احتمال بارداری بعد از ۴۰ سالگی چقدر است؟

احتمال بارداری بعد از ۴۰ سالگی چقدر است؟

بر اساس گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، ۳۰ درصد از زنان بین ۴۰ تا ۴۴ ساله دچار ناباروری می شوند. شانس بارداری در میانسالی هر ماه کاهش پیدا می کند. در هر ماه، زنان ۳۰ ساله حدود ۲۰٪ و زنان ۴۰ ساله حدود ۵٪ احتمال بارداری دارند و میزان ناباروری در زنان بین ۱۵ تا ۳۴ ساله، ۷ الی ۹ درصد است. اما با قرار گرفتن در ۳۵ تا ۳۹ سالگی احتمال ناباروری ۲۵٪ افزایش پیدا می کند.

البته باید بدانید که پس از سن ۴۰ سالگی نیز بارداری بدون درمان وجود دارد. اما ممکن است بعد از سن ۴۵ سالگی، باردار شدن بدون روش های درمانی غیر ممکن باشد.

روش های درمان بارداری بعد از ۴۰ سالگی

تحقیقات نشان داده است که روش های درمان باروری بعد از رسیدن به سن ۴۰ سالگی تاثیر کمتری دارند و میزان موفقیت درمان در این زنان ۵ درصد است.

با افزایش سن، احتمال باردار شدن در زنان به سرعت کاهش پیدا می کند. میزان تولد نوزادان زنده در زنان بالای ۴۰ سال ۵.۸ درصد است.

بهترین روش برای باردار شدن در زنان بالای ۴۰ سال، دریافت تخمک است. دریافت تخمک احتمال موفقیت در بارداری را ۳۱.۱ درصد افزایش می دهد.

اگرچه میزان موفقیت در بارداری با دریافت تخمک بالا است، اما این روش ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

بارداری بعد از ۴۰ سالگی

اگر شما بیش از ۴۰ سال سن دارید و می خواهید بارداری شوید، باید مواردی را در نظر بگیرید و این موضوع را بدانید که بارداری بعد از ۳۵ سالگی چالش ها و خطرات خاصی را به همراه دارد.

خطرات بارداری و عوارض زایمان با افزایش سن، افزایش می یابند.

از عوارض بارداری بعد از ۳۵ سالگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطر اختلالات مادرزادی نوزادان در زنان بالای ۴۰ سال افزایش پیدا می کند. به همین دلیل انجام آزمایشاتی قبل از تولد و بررسی شرایط مادر بسیار ضروری است.

خطر سقط جنین در بارداری بعد از ۴۰ سالگی

حدود ۳۴٪ از بارداری ها در زنانی که بین ۴۰ تا ۴۴ سال دارند منجر به سقط جنین می شود. برای زنان بالای ۴۵ سال، این درصد به ۵۳ می رسد.

لازم به ذکر است، اگرچه بیش از یک چهارم از بارداری های زنان در اوایل ۴۰ سالگی به سقط جنین ختم می شوند، اما غالبا این اتفاق نمی افتد.

بهتر است بارداری خود را به بعد از ۴۰ سالگی موکول نکنید. اما در صورتی که چنین تصمیمی گرفته اید، روش هایی وجود دارند که می توانند شانس شما را افزایش دهند.

مزایای بچه دار شدن بعد از ۴۰ سالگی

در حالی که داشتن فرزند در سنین بالا با چالش هایی روبرو می شود، اما پدر و مادر بودن در این دوران می تواند با مزایای همراه باشد.

برخی از مزایای احتمالی بچه دار شدن پس از ۴۰ سالگی عبارتند از:

  • ممکن است از نظر احساسی آمادگی بیشتری داشته باشید: مسن بودن همیشه با پختگی همراه نیست، اما بسیاری از افراد با رسیدن به این مرحله از زندگی خود به بلوغ عاطفی می رسند. این پختگی شخصیت می تواند شما را در فراز و نشیب های دوران بارداری و پرورش فرزندتان به شما کمک کند.
  • ممکن است ثبات مالی بیشتری داشته باشید: بعد از چندین سال کار کردن، پس انداز و سرمایه گذاری، ممکن است هزینه تربیت فرزند نسبت به سنین پایین تر، طاقت فرسا نباشد.
  • آماده تمرکز بر خانواده هستید: احتمالا در میانسالی بسیاری از اهداف زندگی خود را دنبال کرده و به برخی از آن ها دست یافته اید. از تحصیلات و حرفه تا سفر و ایجاد روابط پایدار با دیگران. اکنون ممکن است احساس کنید که به خانواده و تمرکز بر آن نیاز بیشتری دارید.

چه زمانی به متخصص مراجعه کنیم؟

باردار شدن بعد از ۴۰ سالگی بدون درمان باروری امکان پذیر است، اما احتمال بروز مشکل در بارداری افزایش می یابد. بعد از ۴۵ سالگی تقریباً غیرممکن است که با تخمک های خود باردار شوید.

اگر بعد از شش ماه تلاش باردار نشوید، وقت آن رسیده که از پزشک خود در مورد آزمایش اولیه باروری سوال کنید. یک آزمایش خون ساده می تواند سطح FSH و AMH شما را بررسی کند و سونوگرافی تعداد فولیکول آنترال می تواند میزان ناباروری شما را ارزیابی کند.

اگر علائم یا عوامل خطر ناباروری دارید، حتماً قبل از شروع اقدام به بارداری، آن ها را با پزشک در میان بگذارید.


منبع: verywellfamily

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.