لیفت ابرو چیست و چه عوارض و خطراتی دارد؟

لیفت ابرو چیست و چه عوارض و خطراتی دارد؟

لیفت ابرو روشی برای جوان سازی و زیبایی است که با بالا کشیدن ابرو و پیشانی انجام می گیرد. این روش برای افرادی که ابروهای نامتقارن، کم پشت یا افتاده دارند مناسب است و به افزایش زیبایی و اعتماد به نفس آن ها کمک می کند.

لیفت ابرو می تواند به تنهایی یا به کمک سایر روش های جراحی مانند جراحی پلک (بلفاروپلاستی) یا لیفت صورت انجام شود.

دلایل انجام لیفت ابرو

افزایش سن و پیری می تواند باعث شل شدن و افتادگی پوست صورت شود. از آنجایی که پوست صورت قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، فاصله بین ابرو و چشم کاهش پیدا می کند. این وضعیت می تواند چهره شما را خسته، عصبانی یا اندوهگین نشان دهد. بنابراین انجام عمل لیفت ابرو، ظاهر شما را تازه، جوان و دلنشین خواهد کرد.

اگر دچار افتادگی پلک هستید، علاوه بر عمل زیبایی لیفت ابرو، جراحی زیبایی پلک نیز می تواند برای شما موثر باشد.

لیفت ابرو چیست و چه عوارض و خطراتی دارد؟

خطرات لیفت ابرو

لیفت ابرو می تواند با خطرات مختلفی از جمله موارد زیر همراه باشد:

 • بی حس شدن پیشانی: لیفت ابرو می تواند باعث ایجاد بی حسی موقت یا دائمی در قسمت پیشانی شود.
 • ایجاد زخم: باقی ماندن اثر زخم یکی از عوارض جانبی لیفت ابرو است.
 • بروز مشکل در رشد مو: انجام عمل لیفت باعث می شود که خط رشد مو در افراد جابجا شود. این عارضه می تواند مانع رشد مو شود.
 • عدم تقارن ابروها: این امکان وجود دارد که پس از انجام عمل، ابروها به صورت نامتقارن در بیایند. اگرچه این مشکل پس از گذارندن دوران بهبودی برطرف می شود، اما در برخی موارد ممکن است به یک جراحی دیگر برای بهبود شرایط نیاز باشد.

عمل لیفت نیز مانند هر جراحی دیگری می تواند عوارضی مانند بیهوشی، عفونت و خونریزی به همراه داشته باشد.

آمادگی پیش از جراحی

قبل از انجام این عمل لازم است که با جراح پلاستیک مشورت کنید. اولین جلسه ملاقات شما به بررسی موارد زیر اختصاص می یابد:

 • بررسی سابقه بیماری: پزشک شما سوالاتی در خصوص شرایط پزشکی و سابقه بیماری خواهد پرسید. همچنین در مورد داروهایی که اخیرا مصرف کرده اید یا سابقه جراحی های گذشته شما سوالاتی پرسیده می شود. در صورتی که به نوع خاصی از دارو حساسی دارید، این مسئله را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
 • انجام معاینه بدنی: ممکن است پزشک شما چند عکس از ابرو و چشم هایتان تهیه کند و تمامی قسمت های صورت را مورد بررسی قرار دهد.
 • بررسی خواسته های شما: احتمالا لازم است تا درباره انتظاراتی که از عمل خود دارید، با پزشکتان صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که به طور کامل و واضح، از مزایا و عوارض عمل اطلاع پیدا می کنید.

آنچه باید قبل از عمل انجام دهید:

 • برنامه ریزی کنید: بهتر است که با شخصی هماهنگی های لازم را انجام دهید تا پس از مرخصی شما از بیمارستان در کنارتان باشد.
 • سیگار نکشید: سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون و کندی روند بهبودی می شود. در صورتی که سیگار می کشید، بهتر است قبل از عمل و در طول دوره لقاحت، مصرف آن را متوقف کنید.
 • از مصرف داروهای خاص خودداری کنید: مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و برخی مکمل ها می توانند خون ریزی را افزایش دهند. پس بهتر از قبل از استفاده از هرگونه دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدار!

برای انجام عمل لیفت ابرو، حتما بیمارستان ها و مراکز جراحی معتبر را بر گزینید. زیرا ممکن است در این جراحی نیازمند بیهوشی باشید.
لیفت ابرو چیست و چه عوارض و خطراتی دارد؟

در طول جراحی لیفت ابرو چه اتفاقی می افتد؟

با توجه به انتظار شما، تکنیک هایی که برای لیفت ابرو استفاده می شوند، متعدد هستند و جراح با توجه به انتظار شما یکی از روش های زیر را مورد استفاده قرار خواهد داد:

لیفت کرونال ابرو

در این روش برش هایی در پشت خط مو و در قسمت فرق سر، از گوش تا گوش ایجاد می شود. سپس با استفاده از اقداماتی، پوست پیشانی بیمار به بالا کشیده می شود. بخش های اضافه پوست، برداشته و حذف می شود و لبه های پوست سر بهم دوخته می شوند. توجه داشته باشید که این تکنیک برای افرادی که پیشانی بلندی دارند یا موهای آن ها نازک، کم پشت و در خطر ریزش است مناسب نمی باشد.

لیفت اندوسکوپیک ابرو

پزشک در این روش ابتدا چند برش کوچک در پشت خط موی شما ایجاد می کند. سپس یک لوله نازک و بلند که در راس آن دوربینی به همراه یک سیستم نوری قرار گرفته است را وارد یکی از برش ها می کند و از این طریق بافت و عضله مورد نظر را بررسی می نماید. سپس به کمک یک وسیله دیگر، یک زخم در ناحیه ابرو ایجاد کرده و بافت پیشانی را بالا می کشد و در نهایت با استفاده از بخیه، زخم های ایجاد شده را بخیه می کند.

لیفت ابرو از محل رشد مو

این تکنیک جراحی نیز با ایجاد برش هایی در قسمت فوقانی پیشانی و در محل رویش مو انجام می شود. تفاوت این روش با روش های پیشین این است که به جای پوست سر در قسمت جمجمه، بخشی از پوست پیشانی حذف می گردد و خط رشد مو عقب تر نمی رود. این روش برای افرادی با پیشانی بلند مناسب است.

نکته:

روند درمان و علائم در افراد مختلف متفاوت است اما خطوط باقی مانده در جراحی پس از عمل دیده خواهد شد. طول عمل لیفت ابرو به طور تقریبی ۱-۲ ساعت می باشد.
لیفت ابرو چیست و چه عوارض و خطراتی دارد؟

مراقبت های بعد از عمل

پس از اتمام عمل، زخم ها به مرور زمان بهبود یافته و محل جراحی دچار تورم زیادی نخواهد شد. ممکن است لازم باشد که پزشک لوله ای نازک را به منظور جلوگیری از تجمع خون و مایعات در پیشانی و در محل زخم ها قرار دهد تا خون اضافی خارج شود.

برای مراقبت های پس از جراحی لازم است که به توصیه های پزشک عمل کنید. اقدامات زیر برای روزهای اولیه پس از عمل ضروری می باشند:

 • استراحت کنید و سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارید. در صورتی که درد دارد، با مشورت پزشک خود از مسکن استفاده نمایید.
 • به منظور جلوگیری از تورم از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که زخم های شما در معرض فشار قرار نگیرند.

ممکن است در طی روند درمان در ناحیه پیشانی خود و در قسمت زخم های ایجاد شده دچار خارش و بی حسی شوید. این علائم با گذر زمان از بین خواهند رفت. در صورتی که زخم های شما با بانداژ بسته شده اند، حتما پس از یک تا سه روز، پانسمان خود را عوض کنید. بخیه های ایجاد شده نیز با توصیه پزشک و پس از ۷-۱۰ روز برداشته می شوند.

به منظور بازگشتن به فعالیت های روزانه خود مانند شستن موها، حمام کردن و… از پزشک خود مشورت بگیرید.

نگران ورم های ایجاد شده نباشید، زیرا پس از گذشت چند هفته به طور کامل از بین خواهند رفت. همچنین برای از بین بردن کبودی های حاصل از عمل می توانید به طور موقت از وسایل آرایشی استفاده کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

جمع بندی

عمل لیفت ابرو می تواند ظاهر شما را جوان تر و زیبا تر کند، اما گفتن این نکته لازم است که این جراحی تاثیر دائمی و همیشگی ندارد و با افزایش سن و آسیب های ناشی از آفتاب، پوست شما باز هم دچار افتادگی خواهد شد.


منبع: mayoclinic

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.