شایع ترین اشتباهاتی که بعد از ورزش انجام می دهید

شایع ترین اشتباهاتی که بعد از ورزش انجام می دهید

همه ما بعد از انجام تمرینات سخت ورزشی، کارهایی می کنیم که می توانند برای بدنمان مضر باشند. در این مقاله می خواهیم اشتباهات رایجی را که بسیاری از افراد بعد از ورزش انجام می دهند را به شما معرفی کنیم. سعی کنید این عادات را کنار بگذارید!

اشتباهات مربوط به ریکاوری بعد از تمرین

بعد از ورزش چه می کنید؟ احتمالا شما هم مانند بسیاری از افراد، بعد از تمرین به خانه رفته و روی کاناپه استراحت می کنید، یا اگر صبح ها ورزش می کنید، ممکن است بعد از برگشتن به خانه دوش بگیرید، لباس هایتان را عوض کنید و به سر کار بروید. آیا این عادت ها آشنا به نظر می رسند؟ اگر این‌چنین است، احتمالاً شما در حال ارتکاب یک یا چند اشتباه بزرگ در ریکاوری پس از تمرین هستید.

شایع ترین اشتباهاتی که بعد از ورزش انجام می دهید

داشتن یک برنامه مناسب بعد از تمرین برای رسیدن به تناسب اندام مطلوب ضروری است. همچنین اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، نحوه ریکاوری بعد از تمرین می تواند تعیین کننده موفقیت یا شکست شما باشد.

بنابراین پیشنهاد می کنیم این اشتباه بزرگ را بیش از این تکرار نکنید. حتما مقداری زمان برای انجام تمرینات سرد کردن و ریکاوری کنار بگذارید.

به درستی غذا نمی خورید

تغذیه بعد از تمرین برای حفظ تناسب اندام و سلامت ضروری است. به همین دلیل باید بدانید که بعد از ورزش چه چیزهایی می توانید بخورید. اکثر متخصصان توصیه می کنند ترکیبی مناسب از کربوهیدرات و پروتئین را برای جایگزینی مواد مغذی ضروری که در طول تمرین از بین رفته اند مصرف کنید تا به روند ریکاوری و بهبودی عضلات شما کمک کنند.

در این ارتباط بخوانید: بهترین پودر پروتئین برای کاهش وزن کدام است؟

اما اشتباهی که بسیاری از ما می کنیم چیست؟ این است که بعد از تمرین به شکل قابل توجهی بیش از نیاز بدنمان غذا می خوریم.

اگر هدف شما کاهش وزن است، کلید موفقیت در تغذیه بعد از تمرین این است که مانند زمانی که ورزش نمی کنید غذا بخورید. مطمئناً باید تغذیه مناسبی داشته باشید، اما نباید پرخوری کنید. زیرا شما در حین تمرین فشار زیادی را تحمل کرده اید و نباید با پرخوری آن را خراب کنید.

حرکات کششی انجام نمی دهید

اگر یک ورزشکار باهوش باشید، حتما حرکات کششی را بعد از تمرین انجام می دهید. بعد از تمرین، عضلات گرم هستند و انجام تمرینات کششی راحت تر است. هرچند که بیشتر ما ترجیح می دهیم از انجام این تمرینات صرف نظر کرده و به سراغ دوش گرفتن می رویم.

شایع ترین اشتباهاتی که بعد از ورزش انجام می دهید

انجام حرکات کششی در پایان تمرین برای حفظ سلامت مفاصل، ماهیچه ها و جلوگیری از آسیب دیدگی بسیار مهم است. همچنین این تمرینات با مزایای دیگری مانند کاهش استرس و بهبود خواب نیز همراه هستند.

البته انجام تمرینات کششی در ابتدای تمرین چندان ضروری نیست، اما شما باید بعد از هر جلسه تمرینی، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن ها را انجام دهید.

در این رابطه بیشتر بخوانید: ۱۵ فایده حرکات کششی قبل، بعد و حین تمرین

به اندازه کافی استراحت نمی کنید

این مورد یکی از شایع ترین اشتباهاتی است که در میان ورزشکاران وجود دارد. احتمالا شما هم بعد از ورزش، دوست دارید بر روی نیمکت، صندلی یا حتی در رختخواب استراحت کنید. انجام این کار یک اشتباه بزرگ است!

شایع ترین اشتباهاتی که بعد از ورزش انجام می دهید

ریکاوری و استراحت بعد از تمرین ضروری است. عضلات شما برای بازسازی به استراحت کافی نیاز دارند. اما بهتر است برای جلوگیری از شوک به عضلات، مقدار کمی تحرک داشته باشید.

یادداشت برداری نمی کنید

شاید باورش سخت باشد، اما نوشتن درباره احساساتی ک به تمرینات دارید، می تواند در طولانی مدت به پایبندی شما به برنامه موثر باشد. همچنین نوشتن این موارد باعث می شود نقاط ضعف خود را بهتر شناسایی کنید.

شایع ترین اشتباهاتی که بعد از ورزش انجام می دهید

بنابراین بهتر است چند دقیقه بعد از جلسات تمرینی خود را به یادداشت برداری اختصاص دهید و اطلاعات زیر را بنویسید:

  • آنچه انجام دادید (طول تمرین، انواع تمرینات)
  • وقتی شروع به تمرین کردید چه احساسی داشتید
  • در طول تمرین چه حسی داشتید (با اعتماد به نفس؟ قوی؟ ناآرام؟)
  • الان که تمرین تمام شده است چه احساسی دارید
  • عواملی که می توانند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارند (استرس شغلی، روابط و غیره)

برنامه ندارید

مهم ترین کاری که باید بعد از هر جلسه تمرینی انجام دهید، برنامه ریزی برای جلسه بعدی است. باید جلسه بعدی خود را طوری برنامه ریزی کنید که انگار مهم ترین نکته در دستور کار شماست.

سعی کنید به برنامه جلسه ای که گذشت نگاهی بیندازید و نسبت به آن، برنامه جلسه بعدی را مشخص کنید.

نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.