همه تصور می کنند که ورزش طناب زدن دارای فواید بسیاری است، اما این فواید دقیقا چه هستند؟ این ورزش چگونه می تواند به شما کمک کند احساس بهتر، عمری طولانی تر و زندگی شادتری داشته باشید؟

ورزش کردن فقط به چربی سوزی یا عضله سازی ختم نمی شود. این اهداف مهم هستند اما هدف اصلی و مهم تر، تاثیر گذاری بر ذهن شماست.

شما پس از مدتی عاشف طناب زدن می شوید! زیرا به طور مداوم نتیجه آن را مشاهده می کنید و مزایای آن فراتر داشتن اندامی زیبا می باشد. در ادامه با گومگ همراه باشید تا با این فواید آشنا شویم.

۱. طناب زدن و لاغری

رسیدن به تناسب اندام و فیتنس می تواند پیچیده پروسه ای پیچیده باشد، زیرا بدن افراد مختلف دارای تفاوت های متعددی است، اما اصول پایه ای یکسانی دارد.

در واقع برای لاغر شدن یک اصل ساده وجود دارد: اگر کالری دریافتی شما از مقدار کالری که می سوزانید بیشتر باشد، نیازمند کالری سوزی هستید. اما اگر کالری کمتری نسبت آنچه که می سوزانید، دریافت کنید، لاغر خواهید شد.

در حال حاضر بسیاری از افراد با توجه به این اصل، از رژیم های غذایی لاغری استفاده می کنند کالری مصرفی خود را کاهش می دهند تا لاغر شوند، اما یکی از مهم ترین مؤلفه های کاهش وزن، یعنی ورزش کردن را فراموش می کنند.

اگر در بیشتر اوقات بدن خود را حرکت ندهید و ورزش نکنید، متابولیسم شما کند می شود و کالری کمتری می سوزانید. این بدان معنی است که لاغر شدن برایش ما روز به روز سخت تر می شود.

یکی از محبوب ترین فواید طناب زدن که بر اساس تجربه به دست آمده است این است که کالری سوزی سریع را به همراه دارد، به خصوص اگر از طناب های سنگین استفاده کنید.

طناب زدن برای لاغری شما را شگفت زده می کند. در حقیقت شما فقط در ۱۵ دقیقه طناب زدن می توانید ۵۰۰ کالری بسوزانید!

۲. تقویت هماهنگی بدن و مغز

چه به این نکته دقت کنید و چه نکنید، مغز شما همیشه وضعیت پاهای شما را بررسی می کند. به همین دلیل طناب زدن باعث تقویت هماهنگی مغز با بدنتان می شود.

در حین طناب زدن سریع، پاهای خود را به سمت بالا و پایین حرکت می دهید و انجام این که نیازمند آن است که مغزتان هماهنگی خوبی با پاها و دست هایتان داشته باشد.

ممکن است طناب زدن بسیار ساده به نظر برسد، اما عمل چرخش مکرر طناب در اطراف بدن، در حالی که باید به صورت دقیق زمان پریدن را مشخص کنید تا طناب به پاها گیر نکند، نیازمند آن است که تمام بدن شما همگام شود.

ممکن است رسیدن به نقطه ای که بتوانید این کار را به درستی انجام دهید و طناب به پاهایتان گیر نکند، کمی زمان ببرد. اما پس از رسیدن به این هماهنگی، شما می توانید در حرکات خود تنوع ایجاد کرده و با اعتماد به نفس بیشتری به انجام تمرین بپردازید.

طناب زدن چه فوایدی دارد و چقدر کالری می سوزاند؟

۳. کاهش صدمات پا و مچ پا

تعداد بسیار زیادی از بازیکنان حرفه ای بسکتبال و فوتبال به دلیل آسیب دیدگی پا یا مچ پا به انتهای زندگی حرفه ای خود می رسند.

بدن خود را همانند یک ساختمان در نظر بگیرید و پاها و مچ پاهایتان را پایه و اساس آن فرض کنید. نتیجه این می شود که اگر به تقویت آن ها رسیدگی نکنید، کل ساختمان دچار فروپاشی خواهد شد.

زمانی که در حال طناب زدن هستید، ماهیچه ها، رباط ها و تاندون های اطراف پا و مچ پا را تقویت می کنید و باعث می شوید کمتر در معرض آسیب قرار بگیرند.

توجه: به همین دلیل است که بسیاری از مبتدیان از اینکه پای آن ها پس از تمرین طناب زدن درد می گیرد بسیار ناراحت هستند. دلیل این امر آن است که با طناب زدن باعث درگیر شدن عضلاتی در اطراف پاها و مچ پاهایتان می شوید که قبلا از آن ها استفاده ای نمی کردید.

استفاده از هر عضله ای برای اولین بارد می تواند تا چند روز شما را دچار درد کند و این امری طبیعی است.

اگر تازه طناب زدن را آغاز کرده اید و پاهای شما دچار درد شده اند، حرکات کششی را برای گرم کردن قبل از ورزش را انجام دهید و مجددا طناب بزنید تا شدت درد به مرور زمان کاهش پیدا کند.

۴. طناب زدن وضعیت بدن شما را بهبود می بخشد

ما اکنون در جامعه ای زندگی می کنیم که تقریبا تمام افراد بیشتر روز را پای رایانه و تلفن همراه می گذرانند یا در پشت میز می نشینند.

تمامی این کارها باعث ایجاد وضعیت نامناسبی برای کمر می شوند و کمر و دیسک های شما را دچار آسیب می کنند.

با طناب زدن، در واقع شما لبه های شانه خود را به عقب می کشید و ستون فقرات خود را تراز می کنید، که باعث افزایش قد می شود مزیت های بسیاری به همراه دارد.

توجه: طناب زدن در واقع شما را بلندتر نمی کند، اما با بهبود وضعیت بدن، اندامی ایستاده تر خواهید داشت که باعث می شود بلندتر به نظر برسید.

البته قرارگیری بدن در وضعیت مناسب فقط به زیبایی اندام شما کمک نمی کند و فواید دیگری مانند بهبود هضم و افزایش گردش خون به مغز نیز دارد.

۵. افزایش تراکم استخوان

یک محقق در آمریکا که استخوان سالمندان و ورزشکاران را مطالعه کرده است، می گوید بهترین ورزش برای بهبود تراکم استخوان، پریدن به بالا و پایین است. به همین دلیل طناب زدن یکی از بهترین تمرینات برای داشتن استخوان های سالم می باشد.

شاید بپرسید که اصلا چرا بهبود تراکم استخوان چیز خوبی است؟ سوال خوبی است! در ادامه پاسخ آن را خواهید داد.

دوباره در نظر بگیرید که بدن شما یک ساختمان است. اگر پاها و مچ پاهایتان پایه و اساس آن باشند، استخوان های شما زیرساخت ها، تیرها و ستون های آن هستند و باعث می شوند آسمان خراش شما محکم و استوار بایستد.

تراکم استخوان بالا نشانه ای از سلامت استخوان ها است و استخوان های قوی به راحتی نمی شکنند.

طناب زدن چه فوایدی دارد و چقدر کالری می سوزاند؟

۶. کمک به درمان آسیب دیدگی ها

طناب زدن یک تمرین شگفت انگیز برای بهبودی آسیب دیدگی است.

هنگامی که فردی آسیب دیده یا دچار صدمه جسمی می شود، طناب زدن ابتدایی ترین تمرین برای بهبودی است. این توصیه توسط بسیاری از فیزیوتراپ ها انجام می شود.

دلیل این امر این است که وقتی طناب می زنید و در حالی که بدن به درستی تراز شده است به بالا و پایین می پرید، تمام بدن خود را درگیر می کنید.

علاوه بر این، مزیت دیگر طناب زدن برای درمان آسیب دیدگی آن است که خودش به ندرت باعث آسیب دیدگی می شود.

۷. طناب زدن هوش شما را تقویت می کند

شاید تعجب کنید، اما طناب زدن شما را باهوش تر می کند.

طبق گفته یک موسسه تحقیقاتی:

طناب زدن بر روی هماهنگی نیمکره های چپ و راست مغز شما، که آگاهی مکانی را تقویت می کند، مهارت های خواندن را بهبود می بخشد، حافظه را افزایش می دهد و شما را هوشیارتر می کند، تاثیر مثبت می گذارد.

طناب زدن به هماهنگی بدن و ذهن نیاز دارد تا تنظیمات عصبی-عضلانی بیشتری برای حفظ تعادل شما در پرش های مداوم انجام دهد.

در نتیجه، طناب زدن تعادل و هماهنگی، حرکات غیر ارادی، تراکم استخوان و استقامت عضلات را بهبود می بخشد.

فواید طناب زدن باعث افزایش هوشیاری شما می شود، زیرا مغز شما اضافه کاری می کند تا دائماً ریتم و هماهنگی بدن را کنترل کند.

۸. طناب زدن فقط یک ورزش هوازی نیست

این را می دانیم که طناب زدن با یک طناب نازک یا به صورت سرعتی یک تمرین عالی هوازی می باشد. اما در صورتی که فقط هدفتان انجام ورزش های هوازی باشد، می توانید از دویدن بر روی تردمیل، دویدن معمولی یا دوچرخه سواری هم استفاده کنید.

همچنین می دانیم که اگر بخواهید توده عضلانی خود را رشد داده و همزمان لاغر همی شوید، می توانید به باشگاه های بدنسازی بروید.

اما در صورتی که بخواهید در میانه این دو قرار بگیرید، چه کاری باید انجام دهید؟ پاسخ ساده است: طناب زدن با شدت بالا و سنگین.

شما می توانید از طناب های وزنه دار استفاده کنید، زیرا این نوع از طناب ها فوایدی بیش از تمرینات هوازی برای شما خواهند داشت. کافیست یک بار با این نوع از طناب ها تمرین کنید تا تفاوت را احساس کنید.

زمانی که از طناب های سنگین استفاده می کنید و تمرین های شدید انجام می دهید، تمرین شما محدود به هوازی نخواهد بود و به صورت همزمان تمرین عضلانی نیز انجام می دهید.

۹. بهبود سلامت قلب

تمرینات هوازی اغلب به دلیل ساده بودن محبوب هستند. مثلا برای دویدن کافی است کفش ورزشی خود را بپوشید و بر روی تردمیل قدم بگذارید یا از درب منزل خود خارج شوید و شروع به دویدن کنید.

اما جالب است بدانید که طناب زدن نسبت به سایر تمرینات هوازی رایج مانند دویدن، تاثیر بیشتری بر سلامت قلب می گذارد و خطر آسیب دیدگی کمتری به دنبال دارد.

۱۰. طناب زدن یک ورزش سرگرم کننده است!

چه کسی گفته است که ورزش کردن باید حوصله سر بر باشد؟ طناب زدن علاوه بر اینکه یک ورزش بسیار موثر است، سرگرم کننده هم می باشد.

اما چرا مهم است که ورزش شما سرگرم کننده باشد؟ دلیلش مشخص است. اگر شما از انجام کاری متنفر باشید، به صورت طولانی مدت آن را انجام نخواهید داد!

طناب زدن بسیار سرگرم کننده و مؤثر است و فقط در ۱۰-۲۰ دقیقه در روز شما را به نتایج مطلوب می رساند.


منبع: jumpropedudes