ویتامین D در دوران بارداری باعث افزایش IQ کودک می شود

ویتامین D یکی از مهم ترین مواد مغذی است و بدن انسان برای انجام بسیاری از عملکردهای خود به آن نیاز دارد. این ویتامین از طریق رحم مادر به کودک منتقل می شود و فرآیندهای متعددی مانند رشد مغز را تنظیم می کند. مطالعه ای که به تازگی در مجله تغذیه آمریکا منتشر شده است، نشان می دهد که میزان ویتامین D دریافتی زنان باردار با IQ (بهره هوشی) فرزند آن ها ارتباط دارد. در واقع طبق این تحقیق مشخص شده است که سطح بالاتر ویتامین D در بارداری ممکن است منجر به افزایش بهره هوشی در کودکان شود. همچنین این مطالعه نشان داد که میزان ویتامین D در زنان باردار سیاه پوست به طور قابل توجهی کمتر است.

ملیسا ملوگ، سرپرست تحقیق و پژوهش در بخش بهداشت، رفتار و رشد کودکان در موسسه تحقیقات کودکان سیاتل می گوید کمبود ویتامین D در بین عموم مردم و همچنین زنان باردار شایع است، اما اشاره می کند که زنان سیاه پوست بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند.

رنگدانه ملانین از پوست در برابر آفتاب محافظت می کند، اما این محافظت به معنی با مسدود کردن اشعه ماورا بنفش و در نتیجه، کاهش تولید ویتامین D در پوست است. به همین دلیل در این مطالعه مشخص شد که زنان باردار سیاه پوست دچار کمبود شدید ویتامین D هستند. این موضوع حتی می تواند در زنانی که ویتامین های دوران بارداری را مصرف می کنند، رخ دهد و دچار کمبود ویتامین D شوند. نتایج این مطالعه باعث افزایش اهمیت تاثیرات طولانی مدت ویتامین D قبل از تولد بر روی کودک و رشد عصبی شناختی آن ها شده و انجام آزمایش بر روی گروه های پرخطر مانند زنان سیاه پوست در دوران بارداری را بیش از پیش مهم می کند.

تشخیص

به گفته ملیسا ملوگ، ممکن است حدود ۸۰٪ از زنان باردار سیاه پوست در ایالات متحده آمریکا دچار کمبود ویتامین D باشند. از زنانی که در این مطالعه شرکت کردند، حدود ۴۶٪ از زنان باردار دچار کمبود این ویتامین بودند. این کمبود در زنان سفید پوست کمتر از زنان سیاه پوست بود.

ملوگ و همكارانش با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تحقیق بر روی زنان بارداری که از سال ۲۰۰۶ در ایالت تنسی تحت نظر بودند، اطلاعاتی در مورد سلامت و رشد کودکان جمع آوری کردند.

بعد از بررسی چندین فاکتور مربوط به بهره هوشی، مشخص شد که سطح بالاتر ویتامین D در دوران بارداری با بهره هوشی بالاتر در کودکان ۴ تا ۶ ساله ارتباط دارد. اگرچه این مطالعات برای اثبات این ادعا کافی نیستند، اما با انجام آزمایشات بیشتر می توان در مورد آن اطمینان بیشتری کسب کرد.

کمبود ویتامین D

ملوگ می گوید کمبود ویتامین D بسیار شایع است، اما خبر خوب این است که یک راه حل نسبتاً آسان برای جبران آن وجود دارد. دریافت ویتامین D کافی از طریق رژیم غذایی دشوار است و همه نمی توانند از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب این کمبود را جبران کنند، بنابراین یک راه حل خوب برای رفع آن، مصرف مکمل است.

مصرف روزانه توصیه شده ویتامین دی ۶۰۰ واحد بین المللی (IU) است. آمریکایی ها به طور متوسط، کمتر از ۲۰۰ واحد ویتامین دی را از طریق رژیم غذایی مصرف می کنند. به همین دلیل اگر مردم از طریق قرار گرفتن در معرض خورشید یا مصرف مکمل ها این کمبود را جبران نکنند، احتمالاً دچار کمبود خواهند شد. مواد غذایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین D هستند شامل ماهی های چرب، تخم مرغ و منابع غنی شده مانند شیر گاو و غلات صبحانه است. با این حال تامین ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است.

برای تعیین سطح مناسب ویتامین D در بارداری، تحقیقات بیشتری لازم است، اما جای امیدواری دارد که تحقیقاتی از این دست بتوانند در این زمینه کمک کنند.

نکات کلیدی

ملوگ می گوید سه نتیجه مهم را می توانیم از این مطالعه دریافت کنیم:

  • کمبود ویتامین D در دوران بارداری شایع است و زنان سیاه پوست در معرض خطر بیشتری هستند، زیرا رنگدانه ملانین موجود در پوست، تولید ویتامین D را کاهش می دهد.
  • مقادیر بالای ویتامین D در دوران بارداری می تواند رشد مغز کودک را افزایش داده و منجر به بالاتر رفتن بهره هوشی کودکان شود.
  • غربالگری و مکمل های غذایی می توانند کمبود ویتامین D را در افراد در معرض خطر جبران کنند و عملکرد شناختی را در فرزندان تقویت کنند.

ملوگ در نهایت می گوید: من می خواهم مردم بدانند كه کمبود ویتامین D یك مشكل شایع است و می تواند رشد كودكان را تحت تأثیر قرار دهد. کمبود ویتامین D حتی در صورت داشتن رژیم غذایی سالم نیز ممکن است اتفاق بیفتد. این مشکل می تواند به سبک زندگی، رنگدانه سازی پوست یا سایر عوامل خارج از کنترل ما مربوط باشد.


منبع: sciencedaily

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.