آیا عینک آفتابی واقعا از چشم شما محافظت می کند؟

آیا عینک آفتابی واقعا از چشم شما محافظت می کند؟

انواع مختلفی از عینک آفتابی وجود دارد و یکی از المان های مد و زیبایی به شمار می رود. اما جدای از بحث استایل، آیا عینک آفتابی واقعا از چشم ما محافظت می کند؟ پاسخ ساده و کوتاه به این سوال، «بله» است! عینک آفتابی از چشمان شما در برابر اشعه های مضر فرابنفش (UV) و تابش خیره کننده خورشید محافظت می کند و همچنین می تواند از پوست حساس اطراف چشم شما در برابر سرطان پوست و چین و چروک محافظت نماید.

البته باید بدانید که انتخاب یک عینک آفتابی مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا همه عینک ها قابلیت محافظتی یکسانی ندارند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که اشعه UV پرانرژی خورشید می توانند به بینایی شما در آینده آسیب بزند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند به ماکولا (ناحیه پشت چشم که به انتقال تصاویر به مغز کمک می کند) آسیب برساند. اگر چشمان شما رنگ روشن داشته باشد، این خطر بیشتر هم می شود.

عینک آفتابی چگونه عمل می کند؟

شاید بپرسید که عینک آفتابی چگونه از چشم محافظت می کند و عملکرد آن چگونه است؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

عدسی هایی که معمولا در عینک های آفتابی به کار می روند دارای قابلیت حفاظت در برابر UV هستند. همچنین ممکن است برخی از عدسی ها دارای پوشش محافظ UV باشند. این قابلیت باعث مسدود شدن یا انعکاس نورهای مضر UVA و UVB (دو نوع نور خورشید) می شود.

چگونه تشخیص دهیم که یک عینک آفتابی دارای محافظ UV است؟

به دنبال برچسبی روی عینک آفتابی باشید که ذکر کرده باشد این عینک ۱۰۰٪ در برابر اشعه های UVA و UVB از چشم ها محافظت می کند.

فواید استفاده از عینک آفتابی

معمولا ما در طول فصل تابستان تمایل به استفاده از عینک آفتابی داریم، اما واقعیت این است که باید در تمام طول سال از آن ها استفاده کنیم. عینک آفتابی علاوه بر مسدود کردن نورهای UVA و UVB می تواند فواید زیر را نیز به همراه داشته باشد:

  • از سردرد و میگرن ناشی از نور مستقیم خورشید جلوگیری می کند.
  • فشار به چشم را کاهش می دهد.
  • تابش شدید خورشید را کاهش می دهد.
  • از چشم ها در برابر باد، گرد و غبار و آلودگی محافظت می کند.
  • به پیشگیری از بیماری های چشمی مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا کمک می کند.
  • به پیشگیری از سرطان پوست و چین و چروک دور چشم کمک می کند.

چگونه عینک آفتابی مناسبی انتخاب کنیم؟

بعد از انتخاب مدل عینک آفتابی که با استایل و علاقه شما سازگار است پیدا کردید، لازم است برای دریافت بهترین عملکرد و محافظت به موارد زیر توجه کنید:

  • عینک آفتابی را انتخاب کنید که هم نور UVA و هم نور UVB را مسدود کند. همیشه سعی کنید عینک آفتابی را از تولید کننده های معتبر خریداری کنید. عینکی را تهیه کنید که بالاترین سطح حفاظت UVA/UVB را داشته باشد. تولید کننده های معتبر بر روی برچسب عینک ها به طور کامل ذکر می کنند که عدسی های آن تا چه حدی می توانند این نورها را مسدود نمایند.
  • به رنگ لنزها توجه کنید. اگر به دژنراسیون ماکولا یا رتینوپاتی دیابتی مبتلا هستید، از لنزهای کهربایی یا قهوه ای استفاده کنید. این رنگ ها کنتراست را افزایش می دهند و می توانند به شما کمک کنند بهتر ببینید. لنزهای قهوه ای، خاکستری، سبز یا زرد را برای رانندگی انتخاب کنید. این رنگ ها برای به حداقل رساندن اعوجاج رنگ بهترین هستند. البته لازم به ذکر است که اگر انتخاب های محدودی دارید، درجه بالای UV از رنگ لنز مهم تر است و باید آن را در اولویت قرار دهید.
  • اگر از عینک طبی استفاده می کنید، می توانید عدسی های ترانزیشن یا فتوکرومیک را انتخاب کنید. عینک های طبی، به ویژه آن هایی که از عدسی های پلی کربنات بهره می برند، در ساختار خود دارای قابلیت محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. عدسی هایی که هنگام بیرون رفتن از فضای بسته به طور خودکار تیره می شوند، هم در برابر اشعه ماوراء بنفش و هم در برابر تابش خیره کننده خورشید از چشم های شما محافظت می کنند.
  • به عدسی های پلاریزه هم فکر کنید. اگرچه این نوع عدسی ها نمی توانند در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظتی ایجاد کنند، اما برای کاهش تابش شدید خورشید در هنگام رانندگی می توانند مفید باشند. در صورتی که تجربه جراحی انکساری چشم مانند لیزیک داشته باشید، این عدسی ها بهترین گزینه برای شما هستند.

شاید تعجب کنید اما استفاده از عینک آفتابی باید از سن ۶ ماهگی شروع شود. آسیب های ناشی از اشعه های UVA و UVB در طول زندگی فرد تجمع می یابد، بنابراین بهتر است به فرزندان خود آموزش دهید که استفاده از عینک آفتابی چقدر اهمیت دارد.

اپتومتریست ها نیز می توانند به شما در انتخاب عینک آفتابی مناسب کمک کنند. به یاد داشته باشید هنگامی که عینک آفتابی را خریدید، باید از آن به طور منظم و صحیح استفاده کنید، نه اینکه آن را روی بینی یا سر خود قرار دهید!

عینک آفتابی یکی از ضروریات است که اگر مقداری برای آن هزینه کنید اشکالی ندارد. محافظت و مزایایی که در طولانی مدت برای شما دارد ارزشمندتر از پولی است که بابت خرید آن می پردازید.

منبع: clevelandclinic

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.