مهم ترین علائم بارداری کدامند؟

مهم ترین علائم بارداری کدامند؟

علائم بارداری چه مواردی هستند و چگونه می توانید تشخیص هید که حامله شده اید یا خیر؟ یکی از اولین نشانه های بارداری این است که قاعدگی در یک یا دوره و حتی بیشتر، عقب افتاده باشد. تقریبا ۶۰ درصد از زنان علائم بارداری زیر را در ۶ هفته اول حاملگی تجربه می کنند و بیش از ۹۰ درصد زنان، این علائم را در ۸ هفته اول حاملگی تجربه می کنند.

اگر دوره های قاعدگی خود را ثبت نکرده اید یا به صورت کلی قاعدگی های نامنظم دارید، ممکن است پس از عقب افتادن آن، نتوانید به درستی تشخیص دهید که آیا بارداری شده اید یا خیر. اما در صورتی که علائم بارداری زیر را دنبال کنید ممکن است بتوانید بهتر به نتیجه برسید. البته توجه داشته باشید که تمام این علائم در تمام زنان دیده نمی شوند و ممکن است تنها تعدادی از آن ها در مورد شما صدق کند. اگر احساس می کنید که قاعدگی شما عقب افتاده است، بهتر است این علائم را به خاطر بسپارید تا در تشخیص حاملگی خود بهتر بتوانید عمل کنید.

بهتر است به سراغ این علائم برویم. با گومگ همراه باشید.

 

علائم بارداری

علائم بارداری‌: مشکلات غذایی

اگر به تازگی باردار شده باشید، نسبت به بوی برخی خوراکی ها و غذاها حساس می شوید و ممکن است حالتان را بد کنند. همچنین بوی برخی مواد غذایی مانند قهوه را بسیار قوی تر از گذشته حس خواهید کرد. دلیل این مشکل هنوز مشخص نشده است اما بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که دلیلش افزایش میزان هورمون استروژن در زنان باردار است.

همچنین ممکن است نسبت به غذاهایی که علاقه بسیاری به آن ها دارید، به طور ناگهانی دل زده شوید و حتی نتوانید به آن ها نگاه هم کنید!

 

علائم بارداری‌: نوسانات خلقی

یکی دیگر از علائم بارداری که بسیار شایع است، نوسانات خلقی فرد است. کارشناسان دلیل این مشکل را تغییرات هورمونی است که بر انتقال دهنده های عصبی اثر می گذارند و موجب این نوسانات می شوند. هر کس به این تغییرات واکنش متفاوتی می دهد. برخی از مادران بسیار احساسی می شوند، در حالی که ممکن است مادران دیگر دچار افسردگی و اضطراب شوند.
توجه: اگر احساس گناه یا ناامیدی کردید یا نتوانستید مسئولیت های روزانه خود را انجام دهید، یا فکر می کنید که ممکن است به خودتان آسیب برسانید، حتما به یک پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

 

علائم بارداری‌: ورم شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث احساس ورم کردن و نفخ شود، شبیه به احساسی که برخی از زنان قبل از قاعدگی دارند. به همین دلیل لباسهایتان ممکن است از ناحیه کمر مقداری تنگ شوند. این مشکل حتی در اوایل بارداری که هنوز رحم کوچک است هم می تواند رخ دهد و ارتباط چندانی با اندازه رحم ندارد.

 

علائم بارداری‌: تکرر ادرار

بلافاصله پس از بارداری، تغییرات هورمونی زنجیره ای از اتفاقات را تشکیل می دهند که میزان دفع ادرار را از طریق کلیه ها افزایش می دهند. این باعث می شود که مثانه شما سریع تر پر شود بنابراین شما به تکرر ادرار مبتلا خواهید شد.

تکرر ادرار با پیشرفت بارداری ادامه پیدا می کند و یا تشدید می شود. حجم خون شما در طول بارداری به طور چشمگیری افزایش می یابد که منجر به فرآوری اضافی مایعات و دفع آن ها از طریق به مثانه می شود. همچنین زمانی که جنین در حال رشد است، فضای مثانه را کوچک می کند و در نتیجه سریع تر پر می شود که یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار است.

اگر می خواهید در مورد تکرر ادرار بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید: دلایل تکرر ادرار در زنان

 

علائم بارداری‌: خستگی

به طور ناگهانی احساس خستگی می کنید؟ در حال حاضر هیچ کس دلیل اینکه چه چیزی در دوران بارداری باعث ایجاد خستگی می شود را نمی داند. هرچند حدس زده می شود که سطح پروژسترون افزایش می یابد و دلیلش خستگی بارداری می باشد. البته بیدار شدن های متعدد در طول شب به علت تکرر ادرار می تواند یکی از دلایل خستگی در طول روز باشد. هنگامی که به سه ماهه دوم برسید، احساس افزایش انرژی خواهید کرد.

 

علائم بارداری‌: درد نوک پستان

یکی از شایع ترین علائم بارداری حساس متورم شدن نوک پستان ها می باشد که به علت تغییرات هورمونی رخ می دهد. این مشکل می تواند پوشیدن بسیاری از لباس ها را برای شما سخت کند و مجبور شوید آن ها را کنار بگذارید. پس از سه ماهه اول بارداری، این مشکل باید به طور قابل توجهی کاهش یابد، زیرا بدن شما به تغییرات هورمونی عادت خواهد کرد.

 

علائم بارداری‌: خون ریزی خفیف یا لکه بینی

احتمالا آخرین چیزی که در اوایل بارداری انتظارش را دارید این است که خون ریزی داشته باشید. البته این انتظار کاملا بجاست و باید به آن دقت فراوانی داشته باشید. اما در صورتی که به صورت موقتی چند قطره خون از واژن خارج شد، خیلی نگران نشوید زیرا این یک اتفاق معمول در اوایل بارداری است. هیچ کس دلیل قطعی آن را نمی داند اما احتمال می رود که ناشی از لقاح درون رحم باشد.

توجه: حدود یک چهارم زنان در سه ماهه اول بارداری، لکه بینی یا خونریزی ناگهانی را تجربه می کنند که اغلب چیز مهمی نیست، اما خون ریزی گاهی اوقات می تواند نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. اگر خونریزی شما شدید یا همراه با درد و سرگیجه بود، یا اگر به طور کلی نگران هستید، با پزشک یا ماما تماس بگیرید.

 

علائم بارداری‌: حالت تهوع

برای برخی از زنان حالت تهوع تا حدود یک الی دو ماه اول بارداری رخ نمی دهد، هرچند برای برخی افراد ممکن است در دو هفته اول شروع شود. حالت تهوع مختص صبح ها نیست و می تواند در هر زمانی رخ دهد و معمولا با استفراغ همراه است.
اکثر زنان باردار مبتلا به حالت تهوع در آغاز سه ماهه دوم بارداری، دیگر حالت تهوع نخواهند داشت. هرچند در بیشتر موارد می تواند تا ماه ها طول بکشد.

 

علائم بارداری‌: عقب افتادن قاعدگی

اگر معمولا پریود های شما نامنظم است یا تا کنون زمان آن ها را یادداشت نکرده اید، بهترین کار این است که یک تست بارداری بدهید. اما در صورتی که اینگونه نیست و متوجه عقب افتادن پریود شده اید، بهتر است علائم بالا را مدنظر قرار دهید تا بتوانید آن را تشخیص دهید.

 

علائم بارداری‌: افزایش دمای بدن

اگر به مدت دو هفته یا بیشتر است که دمای بدنتان از حال معمولی بیشتر است، احتمالا باردار هستید. این مورد یکی از دقیق ترین علائم بارداری می باشد.

 

تست بارداری خانگی

برخلاف آنچه که ممکن است بر روی جعبه وسائل تست بارداری بخوانید، بسیاری از آزمایشات حاملگی خانگی به اندازه کافی حساس نیستند تا به طور قابل اعتماد بتوانند حاملگی را تا حدود یک هفته پس از یک توقف قاعدگی تشخیص دهند. بنابراین اگر شما رودتر از این بازه زمانی تست بارداری انجام داده اید و جوابش منفی بوده است، بهتر است چند روز بعد دوباره آزمایش را تکرار کنید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.