تعداد کمی از مواد غذیی وجود دارند که بتوان آن ها را مانند سیب نگهداری کرد. به دلیل در دسترس بودن گسترده این میوه، ممکن است میوه خاصی به نظر نرسد، اما هنوز هم برای مردم و فرهنگ های مختلف در سرتاسر جهان جذابیت دارد. بخشی از شهرت سیب را به علت تطبیق پذیری آن مربوط است. این میوه را می توانید به صورت آب میوه، شیرینی، سرکه و بسیاری از حالات دیگر مصرف کنید. در این مقاله به بررسی این نکته می پردازیم که آیا سرکه سیب باعث کاهش وزن می شود و می تواند از آن برای لاغری استفاده کرد؟ با گومگ همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

آیا سرکه سیب به کاهش وزن کمک می کند؟

بسیاری از مردم می خواهند بدانند که آیا سرکه سیب واقعا به کاهش وزن کمک می کند یا خیر. در یک کلام، بله. دانشمندان چندین نظریه راجع به تاثیر سرکه سیب بر مکانسیم های اساسی بدن دارند، اما پاسخ کوتاه این است که سرکه سیب می تواند باعث تغییراتی در سوخت و ساز بدن شود. سرکه سیب در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان یک داروی استفاده شده است و قدمت آن به قرن ها باز می گردد.

مطالعات انجام شده بر روی افراد نشان داده است که نه تنها سرکه سیب به کاهش وزن کمک می کند، بلکه باعث کاهش چربی بدن و سطح تری گلیسیریدها نیز می شود (تری گلیسیریدها ترکیب اصلی سلول های چربی بدن هستند).

نتایج تحقیقات مورد بحث از مطالعه بر روی ۱۴۴ بزرگسال ژاپنی که از چاقی رنج می برند به دست آمده است. آن ها به سه گروه جداگانه تقسیم شدند که یک گروه یک قاشق غذاخوری سرکه سیب به غذای روزانه خود اضافه کردند. یک گروه دو قاشق غذاخوری اضافه کردند و گروه سوم یک دارونما را به صورت روزانه مصرف کردند.

این تحقیق طی یک دوره ۱۲ هفته ای انجام شد. همچنین به غیر از محدود کردن میزان نوشیدن الکل، از شرکت کنندگان خواسته نشد تا چیز دیگری را در رژیم یا برنامه ورزشی خود تغییر دهند.

نتایج این مطالعه قابل توجه بود. به طور متوسط ​، اعضای گروهی که هر روز یک قاشق غذاخوری سرکه سیب می نوشید ۱.۱۷۰ گرم از وزن خود از دست دادند، کاهش ۰.۷ درصدی چربی بدن را تجربه کردند و سطح تری گلیسیرید در آن ها نیز ۲۶ درصد کاهش یافت.

جالب است بدانید گروهی که دو برابر سرکه مصرف کرده بودند، نتایج چشمگیرتری هم داشتند. آن ها علاوه بر همان ۲۶ درصد کاهش تری گلیسیرید، به طور متوسط ​​۱.۷۰۰ گرم از وزن بدن و ۰.۹ درصد چربی خود را از دست دادند.

در مورد کسانی که فقط دارونما مصرف کرده بودند، هیچ کاهش وزنی رخ نداد. در حقیقت این شرکت کنندگان به طور متوسط ​​۴ کیلوگرم افزایش وزن داشتند.

انجام یک مطالعه خوب است، اما علم به چندین تحقیق برای اطمینان حاصل کردن از نتیجه نیاز دارد. دانشمندان برای اثبات یافته های خود، مطالعه ای مشابه را بر روی موش ها انجام دادند.

از نظر متابولیسم، انسان و موش کاملاً مشابه هستند، به همین دلیل است که این حیوانات در بسیاری از مطالعات تغذیه ای نقش بزرگی دارند. یک آزمایش جداگانه و شش هفته ای که باز هم در ژاپن انجام شد، نشان داد که موش ها نیز با اضافه کردن سرکه سیب به رژیم های غذایی اثرات کاهش وزن را تجربه می کنند.

در واقع نتایج این آزمایش به طور قابل ملاحظه ای شبیه به نتایج آزمایشی بود که بر روی انسان انجام شد. پس از انجام آزمایش، موش هایی که دوز بالایی از سرکه مصرف کرده بودند نسبت به آن هایی که دوز کمتری مصرف کرده بودند، وزن کمتری داشتند. این درحالی است که هر گروه با همان رژیم غذایی که قبلا داشتند، مورد تحقیق قرار گرفتند.

پیشنهاد می کنیم برای کاهش وزن، علاوه بر مصرف سرکه سیب، به انجام ورزش نیز بپردازید:

برنامه بدنسازی چربی سوزی کل بدن با تمرکز بر شکم و پهلو
برنامه باشگاه بدنسازی برای لاغری حرفه ای
برنامه بدنسازی حرفه ای برای سیکس پک شکم

چگونه این اتفاق می افتد؟

ما قبلا در گومگ درباره فواید و عوارض سرکه سیب و حتی طرز تهیه آن مطالبی را منتشر کرده ایم که در آن ها نحوه عملکرد این ماده غذایی در بدن را شرح داده ایم. در حداقل یک مطالعه، محققان توانستند ثابت كنند كه استیك اسید (ماده اصلی سرکه سیب) با كمك به كبد و ماهیچه ها در جذب گلوكز از جریان خون، می تواند قند خون را كاهش دهد. کاهش قند خون با کاهش انسولین همراه است که توانایی بدن را در سوزاندن چربی تقویت می کند.

همچنین دریافت استیک اسید با میزان آنزیم AMPK، که به هموستاز سلول کمک می کند، ارتباط دارد. هرچه در دسترس بودن AMPK بیشتر باشد، توانایی چربی سوزی بدن نیز بیشتر می شود و قند کمتری توسط کبد تولید می شود. این دو فایده می توانند به درک نتایج مشاهده شده در مطالعاتی که بر روی تاثیر سرکه سیب در کاهش وزن انجام شدند، کمک کنند.

در واقع مصرف استیک اسید اضافی ( به عنوان مثال از طریق مصرف سرکه سیب)، حتی در سطح ژنتیکی نیز بر بدن تأثیر می گذارد. نتایج یک مطالعه دیگر که بر روی درمان موش های چاق و دیابتی با استیک اسید تمرکز داشت، نشان داد که این اسید بیان ژن های خاصی را افزایش می دهد که به کاهش چربی های شکمی کمک می کند. در واقع وقتی استیک اسید به بدن شما وارد می شود، ژن های شما دستور می دهند که چربی های شکمی در بدنتان ذخیره نشوند.

با این حال یک مطالعه دیگر نشان می دهد که کل این اتفاق می تواند به همین سادگی باشد که مصرف استات باعث کاهش اشتها می شود و وقتی کمتر غذا می خورید (حتی اگر این فقط کمی کمتر باشد، به بدن خود فرصتی می دهید تا چربی کمتر ذخیره کند.

آیا مصرف سرکه سیب به تنهایی می تواند باعث کاهش وزن شود؟

خودتان را گول نزنید! گرفتار شدن در عناوین جذاب برای کاهش وزن به سادگی و… می توانند بسیار فریب دهنده باشند. سرکه سیب می تواند به کاهش وزن کمک کند، اما این بدان معنی نیست که ما می توانید ورزش کردن را متوقف کنیم. ورزش منظم، آبرسانی مناسب، خواب خوب و یک رژیم غذایی متعادل هنوز هم در بهبود نتیجه اندازه گیری شاخص توده بدنی از عوامل مهم هستند.


منبع: lifehack