خیار میوه ای سرشار از آب است که می توان آن را در تهیه انواع سالادها، سس ها و نیز دتوکس واترها اضافه کرد. برخی از افراد تصور می کنند خیار به دلیل داشتن رنگ روشن و آب فراوان، فاقد مواد مغذی است، که تصوری کاملا اشتباه است. در واقع هر عدد خیار حاوی ۲۰ کالری و ۴ گرم کربوهیدرات است. در ادامه به معرفی ۷ خاصیت شگفت انگیز خیار خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

خیار باعث تقویت سلامت قلب و عروق می شود

خیار حاوی ده ها نوع آنتی اکسیدان از جمله فلاونوئیدها می باشد که به محافظت از قلب در برابر بیماری های ناشناخته کمک می کنند.

در یک مطالعه که بر روی گروه کوچکی از افراد که دچار چربی خون خفیف بودند، انجام شد، مشخص شد که مصرف روزانه خیار پس از شش هفته باعث کاهش چربی خون می شود.

خیار به کاهش وزن کمک می کند

سه دلیل مهم وجود دارند که نشان می دهند خیار به کاهش وزن کمک می کند. این میوه کالری کمی دارد و در مقابل حاوی مقدار فراوانی فیبر و مایعات است. کالری یک برش متوسط خیار به اندازه یک چهارم سیب متوسط است.

همچنین کربوهیدرات موجود در خیار بسیار کم بوده و یک عدد خیار متوسط حدود ۴ گرم کربوهیدرات و ۱.۵ گرم فیبر دارد. خوردن یک عدد خیار بدون پوست به اندازه ۱۰ عدد چیپس فضای معده را پر می کند. در حالی که کالری آن حدود ۱۰۰ و کربوهیدرات آن ۱۵ گرم کمتر از این مقدار چیپس است.

۷ خاصیت شگفت انگیز خیار

خیار برای پوست مفید است

اگر چشم های پف کرده ای دارید، قرار دادن چند برش خیار بر روی چشم هایتان می تواند به بهبود آن ها کمک کند. همچنین خیار به دلیل داشتن آب فراوان، ویتامین C و کافئین، دارای خاصیت ضد التهابی است که به کاهش تحریکات پوستی، تورم و آرام درد کمک می کند. شما می توانید خیار را به عنوان یک درمان خانگی برای از بین بردن آکنه و تسکین آفتاب سوختگی به صورت موضعی استفاده کنید.

خیار باعث ارتقاء سلامت استخوان ها می شود

خیار حاوی ویتامین K می باشد که یکی از مهم ترین فاکتورها برای سلامت استخوان است. یک فنجان خیار با پوست می تواند بیش از ۲۰٪ از نیاز روزانه شما به ویتامین K را تامین نماید.

مطالعات نشان داده است که کمبود ویتامین K با پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی آن ها ارتباط مستقیم دارد. به همین منظور مصرف روزانه خیار می تواند در تامین این ویتامین نقش مهمی ایفا کند.

۷ خاصیت شگفت انگیز خیار

خیار به آبرسانی کمک می کند

طبق گفته وزارت کشاورزی آمریکا(USDA)، یک عدد خیار متوسط حاوی ۱۹۴ گرم مایعات است که تقریبا معادل یک فنجان می باشد. اضافه کردن برش هایی از خیار به آب می تواند به بهبود طعم و مزه آب مصرفی شما کمک کند.

از بین بدن بوی بد دهان با خیار

یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان، باقی ماندن مواد غذایی در دهان و افزایش باکتری ها است. مایعات موجود در خیار می توانند با افزایش بزاق دهان به پاکسازی آن و از بین بردن بوی بد کمک کنند.

خیار باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود

علاوه بر مواد غذایی مانند تخم کتان، کنجد، کلم، کلم بروکلی، گل کلم، توت فرنگی، زردآلو و… خیار نیز حاوی ترکیبات طبیعی به نام لیگنان است. باکتری های موجود در سیستم گوارش افراد، لیگنان را به ترکیباتی تبدیل می کنند که به گیرنده های استورژن وصل می شوند. آزمایشات اولیه در این ارتباط نشان داده اند که لیگنان به کاهش سرطان های مرتبط با استروژن از جمله سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان پروستات و سرطان پستان کمک می کند.


منبع: eatingwell