تخمدان ها در بارداری نقش مهمی دارند. تخمک ها که عامل بارداری هستند، در تخمدان ها تولید شده و همچنین بیشترین هورمون های تولید مثل زنان، یعنی استروژن و پروژسترون در این اندام ها تولید می شوند.

اندازه تخمدان ها زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که فرد تصمیم به بارداری داشته باشد. داشتن تخمدان های کوچکتر به این معنی است که میزان ذخیره تخمک زن کمتر از حد طبیعی می باشد. البته باید توجه داشت که داشتن تخمدان های بزرگتر، لزوماً نمی تواند به معنای بالا بودن میزان ذخیره تخمک زن باشد. اندازه تخمدان ها به دلایل متعددی می تواند تغییر کند، که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید: علائم اولیه سرطان تخمدان، تشخیص و درمان

عواملی که باعث تغییر اندازه تخمدان ها می شوند

اندازه تخمدان ها می تواند طول زندگی زن، چندین بار و به دلایل مختلف دچار تغییر شود.عوامل مختلفی که در این تغییر اندازه نقش دارند، عبارتند از:

۱. سن

اندازه تخمدان ها با افزایش سن تغییر می کند. تخمدان ها قبل از بلوغ و بعد از یائسگی در کوچکترین اندازه خود قرار دارند و اندازه آن ها در دوران بلوغ و قبل از یائسگی افزایش می یابد. ابعاد یک تخمدان با اندازه متوسط، دارای ۳ سانتی متر طول، ۲.۵ سانتی متر ارتفاع و ۱.۵ سانتی متر عرض است. همچنین اندازه تخمدان ها در زمان تخمک گذاری و قاعدگی افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: ۱۱ روش طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

۲. اختلالات تخمدان

اختلالات تخمدان و سرطان می توانند باعث افزایش اندازه آن ها شوند. اختلالاتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیست های فولیکولی و کیست های جسم زرد باعث بزرگ شدن تخمدان ها و در نتیجه درد و خونریزی داخلی می شوند. همچنین این اختلالات باعث دشوار شدن بارداری می شوند.

آیا اندازه تخمدان ها برای باردار شدن مهم است؟

۳. تحریک هورمونی

زنانی که چار ناباروری هستند، معمولا برای باردار شدن تحت درمان قرار می گیرند. بخشی از این روش های درمانی شامل تزریق هورمون برای تحریک تخمدان ها به منظور آزاد شدن تخمک ها برای لقاح است. این روش های درمانی می توانند باعث بزرگ شدن تخمدان ها در طی تخمک گذاری شوند و پس از پایان مرحله تخمک گذاری به اندازه طبیعی خود بازگردند.

همچنین بخوانید: علت ناباروری زنان چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

۴. بارداری

اندازه تخمدان ها در دوران بارداری افزایش می یابد، زیرا آن ها در این دوران هورمون های استروژن و پروژسترون را که به بارداری کمک می کنند، تولید می کنند. البته برای احتیاط بیشتر، بهتر است با پزشک در این زمینه صحبت کنید تا از نداشتن کیست یا فیبروم اطمینان حاصل کنید.

آیا ارتباطی بین اندازه تخمدان‌ها و احتمال بارداری وجود دارد؟

اندازه تخمدان ها به توانایی بارداری زن مربوط است و تعداد تخمک های بالقوه ای که آماده لقاح هستند به اندازه تخمدان ها بستگی دارد. اگر تخمدان های زن کوچکتر از حد طبیعی باشند، ممکن است باردار شدن برای او دشوار باشد، زیرا احتمالاً ذخیره تخمک او کمتر از حد متوسط ​​است.

آیا اندازه تخمدان ها برای باردار شدن مهم است؟

آزمایشاتی مانند سونوگرافی و آزمایش خون می توانند اندازه تخمدان ها و عملکرد صحیح آن ها را تعیین کنند. تکنسین ها می توانند تعداد فولیکول های تخمدان را با استفاده از اسکن فراصوت بشمارند. تعداد فولیکول ها می تواند طبیعی یا کم بودن میزان ذخیره تخمک زنان را نشان دهد.

همچنین بخوانید: مصرف ویتامین D در دوران بارداری باعث افزایش IQ کودک می شود

آیا تخمدان های بزرگ احتمال بارداری را افزایش می دهند؟

داشتن تخمدان های بزرگتر نمی تواند به معنای بیشتر بودن ذخیره تخمک باشد. تخمدان ها می توانند به دلیل اختلالات مختلف یا تومورها نیز بزرگ شوند. در این موارد، زنان تخمک گذاری طبیعی نخواهند داشت و از این رو در بارداری آن ها با مشکل مواجه می شود. زنانی که تخمدان پلی کیستیک دارند، اندازه تخمدان های ان ها می تواند تا ۱۵ سانتی متر افزایش یابد.

بنابراین بزرگ شدن تخمدان ها اغلب به عنوان نشانه اختلال هورمونی، کیست یا تومور در نظر گرفته می شود. با دکتر خود صحبت کنید تا در صورت اختلال در بارداری، تخمدان های شما را از نظر وجود هرگونه مشکل بررسی کند.

بیشتر بخوانید: آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟

اندازه طبیعی تخمدان ها برای باردار شدن چقدر است؟

همانطور که گفتیم، اندازه طبیعی تخمدان برای بارداری باید دارای ۳ سانتی متر طول، ۲.۵ سانتی متر ارتفاع و ۱.۵ سانتی متر عرض باشد. تخمدانی با این ابعاد، ذخیره تخمک کافی خواهد داشت و سالم در نظر گرفته می شود. اما در هنگام باردار شدن، اندازه تخمک نیز اهمیت دارد و اگر کوچک باشد، نمی تواند به درستی رشد کند.

آیا اندازه تخمدان ها برای باردار شدن مهم است؟

البته مشکل کوچکی تخمک معمولا با خوردن مواد غذایی مقوی، ورزش منظم، وزن مناسب و کاهش استرس قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: ۱۲ راه موثر برای کاهش استرس

بهترین روش ها برای ارتقاء سلامت تخمدان و تخمک

روش هایی برای بهبود سلامت تخمدان ها و تخمک ها وجود دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

  • وزن بدن: اضافه یا کمبود وزن می تواند بر کیفیت تخمک های شما تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که وزن خود را در محدوده سالم نگه می دارید.
  • ورزش منظم: با ورزش منظم می توانید سلامت تخمدان های خود را حفظ کنید. نیازی به افراط نیست، فقط یک ساعت یوگا، ۳۰ دقیقه دویدن آهسته یا پیاده روی می تواند برای حفظ سلامتی شما مفید باشد.
  • کنترل استرس: در دنیای امروز حفظ آرامش روانی دشوار است، اما باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم که استرس خود را کنترل کنیم. حداقل یک ساعت قبل از خواب تلفن همراه خود را کنار بگذارید تا ذهنتان را برای روز بعد آرام نگه دارید.
  • رژیم غذایی متعادل: لازم نیست تمام خوراکی هایی که دوست دارید را ناگهان کنار بگذارید! تنها کاری که باید بدانید این است که بدانید چه چیزهایی و با چه مقادیری می خورید؟ اطمینان حاصل کنید که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن (پروتئین، کربوهیدرات، چربی، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی) را به مقدار کافی دریافت می کنید.
  • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید: مصرف سیگار و الکل می تواند باعث ایجاد مشکلات متعددی در باروری شود، بنابراین سعی کنید از مصرف آن ها اجتناب کنید.

منبع: firstcry