مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

همه ما می دانیم که عضله سازی و داشتن اندامی ورزیده و زیبا نیازمند رفتن منظم به باشگاه، انجام تمرینات سخت و فداکاری است. همچنین به دست آوردن عضله بخشی از تلاش های شما را تشکیل می دهد و بخش دیگر آن مربوط به حفظ عضلات می باشد، که اگر سخت از عضله سازی نباشد، آسان تر هم نیست. کسانی که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند، مانند بدنسازان، باید به یک رژیم غذایی پر کالری متعهد بمانند و مکمل هایی را مصرف کنند که حاوی حاوی مواد مغذی مختلفی باشد و بتواند موادی را که از طریق غذا جذب نمی شوند یا به مقدار کمی جذب می شوند را دریافت کنند. زمانی که صحبت از مصرف مکملی می شود که برای همه افراد مناسب است و به تناسب اندام آن ها کمک می کند، پودر پروتئین تنها مکملی نیست که باید در لیست شما قرار بگیرد! وقت آن است که با مکمل HMB (یا مکمل اچ ام بی) آشنا شوید و آن را به لیست خود اضافه کنید.


آنچه در ادامه می خوانید:


مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

مکمل HMB چیست؟

حتما شما هم با ما موافق هستید که نام «بتا-هیدروکسی بتا-متیل‌بوتیریک اسید» بسیار طولانی است، به همین دلیل است که مردم نام این ترکیب را کوتاه کرده اند و به مکمل HMB تغییر داده اند. HMB نام ترکیبی است که بدن به طور طبیعی با تجزیه آمینو اسید لوسین تولید می کند. حتی اگر تا به حال نام HMB را نشنیده باشید، بدون شک مواد غذایی حاوی لوسین یا مقادیر کمی HMB را به طور ناخواسته مصرف کرده اید. لوسین در محصولات لبنی، گوشت گاو و مرغ و تمام منابع پروتئینی دیگر وجود دارد که بدن شما می تواند آن را به HMB تبدیل کند. کسانی که از رژیم های غذایی گیاه خواری پیروی می کنند، می توانند از پروتئین های گیاهی مانند عدس و سویا استفاده کنند که منابع خوبی از لوسین هستند. همچنین آووکادو، گل کلم و گریپ فروت نیز حاوی مقادیر کمی HMB هستند.

برای دریافت تنها چند گرم HMB باید روزانه بیش از ۶۰۰ گرم پروتئین با کیفیت بالا بخورید!

مواد غذایی که معرفی کردیم، در نهایت حاوی مقدار کمی HMB بوده و دریافت آن از طریق رژیم غذایی کار آسانی نیست. برای دریافت تنها چند گرم HMB باید روزانه بیش از ۶۰۰ گرم پروتئین با کیفیت بالا بخورید!حتی افرادی که دارای سالم ترین رژیم های غذایی هستند نیز به سختی می توانند مقدار کافی HMB به دست آورند. به همین دلیل مصرف مکمل HMB از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به ویژه وقتی صحبت از سلامت و قوی نگه داشتن ماهیچه ها باشد.

همچنین بخوانید: برنامه بدنسازی حجمی برای افراد مبتدی، متوسط و حرفه ای
مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

مکمل HMB برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که گفتیم، HMB یک ترکیب طبیعی در بدن است. اگر در مورد اینکه آیا این مکمل برای شما مناسب است یا خیر دچار شک هستید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. همچنین رعایت دستورالعمل مصرف که بر روی برچسب مکمل نوشته شده است و دقت در مقدار مصرفی آن در هر وعده بسیار مهم است.

یکی دیگر از مواردی که درباره مصرف این مکمل باید بدانید آن است که چند نوع HMB وجود دارد؟ به طور کلی دو نوع قرص و پودر از این مکمل وجود دارد. بهتر است نوع پودر آن را با شیک پروتئینی یا نوشیدنی های دیگر مصرف کنید. همچنین لازم به ذکر است که هیچ تفاوتی میان این دو از نظر کارایی و عملکرد وجود ندارد و فقط به انتخاب شما بستگی دارد که کدامیک را ترجیح می دهید.

بیشتر بخوانید: برنامه بدنسازی فیتنس مبتدی، متوسط و حرفه ای
مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

زمان مصرف مکمل HMB

اگر هدف شما به افزایش قدرت و عضله سازی است، استفاده از HMB قبل از تمرین بهترین زمان برای دستیابی به حداکثر تاثیرات آن است. برای دریافت نتایج مطلوب، توصیه می‌شود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین از HMB استفاده کنید، زیرا به بدن شما این امکان را می دهد تا در حین تمرین کردن، تمام مکمل را جذب کند و عملکرد شما را افزایش دهد. علاوه بر این، خوردن مکمل قبل از تمرین می تواند به ریکاوری پس از تمرین نیز کمک کند.

اگر تمرین نمی کنید، زمان مصرف HMB اهمیتی ندارد، اما باید بدانید که در روزهای استراحت نیز باید از آن استفاده کنید. زیرا آنچه که از اهمیت بالایی برای دریافت نتیجه برخوردار است، نظم و ثبات در مصرف مکمل می باشد.

از دست ندهید: برنامه بدنسازی برای لاغری و چربی سوزی از مبتدی تا حرفه ای
مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

آیا مکمل HMB جلوی تحلیل عضلات بر اثر افزایش سن را می گیرد؟

هر بار که حرکت می کنید، از عضلات خود تشکر کنید! عضلات ما با روش‌هایی از بدن ما پشتیبانی می‌کنند که حتی فکرش را هم نمی‌کنیم. این بافت ها به ما کمک می کنند تا کارهای روزمره خود را انجام دهیم، به ما قدرت و انرژی می‌دهند و به تعادل و حفظ وضعیت بدن کمک می‌کنند. عضلات ما با افزایش سن به دلایل مختلفی شروع به تحلیل و کاهش حجم می کنند. یکی از دلایل اصلی این اتفاق آن است که با افزایش سن، بدن ما به اندازه دوران جوانی توانایی تولید پروتئین نخواهد داشت و توانایی آن در این دوره از زندگی کاهش می یابد. تحلیل عضلات ناشی از افزایش سن معمولا از حدود ۵۰ سالگی شروع می شود.

خبر خوب این است که اگر به خوبی عضله سازی کرده باشید و حجم آن ها را افزایش داده باشید، می توانید تا حد زیادی جلوی تحلیل آن ها بر اثر افزایش سن را بگیرید. در واقع، اگر می خواهید بعد از ۵۰ سالگی همچنان عضلاتی حجیم و زیبا داشته باشید، مصرف مکمل HMB ضروری است. مصرف ۳ گرم HMB در روز می تواند باعث افزایش توده عضلانی بدون چربی در هر جلسه شود و در نهایت، جلوی کاهش توده عضلانی مرتبط با سن را بگیرد.

همچنین بخوانید: برنامه بدنسازی چربی سوزی و عضله سازی ۲ روز در هفته
مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

به جز مکمل اچ ام بی چه چیز دیگری باید مصرف کنم؟

اگر هدف شما از رفتن به باشگاه، انجام تمرینات سخت و ساختن اندامی عضلانی باشد، HMB تنها یکی از عناصری است که برای رسیدن به این هدف نیاز دارید. غذاهایی که می خورید دارای اهمیت فراوانی هستند و هر مکملی که مصرف می کنید باید بتواند مواد مغذی که نمی توانید از طریق غذا دریافت کنید را تامین کند. برای افزایش قدرت عضلانی، باید کالری بیشتری نسبت به حالت عادی مصرف کنید، اگر این کار را نکنید، به جای عضله سازی دچار عضله سوزی می شوید.

مطمئن شوید که به مقدار کافی پروتئین، کربوهیدرات و چربی های سالم مصرف می کنید و به برچسب های تغذیه ای روی مواد غذایی توجه کنید. آنچه را که در طول روز می خورید بنویسید و مطمئن شوید که درشت مغذی ها را به مقدار کافی دریافت می کنید. معمولا میزان مصرف درشت مغذی ها برای افزایش حجم عضلات از ۴۰٪ کربوهیدرات، ۳۰٪ پروتئین و ۳۰٪ چربی تشکلی می شود.

پس از هر جلسه تمرینی باید با یک شیک یا اسموتی غنی از پروتئین که به ریکاوری عضلات بعد از تمرین کمک می کند، مصرف کنید. کراتین نیز یکی از مکمل های ضروری بدنسازی است که به ماهیچه های شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری ریکاوری شوند.

بیشتر بخوانید: برنامه بدنسازی حجمی مبتدی ۴ روز در هفته
مکمل HMB چیست؟ هر آنچه که یک بدنساز باید بداند

سوالات متداول

آیا مکمل HMB برای بدنسازی مناسب است؟

بله. این مکمل به عضله سازی و ریکاوری بعد از تمرین کمک می کند.

آیا مکمل HMB از تحلیل عضلانی ناشی از افزایش سن جلوگیری می کند؟

بله. اگر همراه با ورزش از این مکمل استفاده کنید می توانید تا حد زیادی جلوی تحلیل عضلانی را بگیرید.

آیا می توان مکمل اچ ام بی را از طریق غذا به دست آورد؟

این کار امکانپذیر است اما مقدار این ترکیب در مواد غذایی آنقدر ناچیز است که نمی توان به راحتی از عهده تامین آن بر آمد. از این رو مصرف مکمل معقول تر به نظر می رسد.

منبع: lifeextension

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.