تکنیک های پاکسازی ریه می توانند برای افرادی که سیگار می کشند، افرادی که به طور مداوم در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند و کسانی که دارای بیماری های مزمن اثرگذار بر سیستم تنفسی مانند مانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریه و فیبروز کیستیک هستند، مفید باشند.

تفس در هوای آلوده، استعمال سیگار و سایر سموم می تواند به ریه ها آسیب برساند و حتی باعث ایجاد بیماری شود. حفظ سلامت ریه ها برای سالم نگه داشتن بقیه بدن ضروری است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سالانه ۴.۲ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر قرار گرفتن در معرض هوای آلوده جان خود را از دست می دهند.

در این مقاله می خواهیم روش هایی را برای تمیز کردن ریه ها به شما آموزش دهیم. با گومگ همراه باشید.

همچنین بخوانید: استعمال سیگار چه تاثیری بر روی بدن می گذارد؟

آیا امکان پاکسازی ریه ها وجود دارد؟

سلامت ریه برای حفظ سلامت کلی بدن انسان حیاتی است. ریه ها اندام هایی هستند که به طور خودکار تمیز می شوند و پس از توقف قرارگیری در معرض آلودگی ها، به عنوان مثال هنگامی که کسی سیگار را ترک می کند، بهبود می یابند.

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

جالب است بدانید بعد از اینکه ریه ها در معرض آلودگی (مانند دود سیگار) قرار می گیرند، ممکن است فرد در قفسه سینه خود احساس فشار، گرفتگی و التهاب کند. علت این احساس آن است که بدن برای مقابله با میکروب ها و عوامل بیماری زایی که از طریق سیگار وارد بدن شده اند، مخاط بیشتری تولید می کند و این امر باعث ایجاد احساس گرفتگی در قفسه سینه می شود.

افراد می توانند از روش های خاصی برای پاکسازی ریه هایشان از مخاط و مواد محرک استفاده کرده و احساس فشار در قفسه سینه و سایر علائم ناراحت کننده را تا حدی درمان کنند. همچنین برخی از این روش ها می توانند مجاری تنفسی را باز کنند، ظرفیت ریه ها را بهبود بخشند و التهاب را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: تمام علت های درد سینه که لازم است از آن ها اطلاع داشته باشید

روش های پاکسازی ریه

در ادامه به معرفی تمرینات تنفسی و همچنین تغییرات مثبت در سبک زندگی می پردازیم که می توانند به از بین بردن مخاط اضافه در ریه ها و بهبود تنفس شما کمک کنند.

بخار درمانی

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

بخار درمانی یا بخور گرفتن شامل استنشاق بخار آب برای باز کردن مجاری تنفسی و کمک به ریه ها در تخلیه مخاط است.

افراد مبتلا به بیماری های ریوی ممکن است در هوای سرد یا خشک دچار علائم شدیدتری شوند. این نوع آب و هوا می تواند غشای مخاطی مجاری تنفسی را خشک کرده و جریان خون در آن را محدود کند.

اما بخار گرم و رطوبت در هوا برعکس عمل می کند و می تواند باعث بهبود تنفس و شل شدن مخاط داخل مجاری تنفسی و ریه ها شود. استنشاق بخار آب می تواند باعث تسکین فوری شده و به افراد کمک کند تا راحت تر تنفس کنند.

یک مطالعه کوچک با ۱۶ شرکت کننده مرد مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن (نوعی بیماری ریوی که نفس کشیدن را دشوارتر می کند) نشان داد که درمان از طریق بخار می تواند موثر باشد.

این روش می تواند یک راه حل موقت و موثر باشد، اما نمی توان آن را به عنوان یک درمان دائمی در نظر گرفت.

همچنین بخوانید: فواید بخور گرفتن برای سلامتی

سرفه کنترل شده

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

سرفه یکی از روش هایی است که بدن به وسیله آن می تواند سموم موجود در مخاط را دفع کند. سرفه کنترل شده باعث شل شدن مخاط اضافی در ریه ها شده و آن را از طریق مجاری تنفسی به بالا می فرستد. پزشکان به افراد مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن توصیه می کنند تمرین زیر را برای پاکسازی ریه های خود انجام دهند.

مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید سرفه کنترل شده داشته باشید:

 • بر روی یک صندلی بنشینید، شانه های خود را شل کرده و کف پاهایتان را به صورت صاف روی زمین بگذارید.
 • بازوهایتان را روی شکم خود قرار دهید (حالت دست به سینه، اما دستان را پایینتر بیاورید).
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید.
 • سپس برای خروج هوا از ریه ها، مقداری به جلو خم شوید و به وسیله دست هایتان به شکم خود فشار وارد کنید و هوا را از طریق دهان به بیرون منتقل کنید.
 • هنگام بازدم (خارج کردن هوا) ۲ یا ۳ بار سرفه کنید.
 • مقداری استراحت کنید و در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

همچنین بخوانید: درمان سرفه: ۵ روش خانگی با تاثیر فوق العاده

تخلیه مخاط از ریه ها

تخلیه مخاط به روش هایی گفته می شود که شخص در حالات متفاوتی دراز می کشد و با استفاده از جاذبه زمین، مخاط را از ریه هایش تخلیه می کند. این عمل می تواند تنفس را بهبود بخشد و به درمان یا جلوگیری از عفونت های ریوی کمک کند. در ادامه سه روش تخلیه مخاط را به شما آموزش می دهیم:

۱. تخلیه مخاط به پشت

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها
 • روی زمین یا تخت دراز بکشید.
 • برای اینکه قفسه سینه خود را پایینتر از باسن قرار دهید، یک بالش زیر باسن خود بگذارید.
 • به آرامی از طریق بینی هوا را به درون ریه ها جمع کنید و سپس از طریق دهان آن را خارج نمایید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد.
 • این کار را چند دقیقه ادامه دهید.

۲. تخلیه مخاط به پهلو

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها
 • به پهلو دراز بکشید و سر خود را بر روی بازو یا بالش بگذارید.
 • همچنین یک بالش را زیر بالاتنه خود قرار دهید.
 • به آرامی از طریق بینی هوا را به درون ریه ها جمع کنید و سپس از طریق دهان آن را خارج نمایید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد.
 • چند دقیقه این کار را ادامه دهید.
 • همین پروسه را بر پهلوی دیگر تکرار کنید.

۳. تخلیه مخاط بر روی شکم

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها
 • چند بالش را روی زمین قرار دهید.
 • با شکم روی بالش ها دراز بکشید. فراموش نکنید که باسن شما باید بالاتر از قفسه سینه تان قرار گیرد.
 • بازوهای خود را زیر سرتان بگذارید.
 • به آرامی از طریق بینی هوا را به درون ریه ها جمع کنید و سپس از طریق دهان آن را خارج نمایید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد.
 • چند دقیقه این کار را ادامه دهید.

همچنین بخوانید: درمان تنگی نفس در خانه

ورزش

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

ورزش منظم می تواند سلامت جسمی و روانی افراد را بهبود بخشد و خطر بسیاری از بیماری ها از جمله سکته مغزی و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

ورزش عضلات را مجبور به فعالیت بیشتر می کند این افزایش فعالیت باعث افزایش تنفس بدن می شود و در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات وارد می شود. همچنین ورزش کردن گردش خون را بهبود می بخشد و به بدن در از بین بردن دی اکسید کربن اضافه ای که به علت ورزش تولید شده است، کمک می کند.

اگر به طور منظم ورزش کنید، بدن شما برای تامین نیازهای ماهیچه هایتان شروع به انطباق خود می کند. عضلات شما یاد می گیرند که از اکسیژن به طور مثرتری استفاده کنند و دی اکسید کربن کمتری تولید می کنند.

اگرچه ممکن است ورزش برای افرادی که دچار بیماری مزمن ریه هستند دشوارتر باشد، اما این افراد نیز می توانند از مزایای ورزش منظم بهره مند شوند. افرادی که مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن، فیبروز کیستیک یا آسم هستند، باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنند.

پیشنهاد می کنیم برای انجام ورزش، با توجه به جنسیت خود از برنامه تمرینی های زیر استفاده کنید:

برنامه بدنسازی آقایان
برنامه بدنسازی بانوان

چای سبز برای پاکسازی ریه ها

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که می توانند به کاهش التهاب ریه ها کمک کنند. این ترکیبات حتی می توانند از بافت ریه در برابر اثرات مضر استنشاق دود محافظت کنند.

مطالعه ای که اخیراً بر روی بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال در کشور کره انجام گرفت، نشان داد ریه افرادی که حداقل ۲ فنجان چای سبز در روز می نوشند، عملکرد بهتری نسبت به کسانی دارد که اصلا از این چای استفاده نمی کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر چای سبز در لاغری آیا صحت دارد؟

مواد غذایی ضد التهاب

پاکسازی ریه - بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی ریه ها

التهاب مجاری تنفسی می تواند تنفس را دشوار کرده و باعث ایجاد احساس سنگینی و گرفتگی قفسه سینه شود. خوردن مواد غذایی ضد التهاب می تواند التهاب ریه ها را کاهش داده و علائم آن را تسکین دهد. مواد غذایی که به مبارزه با التهاب کمک می کنند عبارتند از:

مطالعه بیشتر: کاهش التهاب با ۱۳ ماده غذایی

ضربه به قفسه سینه

ضربه زدن به قفسه سینه یکی دیگر از روش موثر برای از بین بردن مخاط اضافی موجود ریه ها است. یک متخصص می تواند با دست خود ضرباتی را با ریتم منظم به دیواره قفسه سینه شما وارد کند تا مخاط حبس شده در ریه هایتان خارج شود.

منبع: medicalnewstoday