اگر بخواهیم درباره مصرف خودسرانه ایبوپروفن در دوران بارداری پاسخ کوتاه بدهیم، باید بگوییم که این دوران یکی از حساس ترین دوران های زندگی هر زنی است و در آن نباید به هیچ عنوان دارویی را بدون تشخیص پزشک مصرف کنید. زیرا برخی از داروها می توانند بر روی جنین یا نوزاد شما تاثیرات منفی داشته باشند. در این مقاله از گومگ، می خواهیم مصرف مسکن های ایبوپروفن در دوران حاملگی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آنچه در این ادامه خواهید خواند:

آیا مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری بی خطر است؟

ایبوپروفن چیست و چرا مصرف می شود؟

ایبوپروفن متعلق به دسته ای از داروها به نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) است و با نام های تجاری مختلفی مانند Nurofen ،Ebufac ،Rimafen ،Arthrofen ،Brufen و Fenbid در داروخانه ها به فروش می رسد.

این دارو در برای تسکین تب، درد، سردرد و آرتروز مورد استفاده قرار می گیرد و بدون نیاز به نسخه پزشک قابل خریداری می باشد. به همین دلیل شما باید درباره مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری و اقدامات احتیاطی مرتبط با آن را بهتر بشناسید.

اگر می خواهید درباره ایبوپروفن اطلاعات بیشتری به دست آورید، این مقاله را از دست ندهید: ایبوپروفن

آیا مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری بی خطر است؟

خیر، مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری به عنوان مسکن معمولی بی خطر نیست. اگرچه بعید است که یک بار مصرف آن بتواند خطری به همراه داشته باشد، اما باید محتاط باشید. سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را از نظر میزان خطر برای بارداری در گروه D قرار داده است.

گروه D به این معنی است که:
“در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب‌ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده‌است، پزشک دارو را تجویز می‌کند.” (منبع)

قرار گرفتن ایبوپروفن در این گروه، یعنی این دارو ایمن نیست. در ادامه دلیل این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: خشکی پوست در بارداری؛ دلایل، درمان و پیشگیری

چرا مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری بی خطر نیست؟

آیا مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری بی خطر است؟

عوارض جانبی مرتبط با مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری را در ادامه بررسی می کنیم:

در اوایل بارداری (شش ماه اول بارداری):

  • در شش ماه اول بارداری باید از مصرف ایبوپروفن اجتناب شود، زیرا این دوره زمانی بسیار مهم است و در آن اعضای بدن کودک تشکیل می شوند و جنین به سموم و داروها بسیار حساس است. بنابراین مصرف داروی مورد نظر می تواند منجر به ایجاد نقایص مادرزادی، سقط جنین و تاثیر منفی بر کلیه ها شود.
  • علاوه بر این ها، استفاده از ایبوپروفن در سه ماهه دوم می تواند منجر به کمبود وزن نوزاد در هنگام تولد شود.

در اواخر بارداری (سه ماه آخر بارداری):

  • در سه ماه آخر بارداری، ایبوپروفن از عمل پروستاگلاندین ها جلوگیری می کند. پروستاگلاندین ها موادی هستند که باعث ایجاد تب، درد و التهاب شده و عملکردهای دیگری را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. در زمان زایمان، غلظت پروستاگلاندین ها در خون کاهش یافته و منجر به بسته شدن رگ های خونی در قلب جنین می شود. با این کار خون به ریه ها هدایت می شود. اما مصرف ایبوپروفن می تواند باعث بسته شدن زودرس رگ های خونی که باعث ایجاد فشار خون در ریه ها می شوند، شده و حتی باعث مرگ جنین شود.
  • همچنین باعث زایمان طولانی یا تاخیر و خونریزی بیش از حد در هنگام زایمان می شود.
  • استفاده طولانی مدت در مقادیر زیاد این دارو می تواند سطح مایع آمنیوتیک را کاهش دهد. این مایع همان مایعی است که در اطراف کودک را در رحم می گیرد.

خطرات در طولانی مدت:

  • مطالعات نشان داده اند مادرانی که در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود از ایبوپروفن استفاده کرده اند، فرزندانی را به دنیا آورده اند که احتمال ابتلا به آسم در اوایل کودکی در آن ها وجود دارد.
  • پسران متولد شده از مادرانی که در سه ماهه دوم بارداری خود از مسکن هایی مانند ایبوپروفن استفاده کرده اند، احتمال ناباروری و سرطان بیضه در آن ها افزایش می یابد. همچنین بر تولید هورمون تستوسترون در این فرزندان تأثیر می گذارد.

پزشک فقط در صورتی ایبوپروفن را تجویز می کند که جایگزین ایمن تری وجود نداشته باشد. اما چون این دارو بدون نیاز به نسخه نیز قابل تهیه است، ممکن است شما ناخواسته و بدون تجویز پزشک آن را مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: احتمال بارداری بعد از ۴۰ سالگی چقدر است؟

اگر تا کنون از این دارو استفاده کرده اید، باید چکار کنید؟

آیا مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری بی خطر است؟

اگر برای مدت طولانی ایبوپروفن مصرف کرده اید، احتمالا پزشک شما رشد جنین را مرتبا ارزیابی کند. اگر هنگام بارداری از آن استفاده کرده اید، پزشک را از این موضوع مطلع کنید. او تصمیم خواهد گرفت که آیا شما می توانید به مصرف دارو ادامه دهید یا به گزینه دیگری احتیاج دارید.

همچنین بخوانید: آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا جایگزین ایمن تری برای ایبوپروفن در دوران بارداری وجود دارد؟

قرص استامینوفن جایگزین ایمنی برای درمان درد و تب در دوران بارداری است. می توانید آن را در هر سه ماهه بارداری مصرف کنید. البته همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، هیچ دارویی را بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: استامینوفن چیست؟ موارد استفاده، نحوه مصرف، عوارض و هشدارها

آیا می توانید از ژل ایبوپروفن در دوران بارداری استفاده کنید؟

در دوران بارداری نباید از ژل ایبوپروفن استفاده کنید، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد. ژل از طریق پوست جذب شده و نوزاد را تحت تأثیر قرار می دهد. همیشه قبل از استفاده از دارو، مشاوره پزشکی دریافت کنید.