چرا نمی توانم لاغر کنم؟ ۴ دلیل اصلی شکست در کاهش وزن

چرا نمی توانم لاغر کنم؟ ۴ دلیل اصلی شکست در کاهش وزن

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر، به امید کاهش وزن و لاغری از رژیم های کاهش وزن و برنامه های ورزشی استفاده کرده باشید، احتمالا همچون اکثریت افراد، زمانی که به نتایج مطلوب نرسیده اید، ناامید شده اید.

بهترین راه برای حل این مشکل آن است که فعالیت ها و تلاش های خود را بررسی کنید و ببینید که آیا می توانید در آن ها تغییرات مثبتی ایجاد کنید یا خیر؟ دلایل زیادی وجود دارند که می توانند جلوی لاغر شدن شما را بگیرند، اما تعدادی از آن ها به عنوان موارد اصلی، تاثیرات بیشتری در این زمینه دارند. در ادامه با گومگ همراه شوید تا چهار دلیل اصلی عدم موفقیت در کاهش وزن را بهتر بشناسید.

همچنین بخوانید: برای افزایش سرعت چربی سوزی و لاغری چه بخوریم؟

مصرف کالری بیش از حد

بیشتر ما به خاطر اینکه نمی توانیم به اندازه نیازمان کالری مصرف کنیم، دچار چاقی می شویم و میزان کالری را نادیده می گیریم. نتایج یک مطالعه نشان داد که ۳۸ درصد از افراد، کالری موجود در فست فودها را نادیده می گیرند.

چرا نمی توانم لاغر کنم؟ ۴ دلیل اصلی شکست در کاهش وزن

مصرف بیش از حد کالری بسیار آسان رخ می دهد. اگر یک دونات، یک نوشابه، یک تکه نان بیشتر یا حتی یک قاشق غذاخوری سس سالاد اضافه بخورید، بدون اینکه متوجه شوید ممکن است از مقدار کالری مورد نیازتان فراتر بروید.

کالری پنهانی که ما هر روز می خوریم، به سختی قابل تشخیص و اندازه گیری است. مثلا ممکن است در محل کار خود تعدادی آجیل بخورید یا هنگام تمیز کردن ظرف غذای کودکتان، ته مانده غذای او را بخورید و بدون اینکه متوجه شوید، کالری اضافه دریافت کنید. انجام این کار باعث می شود تا بیشتر از مقداری که کالری سوزی می کنید، کالری دریافت کنید و هرگز به موفقیت در کاهش وزن دست پیدا نکنید.

در مورد کالری بیشتر بخوانید: چگونه به سرعت کالری بسوزانیم؟

به اندازه کافی ورزش نمی کنید

ما همانطور که مقدار کالری مصرفی خود را نادیده می گیریم، تمایل داریم مقدار کالری که با ورزش می سوزانیم را نیز نادیده بگیریم. این می تواند به این دلیل باشد که ما اطلاعات صحیحی در مورد میزان کالری سوزی تمرینات مختلف نداریم یا اینکه به دستگاه های بدنسازی بیش از حد اعتماد کرده ایم و تصور می کنیم که هنگام تمرین کردن خیلی بیش از حد واقعی کالری می سوزانیم.

چرا نمی توانم لاغر کنم؟ ۴ دلیل اصلی شکست در کاهش وزن

هر فرد به طور متوسط ​​برای کاهش وزن باید روزانه به مدت ۶۰ الی ۹۰ دقیقه ورزش کند. اگر اصلاً ورزش نمی کنید یا به اندازه کافی آن را انجام نمی دهید، ممکن است دلیل اصلی عدم موفقیت شما در لاغری باشد.

انتظارات غیرواقعی

اگر با افرادی که در کاهش وزن به موفقیت دست یافته اند صحبت کنید، متوحه می شوید که آن ها سال ها تلاش کرده اند تا به بتوانند به وزن مناسب رسیده و آن را حفظ کنند.

چرا نمی توانم لاغر کنم؟ ۴ دلیل اصلی شکست در کاهش وزن

به زمانی که تلاش کردن برای لاغری را آغاز کرده اید فکر کنید، ممکن است لازم باشد به بدن خود زمان بیشتری بدهید تا به آنچه که انجام می دهید پاسخ دهد.

این زمان را به عنوان دوره سازگاری در نظر بگیرید و اینطور تصور کنید که بدنتان برای یادگیری چگونگی پاسخ دادن به تغییرات، به زمان کافی نیاز دارد.

بیشتر مطالعه کنید: ۸ دلیل عدم موفقیت در کاهش وزن و لاغری

نادیده گرفتن موفقیت

دیدن نتایج مورد نظرتان ممکن است مدتی طول بکشد. صبر کردن در طول دوران تلاش برای کاهش وزن، بسیار مهم است. شما باید به صورت روزانه و مداوم تلاش کنید تا بتوانید نتایج رژیم غذایی و ورزش خود را مشاهده کنید.

وزن انسان در کوتاه مدت می تواند افزایش یا کاهش یابد و در صورت افزایش وزن، احتمالا ناامید خواهید شد. همیشه این را در نظر بگیرید که قرار نیست در کوتاه مدت به کاهش وزن مطلوب و همچنین ثبات در آن دست پیدا کنید.

چرا نمی توانم لاغر کنم؟ ۴ دلیل اصلی شکست در کاهش وزن

همچنین سعی کنید موفقیت خود را در یک نقطه از بدنتان نبینید. به عنوان مثال، بیشتر ما دارای چربی های اضافه در نقاط خاصی مانند شکم، باسن یا ران هستیم و اگر تغییری در آن نواحی مشاهده نکنیم، فکر می کنیم تمام تلاشمان بی حاصل بوده است.

اگر در بخشی از بدن خود تغییرات مثبتی را مشاهده می کنید، حتی اگر دقیقا آن بخشی نباشد که مد نظر دارید، نشانه موفقیت شماست و اگر به طور مداوم به تلاش خود ادامه دهید، به مرور زمان به آن بخش ها هم خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: طناب زدن چه فوایدی دارد و چقدر کالری می سوزاند؟

نکاتی برای کاهش وزن و لاغری

اگر دچار اضافه وزن هستید، نکات زیر می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند:

  • مقدار کالری که به صورت روزانه باید مصرف کنید تا به کاهش وزن دست پیدا کنید را مشخص کنید.
  • مقدار دریافت کالری روزانه خود را اندازه گیری کنید.
  • تمرینات ورزشی خود را یادداشت کنید تا بدانید که چه تمریناتی را در طول زمان انجام داده اید.
  • برای درمان مشکلاتی مانند استرس، پرخوری استرسی و… به متخصص مراجعه کنید.
  • اگر احساس ناامیدی کردید، از یک مربی شخصی کمک بگیرید.
  • برای دریافت رژیم غذایی مناسب از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.
  • اگر تا کنون به نتیجه مثبتی دست پیدا نکرده اید، تغییراتی را در فعالیت هایتان ایجاد کنید.
  • به خاطر داشته باشید که فواید ورزش کردن، بسیار فراتر از کاهش وزن است.
نظر یا سوالی دارید؟
* نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود.